reklama

Dům jako z pohádky stojí na jedné noze. Ukrývá se mezi stromy na kraji Prahy

Na návrhu spolupracovali Vítězslav Kůstka a Jan Kolář Foto: Na návrhu spolupracovali Vítězslav Kůstka a Jan KolářFoto: Tomáš Malý

Své kamarádce na svažitý pozemek s pěkným výhledem do údolí navrhl český architekt jedinečný dům. Dřevostavbou na betonové noze se vypořádal se složitým terénem a příhodným charakterem i proporcemi dům přiřadil ke stávajícím vzrostlým stromům.

Dům malého objemu a s tvarem upomínajícím na koruny stromů se stal docela přirozenou součástí pozemku v Praze-Kyjích. Na tom stojí šest vzrostlých stromů, a tak autor návrhu Jan Šépka svůj koncept pojmenoval jako „dům v sadu“.

Tvar a dispozice domu kromě zahrady předurčil i svažitý pozemek. Pohled z obývacího pokoje Šépka směroval do údolí k potoku Rokytka, zatímco další pokoje orientoval na východ a jih. Díky vrchnímu světlíku však získává i obývací pokoj, situovaný severně, také jižní osvětlení.

Interiér - Přízemí Foto: Interiér - Přízemí, Foto: Tomáš Malý

Půdorys stavby vychází z kruhu, jenž na jižní straně přechází do podoby dvou čtverců. V nich jsou ložnice, kuchyň, koupelna a WC. Jak už bylo řečeno v úvodu, železobetonový základ dřevostavby se v prudkém svahu omezuje pouze na zmíněnou „nohu“ o průměru 80 cm. To však spřátelené investorce, která nechala Janu Šépkovi volnou ruku, pomohlo snížit náklady. „Vzhledem k obtížným podmínkám by klasické zakládání většího objemu bylo finančně náročnější,“ vysvětluje autor v popisu svého návrhu. Součástí domu je ocelová lávka, která jeho konstrukci takzvaně zavětrovává neboli ji vyztužuje.

Průběh stavby  Foto: Průběh stavby. Foto: Tomáš Malý

Dřevěnou konstrukci ateliér Šépka architekti kompletně připravil v počítači. Trámky se přesně vyřezávaly na 3D frézce a na stavbě řemeslníci konstrukci už jen poskládali jako stavebnici. Nepravidelný tvar domu vykresluje konstrukce sestávající z trojúhelníkových ploch, které stavbu zpevňují. V interiéru zůstává dřevěná konstrukce záměrně viditelná, zvenku pak dům zatepluje vrstva polyuretanu s vrchním ochranným nástřikem proti vodě.

Obývací pokoj je kvůli výhledu do údolí orientovaný na sever Foto: Obývací pokoj je kvůli výhledu do údolí orientovaný na severFoto: Tomáš MalýOsobitá dřevostavba na betonovém základu se stala harmonickou součástí sadu  Foto: Osobitá dřevostavba na betonovém základu se stala harmonickou součástí sadu Foto: Tomáš Malý

Osobitost a střídmost této dřevostavby už ocenila odborná porota, když ji jako jednu z pěti českých staveb nominovala do evropské soutěže Mies van der Rohe Award.

Nepravidelný tvar stavby je rozložen do rovinných trojúhelníkových ploch, které zajišťují statickou tuhost dřevěné konstrukce a zároveň umožnily i vložení březových překližkových desek. V interiéru je dřevěná konstrukce přiznána, z venkovní strany je stavba zateplena polyuretanem s vrchním ochranným nástřikem proti vodě. Stejně racionální důvod, jaký měl architekt pro použití betonové nohy, měl i pro zvláštní tvar objektu připomínající hrušku.

Tady model stavby:

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

V zimě se tu jezdí na bobech, v létě se tu zas konají hudební akce  Foto:

Seveřané to zas jednou natřeli zbytku světa. Parkovací dům si proměnili ve sjezdovku

Parkovací dům, který by nejen dobře vypadal, ale ještě si ho oblíbilo celé město včetně turistů, tak to tu ještě nebylo! Stala se z něj turistická atrakce

Článek

Dům Roberta Konieczného působí, jako by na této svažité louce právě přistál Foto:

Takto vypadá nejlepší rodinný dům na světě. Postavili ho Poláci

Americký magazín udělil cenu za nejlepší rodinný dům na světě polskému domu, který vypadá, jako by měl pod sebou ještě jednu střechu.

Článek

Fasáda je obložena dřevem ze sibiřského modřínu... Foto:

V Telči postavili nádherný dům v korytě potoka přímo ve městě. Svépomocí a v pasivním standardu

Dřevostavba vznášející se na betonových sloupech nad vodou nabízí romantické, přírodní a nízkoenergetické bydlení v místě, kde by to nikdo nečekal.


reklama