Zahrada jako ve Versailles: Osaďte záhony barevnými letničkami a pohrajte si s buxusem

Líbí se vám dokonale upravené záhony s přísně danými liniemi, kolem kterých se vinou perfektně uhrabané cestičky bez jediného stonku trávy či jiného plevele? Pak si je klidně dopřejte! Ukážeme vám, že i taková zahrada umí být překvapivě moderní.

Zahrady francouzského zámku ve Versailles byly vyhlášené svou krásou nejen v době panování krále Ludvíka XIV., ale obdivovat je jezdí celé zástupy obdivovatelů zahradní krásy dodnes.

Pro mnoho lidí bude možná více než překvapivé, že i tyto zahrady dokážou jít s dobou a přizpůsobují svůj vzhled moderním požadavkům. Samozřejmě vždy v mezích svých přísných linií. A tak jsou dodnes záhony lemovány dokonale střiženými keříky buxusu, ale uvnitř těchto mantinelů se každé jaro rozehrává kouzelné divadlo těch nejpestřejších barev díky letničkám, které jsou zde vysazovány.

Ne, že by zahradníci z Versailles zapomněli na tradiční macešky, voskovky a afrikány, ale umí i popustit uzdu své fantazii a využívají při osazování záhonů pestrou škálu nízkých i vysokých letniček všech barev.

Máte pocit, že tento styl záhonů by mohl být tím pravým i pro vaši zahradu? Poradíme vám, jak na to

Nejprve si připravte nákres zahrady a záhony pečlivě vyměřte a vykolíkujte jejich tvar. Cestičky vytvořte nejlépe pískové nebo z jemného štěrku. Pak vysázejte kolem každého záhonku lem z buxusu. Nezapomínejte, že buxusy bude potřeba udržovat stálým střihem nízké a kompaktní. Teprve pak přijde řada na vyplnění středu záhonů barevnými letničkami.

Inspirace ze seriálu

Zahrady ve Versailles a jejich krásu uvidíte i ve stejnojmenném seriálu, který vysíláme na Prima LOVE každou sobotu a neděli od 22 hodin. První díl vás čeká už 18. dubna.Vydáte se do dob, kdy se legendární zámek budoval, a příběh vás vezme i do slavných zahrad plných květin a vodních ploch. Přečtěte si také, jak se ve Versailles žilo, nebylo to nic jednoduchého.

Podívejte se na ukázku:

Které letničky budouzáhonům jako ve Versailles slušet?

Fiala šedivá, letní (Matthiola incana)

Bohatě kvetoucí letnička (za příznivých podmínek se dá pěstovat i jako krátkověká trvalka) spronikavou vůní. Fialy se vysévají běhemúnora doma nebo ve skleníku. Rostlina má ráda dobře vyhnojenou, písčitohlinitou, dobře propustnou půdu (hnojit můžete i chlévským hnojem) se zásaditou půdní reakcí a stanoviště splným slunečním svitem. Fiala pokvete od června do srpna.

Gazánie zářivá (Gazania rigens)

Gazánie zářivá vyžaduje světlé, slunečné, sušší stanoviště a lehčí, dobře propustnou půdu. Vpolostínu, na noc a za podmračeného počasí a deště se květy zavírají. Má kopinaté, vespod stříbřité listy a kopretinovité jednoduché úbory. Gazánie se vysévají do misek už vpolovině února. Jsou nižší (20 až 25 cm), vysaďte je proto na okraj záhonu.

Hledík větší (Antirrhinum majus)

Kdo by neznal oblíbenounenáročnou letničku, často lidově zvanou zaječí tlamičky. Hledík se vysévá vbřeznu do pařeniště a koncem dubna se vysazuje na stanoviště, na které nemá žádné zvláštní nároky. Mladé rostlinky dobře snášejí chlad. Začíná kvést ve druhé polovině června. Odkvetlé části odstřihujte, hledík vykvete znovu. Pak už nechte semena dozrát, aby se rostlina mohla pro příští rok množit samovýsevem.

Chrpa (Centaurea)

Jednoletá, až 90 cm vysoká květina byla dříve rozšířeným polním plevelem, dnes už se tolik nevyskytuje. Zahradní druhy se vysévají vdubnu přímo do kypré, lehké a výživné půdy, slabě kyselejší, a především s nízkou hladinu spodní vody.

Kokarda (Gallardia)

Oblíbené letničky mívají jednoduchý tvar kokardy, podle které získaly své jméno, nebo i plný tvar koule. Kokarda dorůstá do výšky 30–60 cm, má ráda živnou a propustnou půdu a hodně slunce. Přebytek vláhy vpůdě kokardě škodí. Vysévá se vdubnu do misek, kvete od července do září.

Krásenka(Cosmos)

Patří mezi oblíbené vysoké letničky. Vysévá se vpolovině dubna a až koncem května se přepíchané sazenice vysazují do volné půdy. Rostliny jsou choulostivé na teploty pod bodem mrazu, ale semínka vpůdě zimu snadno přežijí a samovýsev je u nich velmi častý a snadný.Krásenkyvyžadují slunečné stanoviště a nepřehnojenou půdu.

Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis)

Nádherná letnička dorůstá do výšky asi 60 cm a má keřovitý, velmi spoře olistěný stonek. Vykvétá od konce června do srpna žlutými květy svýrazným, tmavě červeným očkem. Skvěle se hodí křezu, květy vydrží ve váze až osm dní. Krásnoočko se vysévá od března do dubna do misek a daří se mu vhlinitopísčité půdě na osluněném místě, ovšem chráněném před větrem.

Ostrožka stračka (Consolida regalis, syn. Delphinium consolida)

Jednoletý druh ostrožky patří mezi naše domácí druhy. Vysévá se přímo na záhon (nesnáší přepichování), co nejdříve vdubnu nebo na podzim, vdruhé polovině listopadu, aby semena nestačila do zimy vyklíčit. Rostliny zpodzimního výsevu (nebo samovýsevu) jsou silnější a dříve a bohatěji kvetou. Ostrožky vyžadují slunečné stanoviště chráněné před větrem a propustnou půdu.

Sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica)

Sluncovku můžete znát i pod starším názvem, kalifornský máček. Je to asi 30–40 cm vysoká letnička, která se vysévá přímo na stanoviště. Má kůlovitý kořen, kvůli kterému nesnáší přesazování. Sluncovka vyžaduje sušší, písčitou půdu a slunné stanoviště. Patří ke květinám, které své květy otevírají pouze za plného slunce.

Tabák planý (Nicotiana Sylvestris)

Nejvyšší u nás pěstovaný tabák jetabák planýdosahujícíaž 1,5 metru. Má nápadně bílé podlouhlé květy a větší listy. Krásně voní. Okrasným tabákům dopřejte slunné místo chráněné před větrem. Tabák můžete vysévat do misek už od února, ale klidně i vdubnu.

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

I vnašich podmínkách se této verbeně občas povede přečkat zimu, ale spíše výjimečně. Jiné druhy verben tvoří spíše poléhavé keříky, ale Verbena bonariensis vytváří dokonce až 180 cm vysoké, vzdušné a bohatě větvené lodyhy. Verbena bonariensis se vysévá vbřeznu do skleníku či do misek za okno, rostlinky jsou citlivé na jarní mrazíky. Ven se vysazuje až koncem května. Na druhou stranu se ráda množísamovýsevem. Je nenáročná na půdu, postačí jí i písčitohlinitá půda sdostatkem slunce.

Záhonům, lemovaným buxusem, sluší i barevná směs trvalek, růže nebo bylinky a cestičky mohou být i porostlé měkoučkým trávníkem

Vyberte si i z dalších druhů letniček


Přečtěte si také