reklama

Architektka si v podkroví zařídila důstojné bydlení

Ve svrchní části obývacího pokoje je vidět vestavěné patro s pracovnou  Foto: Ve svrchní části obývacího pokoje je vidět vestavěné patro s pracovnou Foto: Francisco Berreteaga

Tmavé podkroví se s přispěním sedmi nově vsazených střešních oken a příhodně umístěnému mezipatru proměnilo v moderní byt ve skandinávském stylu.

S vilou Piedad ve španělském San Sebastianu to šlo od desíti k pěti. Dům, který si v 50. letech postavila jedna rodina, byl v průběhu let samá příčka, až v něm vzniklo osm maličkých bytů. Když španělská architektka Marta Badiola koupila půlku podkrovních prostor, napočítala v nich na „pět titěrných oddílů s útlou chodbou a nízkými stropy“. Přitom sama toužila po světlém, otevřeném prostoru. Aby ho získala, musela podkroví z gruntu rekonstruovat.

První krok představovala nová stropní krytina s řádnou izolací. Ta původní byla neúčinná, což se podepsalo na stavu původních cementovláknitých desek.

Strop je skutečně vysoký  Foto: Strop je skutečně vysoký Foto: Francisco Berreteaga

Následně vytvořila nové dispozice. Z původních příček nezůstala jediná. Jádrem nového bytu je velký prostor na čtvercovém půdorysu, který ze čtyř stran „komunikuje“ s okolním světem – ze tří stran okny ve fasádě a na čtvrté straně prostřednictvím již zmíněného sedmera střešních oken. „Tím jsem efekt ementálu dotáhla k dokonalosti,“ vtipkuje architektka.

Protože předmětná část půdy měla plochu pouhých 40 m², nechala v nejvyšším místě vestavět mezipatro, jímž získala dalších 13 m². V takto vzniklém prostoru – který mimochodem expanduje nad společné schodiště – zřídila koupelnu a pracovnu, takže v hlavní části bytu zbylo víc místa na jiné účely. Šance zabrat část společných prostor se jí naskytla díky tomu, že během rekonstrukce řídila i renovaci fasády celého domu a další práce.

V hlavní části bytu je obývací pokoj s kuchyňským koutem a ložnice. Obývací pokoj má Badiola nejradši. Jak sama říká, tato místnost provázaná s pracovnou v mezipatře má díky vysokému dřevěnému stropu a sadě střešních oken zvláštní atmosféru.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Protažená skříň, která je součástí architektem navrženého regálu, opticky odděluje obývací část od zádveří Foto:

Navzdory zkoseným stěnám vykouzlil architekt z podkroví příjemné bydlení pro mladou rodinu

Zařídit komfortní bydlení pro tříčlennou rodinu v malém prostoru se zkosenými zdmi se zdá takřka nemožné. Ale nakonec...

Článek

Strohost zařízení této kuchyně skvěle rozbíjejí poctivě zrenovované trámy. Foto:

Inspirace: Kuchyně v podkroví jsou útulné a mohou být i obrovitánské!

Podkroví bývávalo dost často nevyužívanou částí stavby. S moderními materiály se ale daří i pod střechou vybudovat pěkné bydlení.

Článek

 Architektovi se v této koupelně podařilo skvěle vložit moderní styl do podkroví staršího domu. Foto:

Inspirace: 12 úžasných koupelen přímo pod střechou

Koupelnu umísťují architekti na rozličná místa.

reklama