reklama

7 osvědčených triků, jak opticky zvětšit malý byt

Malý byt můžete rozdělit například jen regálem s květinami. Foto: Malý byt můžete rozdělit například jen regálem s květinami.Foto: Ikea.com

Máte rádi svůj malý byt. Je tak útulný! Prostornější zatím ani nepotřebujete, kdo by se s tím uklízel. Nebo by přece jen mohl být trošičku větší? Poradíme vám pár triků, jak váš malý byt trochu opticky “nafouknout”.

S metry nic neuděláte. Pokud jste se jednou rozhodli pro byteček jako dlaň, musíte pracovat s tím, co máte. I s malým prostorem se dá ovšem šikovně čarovat. Stačí znát několik pravidel a hned se bude zdát prostornější!

1) Minimalismus

Provensálský styl je rozkošný… máte-li venkovský dům. Při volbě designu malého bytu hledejte raději inspiraci ve skandinávských vodách nebo se poučte japonskou úsporností. V každém případě, nezamořte svůj už tak omezený životní prostor zbytečnými detaily a předměty. Minimalismus, to je vaše mantra!

2) Chladné světlé barvy

Proč si kupujeme černé džíny? Protože v nich máme méně objemná pozadí. Stejně se budou barvy chovat ve vašem minibytě. Tmavé pohltí prostor a zmenší ho, světlé ho naopak opticky zvětší. V omezeném prostoru vám půjdou na ruku spíše světlé chladnější tóny, které dají vyniknout stěnám. To ovšem neznamená, že si nemůžete i v malém bytě dopřát tmavou zeď. Jen pečlivě volte, která to bude. Měla by být jen jedna, a to ta plošně nejmenší, nejkratší.

Světlá barva opticky zvětší prostor. Foto: Světlá barva opticky zvětší prostor.Foto: istock.com

3) Pryč s příčkami

Pravidlo malého moderního bytu zní: je lepší mít jeden vzdušný členitý prostor, než tři pidimístnosti. Je-li tu nějaká příčka ke zbourání, pusťte se do toho. V malém bytě potřebujete pracovat se zónami. Tady se spí a relaxuje, tady vaří a jí a zde je společný prostor. Tyto zóny se klidně mohou nacházet v rámci jedné větší místnosti, oddělené chytrým nábytkem nebo polopříčkou. To vše vám přinese do malého bytu vzdušnost a styl. Pokud si nevíte rady, nechte do toho mluvit bytového architekta.

Malý byt můžete rozdělit například jen regálem s květinami. Foto: Malý byt můžete rozdělit například jen regálem s květinami.Foto: Ikea.com

4) Nábytek na míru

Zní to jako investice, se kterou jste možná nepočítali, ale budete ji velebit, až se přestanete přerážet o masivní stůl po dědovi a těžkotonážní prádelník. Odvezte je na chalupu, kde odvedou svou práci a do bytu si nechte vyrobit lehký multifunkční nábytek se spoustou zjevných i tajných úložných míst. Postel může přes den sloužit jako válenda a prostorná šuplata pod ní jako prádelník a šatník v jednom. Šikovný truhlář využije každý centimetr malého bytu a vy získáte nový prostor a funkční styl.

Vsaďte na minimalismus. Foto: Vsaďte na minimalismus.Foto: istock.com

5) Zrcadla

Jednoduché a geniální. Zrcadlová stěna není v tomto případě narcistní přehnaností, ale nutnou a velmi účinnou metodou, jak přidat prostor i spoustu světla. Můžete zrcadlem vybavit vestavěnou šatní skříň nebo jím prostě obložit část stěny. Zrcadlo hodně pomůže malinké předsíni nebo koupelně.

6) Jednolitá podlaha

V malém bytě se rozhodně nevyplatí používat na podlahu více materiálů. Tu dlaždice, tu koberec a tamhle plovka? Chyba! Zvolte si podlahovou krytinu s ideálními vlastnostmi a tu položte prostě všude. Dnešní moderní materiály vám udělají dobrou službu v kuchyni i ložnici, navíc jednolitou plochou sjednotíte a opticky zvětšíte prostor.

Jednolitá podlaha opticky spojí místnosti a byt bude vypadat větší. Foto:

7) Menší vzory

Výrazný detail v malém prostoru? Proč ne? Pokud mu dodá šarm a vtip, je pouze vítán. Ale dejte si pozor na výrazné vzory a jejich vzájemné kombinace. Čím větší vzory na tapetách nebo tkaninách, tím intenzivnější pocit stísněného prostoru. Velké vzory se prostě do malého bytu nehodí.

Menší a zajímavé dekorace jsou do malého bytu ideální volbou. Foto: Menší a zajímavé dekorace jsou do malého bytu ideální volbou.Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Článek

Luxusní bydlení za hubičku. Foto:

Luxusní bydlení na oko, přitom pro peněženku doslova za hubičku

Rádi byste bydleli na vysoké noze, avšak vaše peněženka to vidí bohužel pro vás jinak? Známe zdařilé tipy, jak zařídit luxus, avšak finance udržet na uzdě.

Článek

I v malé koupelně se najde spousta místa Foto:

10 praktických tipů, jak vyřešit malou koupelnu

Málo místa vás donutí vlastnit jen ty věci, které opravdu potřebujete.

Článek

Tento dům v Sunderlandu je nabízen v aukci za neuvěřitelně nízkou cenu. Foto:

Chcete koupit dům? Tenhle stojí jen 29 korun! Má to jen jeden malý háček…

Pokud jste v poslední době sledovali, jaké jsou novinky v rámci nemovitostí, víte, že u nás není snadné sehnat bydlení za rozumnou cenu v dobré lokalitě. Tento dům v...

reklama