Jak krmit kočku, aby byla zdravá a nic jí nechybělo. Vyvarujte se nejčastějších chyb

Kočky jsou oproti psům mlsní labužníci. Říká se, že není vybíravějšího zvířete, než je kočka. A něco pravdy na tom je. Vyznat se v kočičích chutích bývá často velké umění, ale jedno je jisté, když kočce jídlo nevoní, tak se ho ani nedotkne. Pořekadlo mlsný kočičí jazýček by se tedy dalo spíše aplikovat na čich, protože ten je pro kočky při výběru jídla naprosto zásadní. Máme pro vás desatero správného krmení koček.

Kočka má na jazyku má více než 500 chuťových pohárků a navíc má dokonale vyvinutý čich, disponuje totiž až 200 miliony čichových buněk, díky nimž je v jídle tak vybíravá, protože čich je pro ni nejdůležitějším čidlem při rozpoznávání potravy. A na to by měl každý majitel domácí kočky pamatovat.

NENECHTE SI UJÍT: Jak správně krmit koťata. Pozor na kravské mléko a syrová játra!

„Kočky jsou přirozeně masožravci a vyžadují potravu bohatou na bílkoviny a živočišné tuky. Důležité jsou také esenciální aminokyseliny, vitamíny, minerály nebo taurin. Nedostatek některých živin může vést k vážným zdravotním problémům. Proto byste vždy měli vybírat krmivo, které splňuje všechny nutriční požadavky, které vaše kočka potřebuje k životu,“ říká odborník na výživu koček Jiří Švihálek.

Desatero správného krmení kočky

  1. Kočky si formují své chuťové preference od věku malých koťat. Pokud jim už od začátku nebudete různě podstrojovat, budou méně vybíravé
  2. Pro kočky je důležitější teplota jídla než jeho chuť. Nejraději mají teplotu okolo 38 °C, protože jim připomíná čerstvě ulovenou kořist. Pokud dáváte kočkám jídlo z lednice, tak ji rozhodně nechte ohřát přinejmenším na pokojovou teplotu.
  3. Kočka je především masožravá. Takže zapomeňte, že se vám podaří z koček udělat vegetariány. Kočkám nechutná kyselá nebo hořká potrava, proto například často nesní dva dny starou šunku, která je cítit mírně kysele či hořce. Nedávejte kočce čokoládu, která je pro ni toxická kvůli obsahu theobrominu.
  4. Kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, kočce ji klidně můžete nechat přes noc. Je to lovecké zvíře, které je zvyklé chodit lovit v noci. Ideální jsou dvě až tři porce denně v pravidelných intervalech.
  5. Dodržujte pitný režim! Ideálně by kočka měla vypít nejméně 150 ml vody denně. Misku s čistou vodou dávejte úplně těsně vedle misky na jídlo. Špatný pitný režim může mít pro kočky vážné zdravotní následky, především nemoci močových cest.
  6. Kočky je důležité krmit v pravidelných intervalech, například ráno krmit kolem osmé a večer kolem šesté hodiny, případně pak v noci pak misku doplnit. Misky po každém jídle důkladně umyjte. Některé kočky z ušpiněných misek odmítají jíst.
  7. Mlsný kočičí čich je pro kočky při výběru jídla určující. Často potravu pouze očichají, a když jim nevoní, tak se ho ani nedotknou. Jejich čich je tak dokonalý, že dokáží v jídle rozpoznat i schovaný malý prášek na odčervení zabalený například v plátku šunky, což každý chovatel potvrdí. Je velmi těžké krmit kočky potravou, která jim nevoní.
  8. Dospělá kočka nepotřebuje mléko! Může po něm mít průjem, protože ho špatně tráví a není proto vůbec vhodné. Samozřejmě malá koťátka mléko potřebují. Nedávejte jim ale kravské, kupujte speciální určené pro koťata.
  9. Kočky jsou vybíravé, a pokud chcete přejít na jinou stravu, tak se připravte, že to nebude jednoduché. Každý den zvyšujte podíl nového krmiva a zároveň snižujte podíl původního, až budete na konci týdne kočku krmit již výhradně novým krmivem. Přechod může trvat dva týdny.
  10. Máte-li doma více koček, je důležité, aby každá z nich měla svou vlastní misku, kterou po krmení vždy důkladně umyjete. Pokud se jedná o koťata, můžete je nechat jíst z jedné misky, ale pouze v případě, že se nebudou navzájem odstrkovat.

Kočičí tráva podporuje trávení

Pokud máte kočku v bytě bez přístupu na trávník, rozhodně jí pěstujte trávu v květináčích. Ta podporuje zažívání a zamezuje tvorbě chomáčků chlupů v trávicím ústrojí a navíc zabráníte kočce okusovat pokojové květiny, které by pro ni mohly být jedovaté. Asi nejvhodnější volbou je papyrus neboli šáchor (Cyperus), který kočky milují. Mějte ho na světlém a teplém místě, kam se mohou kočky jednoduše dostat. Nedávejte ho ale přímo na slunce. Běžně se prodávají také semena trávy pro kočky (většinou obiloviny), která zajišťuje bezproblémové trávení.

Jaké jsou časté chyby v krmení koček?

  • Jednou z nejčastějších chyb v krmení koček je nesprávné odměřování porcí. Přejídání často vede k obezitě, což je u koček spojeno s mnoha zdravotními problémy, včetně diabetu a onemocnění kloubů. Na druhé straně podvýživa může vést také ke špatné kondici vaší kočky. Důležité je sledovat hmotnost vaší kočky a přizpůsobovat její stravu podle potřeb.

PŘEČTĚTE SI: Pes a kočka vegetariáni. Je to zdravé, nebo můžeme svému domácímu mazlíčkovi ublížit?

  • Další běžnou chybou je výběr nevhodného typu krmiva, které nemusí vyhovovat nutričním potřebám kočky. Například laciné krmivo s vysokým obsahem obilovin je sice ekonomicky zajímavé, ale nesplňuje nároky přirozené masité potravy koček.

  • „Je také důležité vyhýbat se krmivům s umělými barvivy, konzervanty a nízkou kvalitou masa. Někteří majitelé koček podceňují důležitost stálého přístupu koček k čerstvé a čisté vodě. Kočky sice přirozeně nepijí hodně vody, ale měli by k ní mít vždy přístup, aby mohly správně trávit potravu a případně i předešly onemocněním močových cest a ledvin. Zajistěte proto, aby měla vaše kočka vždy k dispozici misku s čerstvou vodou a pravidelně ji měňte,“ doporučuje odborník.

Zdroje: odborník na výživu koček Jiří Švihálek, vaseveterina.cz, imnau.cz


Přečtěte si také