návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zahrada jako ve Versailles: Osaďte záhony barevnými letničkami a pohrajte si s buxusem

Simona Sedláčková , Vydáno: 15.04.2020
Versailles
Autor: istockphoto.com Versailles
Líbí se vám dokonale upravené záhony s přísně danými liniemi, kolem kterých se vinou perfektně uhrabané cestičky bez jediného stonku trávy či jiného plevele? Pak si je klidně dopřejte! Ukážeme vám, že i taková zahrada umí být překvapivě moderní.

reklama

Zahrady francouzského zámku ve Versailles byly vyhlášené svou krásou nejen v době panování krále Ludvíka XIV., ale obdivovat je jezdí celé zástupy obdivovatelů zahradní krásy dodnes.

Pro mnoho lidí bude možná více než překvapivé, že i tyto zahrady dokážou jít s dobou a přizpůsobují svůj vzhled moderním požadavkům. Samozřejmě vždy v mezích svých přísných linií. A tak jsou dodnes záhony lemovány dokonale střiženými keříky buxusu, ale uvnitř těchto mantinelů se každé jaro rozehrává kouzelné divadlo těch nejpestřejších barev díky letničkám, které jsou zde vysazovány.

Versailles
Autor: istockphoto.com Versailles

Ne, že by zahradníci z Versailles zapomněli na tradiční macešky, voskovky a afrikány, ale umí i popustit uzdu své fantazii a využívají při osazování záhonů pestrou škálu nízkých i vysokých letniček všech barev.

Versailles
Autor: istockphoto.com Versailles

Máte pocit, že tento styl záhonů by mohl být tím pravým i pro vaši zahradu? Poradíme vám, jak na to

Nejprve si připravte nákres zahrady a záhony pečlivě vyměřte a vykolíkujte jejich tvar. Cestičky vytvořte nejlépe pískové nebo z jemného štěrku. Pak vysázejte kolem každého záhonku lem z buxusu. Nezapomínejte, že buxusy bude potřeba udržovat stálým střihem nízké a kompaktní. Teprve pak přijde řada na vyplnění středu záhonů barevnými letničkami.

Versailles
Autor: istockphoto.com Versailles

Inspirace ze seriálu

Zahrady ve Versailles a jejich krásu uvidíte i ve stejnojmenném seriálu, který vysíláme na Prima LOVE každou sobotu a neděli od 22 hodin. První díl vás čeká už 18. dubna. Vydáte se do dob, kdy se legendární zámek budoval, a příběh vás vezme i do slavných zahrad plných květin a vodních ploch. Přečtěte si také, jak se ve Versailles žilo, nebylo to nic jednoduchého. 

Podívejte se na ukázku:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Versailles I (1) - upoutávka

Které letničky budou záhonům jako ve Versailles slušet?

Fiala šedivá, letní (Matthiola incana)

Bohatě kvetoucí letnička (za příznivých podmínek se dá pěstovat i jako krátkověká trvalka) s pronikavou vůní. Fialy se vysévají během února doma nebo ve skleníku. Rostlina má ráda dobře vyhnojenou, písčitohlinitou, dobře propustnou půdu (hnojit můžete i chlévským hnojem) se zásaditou půdní reakcí a stanoviště s plným slunečním svitem. Fiala pokvete od června do srpna.

Fiala šedivá, letní (Matthiola incana)
Autor: istockphoto.com Fiala šedivá, letní (Matthiola incana)

Gazánie zářivá (Gazania rigens)

Gazánie zářivá vyžaduje světlé, slunečné, sušší stanoviště a lehčí, dobře propustnou půdu. V polostínu, na noc a za podmračeného počasí a deště se květy zavírají. Má kopinaté, vespod stříbřité listy a kopretinovité jednoduché úbory. Gazánie se vysévají do misek už v polovině února. Jsou nižší (20 až 25 cm), vysaďte je proto na okraj záhonu.

Gazánie zářivá (Gazania rigens)
Autor: istockphoto.com Gazánie zářivá (Gazania rigens)

Hledík větší (Antirrhinum majus)

Kdo by neznal oblíbenou nenáročnou letničku, často lidově zvanou zaječí tlamičky. Hledík se vysévá v březnu do pařeniště a koncem dubna se vysazuje na stanoviště, na které nemá žádné zvláštní nároky. Mladé rostlinky dobře snášejí chlad. Začíná kvést ve druhé polovině června. Odkvetlé části odstřihujte, hledík vykvete znovu. Pak už nechte semena dozrát, aby se rostlina mohla pro příští rok množit samovýsevem.

Hledík větší (Antirrhinum majus)
Autor: pixabay.com Hledík větší (Antirrhinum majus)

Chrpa (Centaurea)

Jednoletá, až 90 cm vysoká květina byla dříve rozšířeným polním plevelem, dnes už se tolik nevyskytuje. Zahradní druhy se vysévají v dubnu přímo do kypré, lehké a výživné půdy, slabě kyselejší, a především s nízkou hladinu spodní vody.

Chrpa (Centaurea)
Autor: istockphoto.com Chrpa (Centaurea)

Kokarda (Gallardia)

Oblíbené letničky mívají jednoduchý tvar kokardy, podle které získaly své jméno, nebo i plný tvar koule. Kokarda dorůstá do výšky 30–60 cm, má ráda živnou a propustnou půdu a hodně slunce. Přebytek vláhy v půdě kokardě škodí. Vysévá se v dubnu do misek, kvete od července do září.

Kokarda (Gallardia)
Autor: istockphoto.com Kokarda (Gallardia)

Krásenka (Cosmos)

Patří mezi oblíbené vysoké letničky. Vysévá se v polovině dubna a až koncem května se přepíchané sazenice vysazují do volné půdy. Rostliny jsou choulostivé na teploty pod bodem mrazu, ale semínka v půdě zimu snadno přežijí a samovýsev je u nich velmi častý a snadný. Krásenky vyžadují slunečné stanoviště a nepřehnojenou půdu.

Krásenka (Cosmos)
Autor: istockphoto.com Krásenka (Cosmos)

Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis)

Nádherná letnička dorůstá do výšky asi 60 cm a má keřovitý, velmi spoře olistěný stonek. Vykvétá od konce června do srpna žlutými květy s výrazným, tmavě červeným očkem. Skvěle se hodí k řezu, květy vydrží ve váze až osm dní. Krásnoočko se vysévá od března do dubna do misek a daří se mu v hlinitopísčité půdě na osluněném místě, ovšem chráněném před větrem.

Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis)
Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis)

Ostrožka stračka (Consolida regalis, syn. Delphinium consolida)

Jednoletý druh ostrožky patří mezi naše domácí druhy. Vysévá se přímo na záhon (nesnáší přepichování), co nejdříve v dubnu nebo na podzim, v druhé polovině listopadu, aby semena nestačila do zimy vyklíčit. Rostliny z podzimního výsevu (nebo samovýsevu) jsou silnější a dříve a bohatěji kvetou. Ostrožky vyžadují slunečné stanoviště chráněné před větrem a propustnou půdu.

Ostrožka stračka (Consolida regalis, syn. Delphinium consolida)
Autor: istockphoto.com Ostrožka stračka (Consolida regalis, syn. Delphinium consolida)

Sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica)

Sluncovku můžete znát i pod starším názvem, kalifornský máček. Je to asi 30–40 cm vysoká letnička, která se vysévá přímo na stanoviště. Má kůlovitý kořen, kvůli kterému nesnáší přesazování. Sluncovka vyžaduje sušší, písčitou půdu a slunné stanoviště. Patří ke květinám, které své květy otevírají pouze za plného slunce.

Sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica)
Autor: istockphoto.com Sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica)

Tabák planý (Nicotiana Sylvestris) 

Nejvyšší u nás pěstovaný tabák je tabák planý dosahující až 1,5 metru. Má nápadně bílé podlouhlé květy a větší listy. Krásně voní. Okrasným tabákům dopřejte slunné místo chráněné před větrem. Tabák můžete vysévat do misek už od února, ale klidně i v dubnu.

Tabák planý (Nicotiana Sylvestris) 
Autor: istockphoto.com Tabák planý (Nicotiana Sylvestris) 

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

I v našich podmínkách se této verbeně občas povede přečkat zimu, ale spíše výjimečně. Jiné druhy verben tvoří spíše poléhavé keříky, ale Verbena bonariensis vytváří dokonce až 180 cm vysoké, vzdušné a bohatě větvené lodyhy. Verbena bonariensis se vysévá v březnu do skleníku či do misek za okno, rostlinky jsou citlivé na jarní mrazíky. Ven se vysazuje až koncem května. Na druhou stranu se ráda množí samovýsevem. Je nenáročná na půdu, postačí jí i písčitohlinitá půda s dostatkem slunce.

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)
Autor: istockphoto.com Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Záhonům, lemovaným buxusem, sluší i barevná směs trvalek, růže nebo bylinky a cestičky mohou být i porostlé měkoučkým trávníkem

Letničky pro záhony lemované buxusem
Autor: istockphoto.com Letničky pro záhony lemované buxusem

Vyberte si i z dalších druhů letniček

12 nejkrásnějších letniček, které přilákají včely na vaši zahradu

12 nejkrásnějších letniček, které přilákají včely na zahradu. Čeká vás bohatá úroda

Letničky pro suchá a slunná místa

8 nejkrásnějších letniček pro suchá a slunná místa: Květiny, které si libují v horkém létě

Pozdní výsevy

Pozdní výsevy: I v červnu můžete začít pěstovat některé letničky, ředkvičky nebo hrášek

Odolné letničky

Odolné letničky: Sporýš argentinský i tařicovka pokvetou, i když udeří první mrazíky

reklama

Článek je zařazen v: Versailles , zahrada , buxus , letničky , Versailles online

reklama

Přečtěte si také