reklama

Hitlerova nemocnice: Tady se léčil Hitler, dnes tu točí válečné filmy

Hitlerova nemocnice Foto: Hitlerova nemocniceFoto: Profimedia/Wikimedia commons

Děsivý pamětník Hitlerova zranění.

Připomínka hrůz druhé světové války tu ožívá na každém kroku. Víte, kde jsme? V nemocnici a plicním sanatoriu v Beelitz Heilstättenu v Německu nedaleko Postupimi. Právě zde se Adolf Hitler za první světové války léčil se zraněnou nohou. Stravil tady na podzim 1916 dva měsíce poté, co ho na západní frontě zranila střepina z granátu. 

Soubor několika budov má nezaměnitelné genium loci. Od roku 1994 tu sice bez nemocničního provozu chátrá, poskytuje ale famózní útočiště pro všechny dobrodružné povahy. Pochopitelně přes venku vyvěšený zákaz vstupu.

Jsou ale skupiny zájemců, kteří sem vcházejí i legálně. Zdejší oprýskané zdi totiž byly a vlastně stále jsou bezvadnou kulisou válečných filmů. A právě těmito chodbami se procházel třeba Tom Cruise ve filmu Valkýra. Vedle Valkýry tu vznikal i dvěma Oskary oceněný Pianista Romana Polanského. Bohužel se tu odehrály i hrůzné činy - v roce 2008 si sem mladinkou modelku Anju pozval fotograf Michael K., který ji po focení zavraždil a poté znásilnil.

Adolf Hitler v nemocnici v roce 1916 Foto: Adolf Hitler v nemocnici v roce 1916Foto: profimedia

Kdo si sem na zapřenou jen tak odskočí, aby pořídil zajímavé fotky, nebo aby tu zanechal svůj výtvarný sprejerský otisk, toho ale většinou nikdo vyhánět nebude. Ještě tu pár lákavých nemocničních artefaktů zbylo. Budovy však opravdu chátrají den ze dne, takže vstup je sem opravdu na vlastní a opravdu velké nebezpečí.

Hitlerova nemocnice Beelitz Heilstättenu v Německu nedaleko Postupimi se proměnila v "sídlo duchů" Foto: Hitlerova nemocnice Beelitz Heilstättenu v Německu nedaleko Postupimi se proměnila v "sídlo duchů"Foto: profimedia

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Hotel leží jen pár metrů od moře Foto:

Hitlerův megahotel se proměňuje v luxusní rezidenci. Otevřít by se měl v říjnu

Prora na německém ostrově Rujána měl být největším prázdninovým komplexem na světě. Nikdo v něm ale nikdy nebydlel. To se však brzy změní.

reklama