Jak hrušky správně sklízet a uskladnit na zimu. Z padaných udělejte pečená povidla
Hruška je tradiční podzimní ovoce s jedinečně lahodnou chutí. Poradíme vám, jak se dá poznat, že jsou hrušky zralé, jak je sklízet a správně uskladnit na zimu, abyste si mohli na šťavnatém ovoci pochutnat třeba o Vánocích.
Kdy dozrávají hrušky
Hrušky, plody stromu hrušeň obecná (Pyrus communis), se sklízejí podle odrůdy od konce léta až do začátku listopadu.
NENECHTE SI UJÍT: Hruška zlepšuje náladu a omlazuje. Jak pěstovat tradiční podzimní ovoce
Podle dozrávání plodů se hrušně dělí na letní (např. Clappova, Williamsova, Williamsova červená, Alice, Isolda, Milada), podzimní (např. Konference, Boscova lahvice, Manon, Nitra, Monika) a zimní (např. Amfora, Astra, Bohemica, Erika,Dicolor, Generál Leclerc, Lucasova, Marble, Pařížanka).
- Letní odrůdy jsou méně trvanlivé, vydrží maximálně dva týdny, zimní odrůdy vydrží nejdéle a dají se dobře skladovat přes zimu, nevydrží ale tak dlouho jako jablka.
Hrušky se sklízejí v momentě, když se stopka snadno oddělí od větve, pokud plod nadzvedneme a lehce otočíme Zdroj: iStock
Jak poznat zralou hrušku
- Obecně se u hrušek rozlišuje zralost sklizňová a konzumní. Není dobré sklízet ovoce ze stromu příliš brzy, protože plody potřebují dostatek slunce, aby získaly tu správnou chuť i vůni. A naopak by hrušky neměly na stromech zůstat moc dlouho, protože pak budou příliš měkké a moučnaté.
- Chcete-li si být jisti, že už jsou hrušky připravené ke sklizni, udělejte tzv. zkoušku stopky. Hrušky se sklízejí v momentě, když se stopka snadno oddělí od větve, pokud plod nadzvednete a lehce otočíte proti směru, jakým roste jejich stopka. Za plod netahejte silou, ale opatrně ho odlamujte.
- Podle tradiční rady pěstitelů hrušek je možné určit zralost plodů podle barvy jader – čím jsou tmavší, tím jsou zralejší. Nejlepší způsob, jak kontrolovat barvu jader, je rozkrojit ovoce, které spadlo na zem.
- V době sklizně jsou ale hrušky ještě tvrdé a méně chutné, do konzumní zralosti „dojdou“ až uskladněné ve spíži nebo ve sklepě. Podle odrůdy to trvá několik dní až týdnů, než dužina změkne, je šťavnatá a má typické aroma.
- Pokud se nemůžete dočkat, urychlete proces zrání tím, že ovoce vložíte do papírového sáčku se zralým jablkem nebo banánem.
PŘEČTĚTE SI TAKY: Jak sklízet a uskladnit jablka. Poznáte, kdy už jsou tak akorát zralá a nastal pravý čas je otrhat?
Jak sklízet hrušky
- Hrušky trhejte opatrně, abyste je nepoškodili. Nikdy netrhejte hrušky bez stopky, zvláště na uskladnění.
- Na sklizeň je optimální čas ráno nebo večer, ideální je den pod mrakem, ale nesmí pršet.
- Hrušky mírně poškozené, bez stopky nebo padané okamžitě zpracujte, udělejte třeba koláč, kompot, povidla, pálenku nebo pracharandu (rozemletý prášek z hruškových křížal).
Tipy, jak skladovat hrušky
- K dlouhodobému uskladnění se hodí plody zimních odrůd hrušní, které potřebují uležet, aby dostaly tu pravou chuť.
- Uskladnit můžete jenom trhané, kvalitní, zdravé a nepoškozené plody s neporušenou stopkou. Každou hrušku před uskladněním prohlédněte. Pokud hrušky sklízíte na vlastní zahradě, uskladnění neodkládejte. Čím déle čerstvé ovoce zůstává mimo vhodné prostředí, tím rychleji se kazí.
- Hrušky skladujte stejně jako jablka, ale jsou na náročnější a doba jejich skladovatelnosti je ve srovnání s jablky kratší. Zatímco jablka se doporučuje ukládat stopkou dolů a bubákem nahoru, u hrušek je tomu naopak - stopkou nahoru a bubákem dolů.
- Hrušky na uskladnění rozložte do čistých, nejlépe vydezinfikovaných vzdušných bedýnek a lísek v jedné, maximálně dvou vrstvách. Dodržujte dostatečnou vzdálenost mezi plody, aby se nepomačkaly.
- Dobrým způsobem, jak prodloužit dobu skladování je stará babská rada: roztavte si vosk a opatrně do něj namáčejte konečky stopek; tím zpomalíte proces zrání a hrušky vydrží delší dobu.
- Pro skladování hrušek je nejlepší sklep s co nejnižší teplotou (od do 2 do 4 °C) a dostatečnou vzdušnou vlhkostí 85 až 90 %, které docílíte kropením podlahy nebo umístěním namočených cihel. Nižší teplota může hrušky poškodit, při vyšší budou rychle dozrávat.
- Skladovací prostor musí být vzdušný a čistý, nejlépe vybílený vápnem s přídavkem 3% modré skalice. Ovoce potřebuje volné proudění vzduchu. V mrazivých dnech ale ve sklepě nevětrejte!
- Několikrát týdně hrušky kontrolujte, napadené okamžitě zužitkujte nebo vyhoďte.
- Hrušky je dobré skladovat odděleně od ostatního jídla a zeleniny, protože mají tendenci přejímat pachy. Hrušky proto nedáváme do blízkosti mrkve, brokolice, dýně, melounů, brambor, jablek, česneku a cibule.
- Hrušky patří mezi druhy ovoce (spolu s např. švestkami a rajčaty), které vylučují velké množství etylénu, který při kontaktu s některými druhy ovoce a zeleniny urychluje jejich zkázu.
Hrušky v krabici
Hrušky nastelte do prostorné bedny mezi vrstvy rašeliny nebo hoblin – ta musí být dostatečně hrubá a suchá. Jednotlivé vrstvy ovoce oddělte od dalších minimálně třícentimetrovou vrstvou rašeliny nebo hoblin. Plody se nesmí vzájemně dotýkat a prostor mezi nimi a stěnou bedny včetně dna a víka musí být alespoň 8 cm.
Pečená povidla z padaných hrušek
Ingredience
- 4 kg hrušek
- 250 ml jablečného octa
- 70 g cukru
Příprava
Dobře vyzrálé hrušky rozpulte, odstraňte jádřince a umelte na masovém strojku. Přidejte jablečný ocet a cukr. Nalijte na pekáč a nechte přes noc odležet. Druhý den pečte bez míchání 4–5 hodin při 170 až 180 °C. Potom povidla důkladně promíchejte a ještě horká nalijte to sklenic.
Zdroje: gardeningknowhow.com, zahrada.bydleniprokazdeho.cz, cs.wikipedia.org