reklama

Dneska přijde Mikuláš, čert i anděl. Mikulášku byste ale potkat nechtěli aneb Mikulášské lidové tradice

Podoba oslav svátku sv. Mikuláše se lišila kraj od kraje – v chudých oblastech dávaly děti punčochu za okno, v bohatších Mikuláš navštěvoval stavení a děti obdaroval Foto: Podoba oslav svátku sv. Mikuláše se lišila kraj od kraje – v chudých oblastech dávaly děti punčochu za okno, v bohatších Mikuláš navštěvoval stavení a děti obdarovalFoto: profimedia

Na Přerovsku chodila ženština se srpem, která chtěla zlobivým dětem rozpárat břicha. Jinde se svatý Mikuláš proměnil v Santa Clause.

V předvečer svátku svatého Mikuláše, 5. prosince, chodí po městech i vesnicích trojice, která děsí, ale i rozechvívá všechny dětské duše. Oslava svátku se však během let proměňovala. Přestože doba adventní se pojila spíš s půstem a tichým rozjímáním, oslavy Mikuláše měly masopustní ráz. Po vsi chodil průvod, ve kterém bylo hned několik Mikulášů, čertů i andělů a doprovázelo je mnoho dalších masek. Podoba oslav se také lišila kraj od kraje – v chudých oblastech dávaly děti punčochu za okno, v bohatších Mikuláš navštěvoval stavení a děti obdaroval. Nejenže se malých nezbedníků ptal, jak byli hodní, ale zkoušel je i z modliteb. Hodné děti dostávaly jablíčka, ořechy a cukrovinky. Naopak zlobivé děti měly v punčoše syrovou bramboru nebo několik kousků uhlí.

Anděl, čert a Mikuláš se i dnes dětí ptají, zda byly hodné, a podle toho rozdávají uhlí nebo dárky. Sladkosti a drobnosti jim tak zpříjemňují dny, které ještě zbývají do Vánoc. Mikuláš, čert a anděl v současnosti každoročně navštíví 79 procent rodin s dětmi. Tradiční trio však chodí častěji do domácností na malých městech a vesnicích, lidé ve velkoměstech od této tradice pomalu upouštějí.

Svatý Mikuláš z Myry

Koho si vlastně připomínáme? Mikuláš se narodil ve městě Patara do křesťanské řecké rodiny na konci 3. století. Rodina se zřejmě zabývala obchodem s rybami a možná i proto se Mikuláš později stal patronem rybářů a námořníků. Byl velmi zbožný a po smrti otce rozdal dědictví chudým a vydal se na cesty. Doputoval až do Myry, kde se stal biskupem. Jeho obliba mezi lidmi rostla i po smrti, a tak ho postupně za svatého uznaly všechny křesťanské církve.

Asi nejznámější legenda o svatém Mikuláši vypráví příběh o otci, který poslal své tři dcery do nevěstince, aby si vydělaly na věno a zabezpečily rodinu. Mikuláš jim prý oknem hodil do pokoje zlaťáky, rodina unikla z dluhů a ženy se mohly přestat prodávat. Proto je Mikuláš označován jako patron prostitutek, ale legenda je i základem Mikulášské nadílky.

Mikulášské tradice se samozřejmě liší i zem od země. Téměř všude se rozdávají dárky, ale například ve Spojených státech se oslavy svatého Mikuláše proměnily ve fenomén Santa Clause. Ten už nechodí 5. prosince, ale o Vánocích.

Šklibky a Mikulášky

Když svatý Mikuláš vezl plný vůz darů pro děti, převrátil jej a náklad se vysypal. Je to jen kousek, tamhle za kopcem. Protože byla tma, nedokázal všechen náklad posbírat a na místě zůstalo pár dobrot (takzvaných šklibků). Kdo je chce, musí pro ně bos. Tenhle příběh se povídal dětem, které se už Mikuláše nemohly dočkat a vždycky se našel někdo, kdo se vypravil ven, často do sněhu bos, pro pár dobrot. Samozřejmě, že se vrátil promrzlý a s prázdnou a ještě se mu všichni smáli.

Jiný příběh vázající se ke svatému Mikuláši už tak veselý není. Občas se místo Mikuláše objevovala Mikuláška oblečená do dlouhých bílých šatů, obličej měla pomoučený a přikrytý průsvitnou rouškou. Byla mnohem přísnější než svatý muž a děti kárala za neposlušnost, připomínala jim důležitost pravidelného modlení a nabádala je k úctě ke starším lidem, zejména pak k rodičům. Nenosila ani sladkosti, děti sešvihala metlou. V okolí Přerova měla Mikuláška tak děsivou podobu, že byste ji nechtěli potkat ani dnes. Přerovská Mikuláška totiž měla v ruce srp místo metly, který zlobivce „stínala“. Podoba Mikulášky, dokonce i den, v němž chodila, se lišily kraj od kraje.

(AC)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Barborky potřebují zhruba 20 dní Foto:

Dnes je svaté Barbory, uřízněte si barborky. Víte, co vše umí?

Podle lidových tradic mají barborky kouzelnou moc.

Článek

Vánoční hvězda Foto:

Jak správně koupit vánoční hvězdu. A jak se o ni dobře starat

Vyberte si v obchodě zdravou rostlinu, poradíme také, jak se o ni postarat doma. Těšit se z ní můžete až do února.

Článek

Lucie, noci upije a práci zakáže Foto:

Lucie noci upije a podle tradice také nesmíte uklízet

Dnes má svátek Lucie, neperte prádlo, neuklízejte a buďte hodní.

reklama