reklama

Dejte doma papírům vale aneb Jak skoncovat s papírovým nepořádkem

Pošta, letáky, noviny a časopisy...jejich hromady přispívají k domácímu nepořádku Foto: Pošta, letáky, noviny a časopisy...jejich hromady přispívají k domácímu nepořádkuFoto: iStock

Povalují se vám doma časopisy, letáky, papíry, pozvánky a kdovíco ještě? Poradíme vám, jak si s takovým papírovým nepořádkem poradit.

Žijeme v době digitálních technologií, a přesto se nám do rukou dostává stále dost nejrůznějších tiskovin. Dokonce si leccos tiskneme i sami, ať už v práci, nebo doma. Jenže co potom s tím vším, že?

Nepusťte nepořádek do bytu

Najděte si chvilku, kdy můžete ještě před překročením vlastního prahu vytřídit, co je pro vás z obsahu schránky a letáků nastřádaných za celý den opravdu důležité. Co nepotřebujete hned po vstupu do bytu či domu, vhoďte do nádoby, kterou máte pro recyklovaný papírový odpad, a dále vytřiďte, co si chcete jen přečíst (např. časopisy) a co vyžaduje nějakou reakci (např. Pozvánky).

Proberte obsah schránky cestou k bytu a nepotřebné papíry ihned odložte do nádoby na tříděný odpad Foto: Proberte obsah schránky cestou k bytu a nepotřebné papíry ihned odložte do nádoby na tříděný odpadFoto: iStock

Další radou je donesené tištěné informace umisťovat doma jen na jednom místě, v nějaké míse nebo krabici. Na konci dne si pak najděte chvilku, abyste obsah roztřídili a vyhodili, bez čeho se opravdu obejdete.

Papírová proměna

Důležité je také si uvědomit, že například došlé zásilky se vyndáním ze schránky proměnily v dokumenty a další informace. Minutka strávená uložením dokumentů do složek, kam patří, vás nezabije. Za to vám ušetří nepříjemné chvilky při pohledu na plný stůl všelijakých naditých obálek, které vás čím dál více odrazují, něco s nimi udělat.

Zpřehledněte pozvánky

Zbavit se papírových pozvánek a upozornění můžete rovněž přepsáním jejich obsahu v podobě poznámky do velkého nástěnného kalendáře. Výhodou je nejen méně papírů, ale také dobrý přehled, kdy, co a kde se koná. Plánování volného času je pak mnohem snazší.

Nenechte si přerůst papírový chaos přes hlavu Foto: Nenechte si přerůst papírový chaos přes hlavuFoto: iStock

Lapače odhozených tiskovin

Prázdné vodorovné plochy stolků, komod, poliček a parapetů jsou doslova magnetem pro pohození nepotřebného potištěného papíru. Zkuste je zaplnit něčím, co vám zabrání tam ještě něco přihodit. Zaplňte je třeba obrázky, stolními hodinami, stolní lampičkou, digitální meteostanicí, květináčem apod.

Všeho moc škodí

K menšímu papírovému zavalení našich domácnosti by také mohlo pomoci zamyslet se nad tím, zda je v naší (časové) moci přečíst tolik časopisů a novin, kolik bychom si přáli. Buďme střízliví a nechme si jen těch pár titulů, které časově pojmeme. Pak nám odpadne pocit provinění, že máme doma štos nepřečtených titulů, a také zoufalství, že přibývají další a další.

Opravdu tohle všechno potřebujeme mít doma? Foto: Opravdu tohle všechno potřebujeme mít doma?Foto: iStock

Využijte moderní techniku

Když už žijeme v digitálním věku, pak další pomocí před papírovou lavinou u vás doma je také digitalizace  léty naskládaných důležitých dokumentů a tištěných informací. Uvolní se vám místo a navíc můžete takto převedené dokumenty a fotografie sdílet i s dalšími.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Rychlý úklid neřeší maličkosti, ale zásadní věci Foto:

Čekáte hosty? Tady je návod, jak uklidit celý byt za 30 minut

Pokud potřebujete rychle uklidit, nemá smysl řešit detaily. Ukliďte stůl, přejeďte dřez v kuchyni, záchod, srovnejte věci. Čas ušetříte i tím, že všechny plochy nejprve...

Článek

Článek

Sůl v domácnosti hravě nahradí chemii Foto:

Bez soli se doma neobejdete. 11 tipů, jak ji využít při úklidu

Vytíráte podlahu, myjete sporák, drhnete kachličky v koupelně – a na vše používáte běžné úklidové prostředky. Vším tím si tak do svého domova vnášíte chemii, jejíž zbytky...

reklama