reklama

Jak si spočítat, kolik bude stát stavba rodinného domu

Počítejte s rezervou Foto: Počítejte s rezervouFoto: profimedia

K tomu, aby počáteční představa byla co nejblíže finálním nákladům, pomůže jednak kalkulovaná rezerva, ale i tzv. obvyklá cena za m³ stavby.

Předně si ujasněte, jaké místnosti v domě chcete mít. Pokud máte i představu o jejich velikosti, dopočítáte se i konečné rozlohy podlahové plochy. Nezapomeňme ale na schodiště a chodby a konečné číslo zvyšte o deset procent potřebných na plochy konstrukcí.

Výslednou celkovou plochu vynásobte průměrnou výškou podlaží, opět včetně konstrukcí (stropů a podlah), tedy asi 3,1 m, a včetně případného suterénu a podkroví. Tím se dostanete k údaji o obestavěném prostoru v metrech krychlových.

Zjednodušeně: Plocha x výška a dostanete kubický metr stavby. Ten vynásobte 5340 Kč.Současná obvyklá cena kubického metru stavby rodinného domu formou dodávky na klíč podle serveru Stavebnistandardy.cz činí v průměru 5340 Kč. Vynásobením této částky dosaženým počtem krychlových metrů obestavěného prostoru dostáváte konečnou cenu s tolerancí plus minus deset procent.

To pochopitelně není všechno. Musíte ještě připočítat daň z přidané hodnoty, cenu prací předcházejících vlastní stavbě, cenu za projekt, ať už individuální, či typový, cenu za inženýrskou činnost, cenu za připojení inženýrských sítí, cenu za nezbytné úpravy související s osazením domu do terénu, cenu za chodníky a další zpevněné plochy, oplocení a další příslušenství. A jistá rezerva musí zůstat pro řešení případných nepředpokládaných komplikací. Pokud ovšem ke stavbě přizvete stavební dozor, firma náklady svévolně navyšovat nebude.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Krása, která může znepříjemnit život sousedům o patro níže Foto:

Duní sousedům nad vámi podlaha? Pomůže znalec

Dunící podlaha od sousedů seshora vás může připravit o domácí pohodu. Naštěstí lze situaci řešit.

Článek

Nejtenčí předstěny mohou ubírat místo od stávající zdi 5 cm, častěji ale vyžadují 8,5 cm Foto:

Jak zvukově izolovat stěny bytu? A jaké materiály fungují?

Vztahy se sousedy někdy zlepší jen izolace.

Článek

Tento pasivní dům v Ile-de-France, což je malý administrativní region na severu Francie, je replikou tradičního domu. Narozdíl od něj však nemá vytápění Foto:

Co všechno umí pasivní dům?

Ti, kdo propadli možnostem moderních stavebních materiálů a technologií, předávají první zkušenosti ze svých obydlí, kam pošťák účty za energii takřka nenosí.

reklama