reklama

Je čas si na to posvítit! Vyměňte starý lustr za nový

Každému člověku vyhovuje jiný typ osvětlení Foto: Každému člověku vyhovuje jiný typ osvětleníFoto: iStock

Správné světlo je pro spokojené bydlení velmi důležité. Víte, co vše by měl splňovat nový lustr do vaší domácnosti?

Při sledování televize vás světlo oslňuje, zatímco v druhém koutě místnosti není téměř vidět? V tom případě je čas na výměnu lustru, vždyť správné osvětlení má velký podíl na tom, jak pohodlně se doma cítíte. Trendem je používat více zdrojů světla, lustr jako hlavní osvětlení místnosti však stále zůstává.

Obývák

V této místnosti vykonáváme řadu činností, proto zejména v této místnosti myslete na další lampičky na čtení, zašívání, k psacímu stolu. Pro celkové osvětlení místnosti samozřejmě využijte stropní svítidlo. Nejčastěji lustr umísťujeme na střed místnosti, tak aby dosvítil do všech koutů místnosti. Při jeho výběru berte v úvahu nejen celkové vyznění místnosti, ale také výšku stropu. Čím vyšší strop, tím větší lustr si můžete dovolit, případně tím delší závěsný kabel.

Máte-li doma barový pult, měli byste osvítit i ten. Nejvhodnější jsou lustry na ramínkách, kdy visí několik světel vedle sebe Foto: Foto: Ikea.cz

Do kuchyně

Svítidlo do kuchyně se řídí jinými pravidly než to do obýváku. V kuchyni se lustr nejčastěji umísťuje nad kuchyňský stůl, přičemž platí nepsané pravidlo, že by měl dosahovat zhruba 60 centimetrů nad desku stolu. Při tom by však neměl oslňovat lidi sedící kolem stolu. Proto je lepší, když bude kuchyňský lustr stahovací nebo bude mít nastavitelnou výšku.

A jakou barvu světla zvolit?

Každému člověku vyhovuje jiný typ osvětlení. Mladší lidé se budou cítit příjemně v bílém světle, které připomíná denní světlo a je určeno na práci. Jeho barva podporuje soustředění a méně se při ní unaví oči.

Chladně bílá barva je určena do prostor, kde potřebujete pořádně vidět, protože toto světlo nedává žlutý nádech a netvoří tolik stínů. Hodí se do kuchyní, koupelen, i dětského pokoje a pracovny.

Jeho opakem je teple bílá barva, která má žlutavý odstín. Příliš žlutá údajně není dobrá na oči, ale v pokoji vytváří teplý, útulný dojem. Proto se hodí do obývacích pokojů, ložnic a dětských pokojů.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Elektřinu používáme k osvětlení už 130 let Foto:

Lumeny, kelviny, úhel světelného svazku aneb Jak vybrat LED žárovku

LED žárovky nepálí. Stačí si ale splést kelviny s lumeny a při jejich nákupu se obrazně řečeno spálíte Dříve byl výběr žárovky jednoduchý, teď už je to trochu věda....

Článek

Jaké vyberete?  Foto:

Jak vybrat světlo do dětského pokoje

Děti potřebují intimní světlo i osvítit celou plochu pokoje, když si chtějí hrát.

Článek

Usínání zkomplikuje i teplá LED Foto:

Modré světlo brání usnutí. Je obsažené i v teplé LED žárovce?

Zatímco přes den ani bílá LED neuškodí, večerní svícení byť i teplým LED zdrojem ohrožuje spánek.


reklama