Bydlení

8. června 2015 04:48

Markéta Zídková

Fialková, žlutá nebo bílá? Pět užitečných rad, jak vybrat barvu na stěny

Ano, do malé místosti světlou barvu atd. – všechny tyto rady znáte. Ale pak existuje ještě pár fíglů.

Jak vybrat tu správnou barvu, dokonale souznící s vaším vkusem i náladou? Tady je pět zásad, které vám pomohou s prvními krůčky na cestě k příjemnému a stylovému interiéru.

1. Inspirujte se všude kolem

Zní to jako banalita, ale dívejte se kolem sebe. Když půjdete kolem lakýrníka, který natírá dveře hezkou barvou, utrhněte okraj novin či kousek papíru z notýsku a poproste ho, ať vám na něj nanese trochu barvy. Vidíte hezký ostín na etiketě lahve s olivovým olejem? Tak si ji schovejte. I pokud máte vyřídilku televizního baviče, je téměř nemožné popsat slovy barvu. Mnohem jednodušší je pak v prodejně barev vytáhnout konkrétní vzorek. I designéři pracují se vzorky, když skládají výmalbu, textílie a další barvy v interiéru, tak se nespoléhejte na svou paměť.

Hrajte si na netu

V trafikách je k dostání celá řada časopisů, které se přímo nebo ve specializovaných rubrikách věnují bydlení a trendům. Jsou plné inspirativních fotografií, které vám pomohou ujasnit si, co je vám blízké a co nikoli. Zdrojem vaší designérské fantazie mohou být také různé blogy, sociální sítě jako Instagram nebo u nás méně známý Pinterest. Cestu k inspiraci otvírají i stránky výrobců barev, kde najdete rovnou i čísla jejich produktů, například: Facebooková stránka značky Dulux - https://www.facebook.com/DuluxCZ?fref=ts), na stránce Primalexu můžete nahrát svoje fotografie a zkoušet si barvy: http://www.colordesigner.cz/. Nebo si v pohodlí domova prohlédněte aktuální brožuru Colour Futures (http://www.colourfutures.com/index.jsp), v níž najdete nejnovější trendy v interiérové výmalbě. Tou letošní se mimochodem stala měděná oranžová.

Tento sběr inspirace sice zabere určitý čas, ale ten se vám mnohonásobně vrátí. Pokud si totiž nejste jistí svými preferencemi hned na začátku, je to skvělý způsob, jak poznat vlastní duši a sympatie vůči barvám a vzorům. Pokud se totiž ke sbírce po nějaké době vrátíte, sami poznáte, že některé prvky nebo odstíny se opakují. Tyto elementy jsou to pravé – lahodí vašemu oku a souzní s vaším estetickým duchem. Spoustu zábavy si užijete, pokud zapojíte partnera nebo i více členů vaší rodiny. Pořiďte si velkou nástěnku, kde bude mít každý vyhrazený prostor pro svou inspiraci. Při finálním rozhodování pak můžete tyto nápady sladit, případně každému poskytnout možnost aplikovat jednotlivé nápady v určitém prostoru.

2. Jaký nábytek se v místnosti nachází?

Dobře zvažte, jak rozsáhlá by měla plánovaná renovace být. Pokud si necháte současné koberce, závěsy, polštáře nebo nábytek, ušetříte sice starosti a náklady spojené s pořízením nového vybavení, na druhou stranu budete ale limitováni při výběru nových barev výmalby. Pokud nemáte možnost nebo chuť měnit kompletní interiér, a jsou vaše stávající doplňky laděny do neutrálních barev, máte napůl vyhráno. Neutrální barvy jako béžová, šedá nebo starorůžová bývají dobře kombinovatelné i s odvážnějšími tóny.

Výrazně barevné původní vybavení sice také není na překážku, ale berte jeho odstín v potaz, až se budete rozhodovat nad barevnou paletou nátěrů. Pamatujte, že v interiéru by měl být výrazný pouze jeden prvek – dominantní kus nábytku, doplněk nebo třeba tapeta. Ostatní by se mu mělo přizpůsobit a ladit s ním.

3. K jakým aktivitám budete prostor využívat?

Barvy mají až podivuhodný vliv na to, jak se v daném prostředí cítíme, a jejich volbu je tedy potřeba důkladně promyslet. Dávno neplatí, že v ložnici se jen spí a v kuchyni vaří. V ložnicích míváme často pracovní koutek s počítačem nebo prostor pro šatnu, v kuchyních zase nechybí ostrůvky, které slouží jako bar pro posezení s přáteli.

Uvědomte si proto, jakým aktivitám se budete v konkrétních místnostech věnovat, a tomu přizpůsobte konečný výběr odstínu. Barvy, které uklidňují a utlumují, mohou být například do ložnice skvělou volbou. Pokud v ní ale hodláte také pracovat, nedivte se, že vaše aktivita nebude taková jako v kanceláři.

4. Jaké množství světla se do místnosti dostává?

Budete v místnosti nejvíce času trávit ráno, odpoledne, večer nebo v průběhu celého dne? Množství přirozeného světla v místnosti značně ovlivňuje to, jak budou barvy v prostoru nakonec vypadat. Pokud do pokoje během dne proudí moře přímého slunečního světla, nebojte se vybrat sytější odstín své oblíbené barvy. Světlejší tóny v kombinaci se spoustou světla totiž mohou v konečném výsledku působit mdle a vybledle.

Leccos můžeme ale ovlivnit také přídavným osvětlením. Věděli jste například, že halogenové světlo vrhá jasné bílé světlo, které má tendenci ukazovat barvy takové, jaké skutečně jsou? Oproti tomu světlo z klasických žárovek mívá žlutý nádech, takže ubírá barvám jejich žlutavé tóny.

5. Na jakou světovou stranu je pokoj orientovaný?

Pokoje orietované na sever většinou trpí nedostatkem přirozeného světla. Proto se doporučuje zvolit do těchto prostor teplé barvy ve světlých odstínech, například petrklíčovou žlutou nebo sladkou růžovou. Naopak jižní pokoje bývají zaplaveny velkým množstvím přirozeného světla, takže vám může být příjemná chladnější barva, která celý prostor osvěží.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také