Zahrada

14. července 2023 07:00

Simona Sedláčková

Lalokonosci řádí v zahradě i na balkoně. Okousané listy jsou to nejmenší, hůře jsou na tom kořeny

Nejprve si všimnete obloukovitě vykousaných listů, ale to nejhorší vaše rostliny teprve čeká. Larvy lalokonosců se s chutí pustí do jejich kořenů a hlíz, až napadené rostliny časem uhynou. Jak s lalokonosci bojovat? Nejúčinnější bývá nasazení hlístic, dravých háďátek, která se přidávají do zálivky.

Lalokonosci, malí broučci z čeledě nosatcovitých, nepatří mezi oblíbence pěstitelů okrasných trvalek, dřevin, ale i pokojových rostlin. Dokážou totiž rostliny nejprve ošklivě okousat, charakteristické jsou pro ně obloukové výkusy. Jejich larvy pak dílo zkázy dokončí, protože začnou rostliny okusovat z druhého konce, od kořenů. Larvy okusují nejen jemné kořínky, ale s chutí se pustí i do silných kořenů.

Lalokonosci se vyskytují v celé Evropě i v Severní Americe a nejčastěji napadají rododendrony a růže, ale vezmou zavděk i mnoha dalšími rostlinami na zahradě, jako jsou šeříky, brsleny nebo tisy, bohyšky nebo bergénie a z pokojových rostlin jim nejvíce chutnají kamélie, ale i mnohé další.

V českých zahradách se nejčastěji vyskytuje lalokonosec rýhovaný (Otiorhynchus sulcatus).

Dospělí brouci se líhnou od května do konce června. Jsou aktivní až večer, po setmění, proto si jich na rostlinách ani nevšimnete. Jejich přítomnost prozradí až poškozené listy rostlin. Brouci jsou 10–12 mm velcí, bezkřídlí, zbarvení do tmavě hněda, šeda až úplně černí. Charakteristický je pro ně výrazný nosec a lomená tykadla. Brouci mohou žít 2 i více let.

Samičky kladou 200–500 vajíček. Jsou to asi 1 mm velké kuličky, které jsou po nakladení bílé, později tmavnou.

Z vajíček se pak líhnou krémově bílé larvy velké 8–10 mm s nahnědlou hlavou. Charakteristické je pro ně stočení do oblouku. Do podzimu stihne jedna samička naklást až 1 500 vajíček.

Posledním stadiem vývoje lalokonosce je velká bílá kukla, dlouhá až 10 mm.

Jak bojovat proti lalokonoscům

Dospělé brouky můžete ručně sbírat, ale obcházet zahradu po setmění s baterkou, se chce jen málokomu. Někdy fungují i pasti v podobě prken a desek, položených na zemi vedle napadených rostlin. Brouci se pod ně přes den schovají. Můžete však i použít postřik Mospilan nebo Karate.

Na larvy pak můžete nasadit parazitické hlístice Heterorhabiditis, které zakoupíte pod obchodním názvem Nematop. Ty se aplikují až na začátku září. Rozmíchají se v konvi s vodou a rostliny se jednoduše zalijí. Účinek bývá poměrně rychlý, asi do dvou dnů. Hlístice je nutné aplikovat při teplotách vyšších než 14 °C.

Kromě hlístic fungují i insekticidy Zolone 35 EC a Decis Flow 2,5.

Napadené pokojové rostliny je nejlepší vyklepnout z květináče, opatrně vytřepat veškerý substrát z kořenů a přesadit do nové zeminy.

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/lakonosci-jsou-pohromou-nejen-pro-rododendrony.html; https://cs.wikipedia.org/wiki/Lalokonosec_r%C3%BDhovan%C3%BD

Sdílejte článek
Štítky brouk larva škůdce Otiorhynchus sulcatus lalokonosec

Přečtěte si také