reklama

Kde doma spotřebujete nejvíc elektřiny? Poradíme, jak ušetřit

S pokličkou ušetříte Foto: S pokličkou ušetříteFoto: Thinkstock

Jaké činnosti se doma většinou věnujete? Hoblujete, soustružíte nebo vaříte, smažíte, myjete nádobí?

Pokud doma nemáte přidruženou výrobu, dílnu nebo nejste vášniví zahrádkáři s nabušeným strojovým parkem, pak v případě, že elektřinou ani netopíte, je kuchyně místem, kde se odehrávají procesy nejnáročnější na spotřebu elektrické energie – spotřebujeme jí zde zhruba 40 procent.

Je to logické, v moderních domovech se život odehrává v kuchyni, zde vaříme, myjeme nádobí, produkujeme odpad. Proto pokud chceme šetřit, měla by se naše pozornost zaměřit právě na kuchyň.

Sedm pravidel šetření

Podívejme se nejprve na elektrickou energii:

1. Poklice na hrnci není jen na parádu, ale při vaření s pokličkou ušetříte 20 až 30 % energie a jídlo bude i dříve hotové.

2. Indukční varné desky jsou až o 40 % rychlejší než sklokeramické. Indukce efektivně přivádí energii přímo do dna hrnců, nedochází k úniku tepla do okolí a indukční deska má spotřebu energie nižší až o 40 % než sklokeramická deska.

3. Odmrazujte lednici. Vrstva námrazy silná 3 mm zvyšuje její spotřebu až o 75 %. Doporučená teplota v lednici je 5 °C, v mrazáku pak –18 °C. Každý stupeň směrem dolů zvýší spotřebu elektrické energie o 5 %.

Do myčky s tím! Foto: ThinkstockDo myčky s tím!Foto: Thinkstock

V kuchyni není od věci šetřit i na vodě. Ve světě se 15 procent vody spotřebuje v domácnostech, z toho nejvíce právě v kuchyních.

1. Moderní baterie s perlátorem snižují spotřebu vody až o 40 %, tlak pro účinnost mytí však zůstane zachován (perlátor ředí proud vody vzduchem). Při současné průměrné ceně 77,43 Kč za kubík vody v České republice už je to nezanedbatelná cifra.

Článek

Vodovodní rozvody jsou mnohdy velmi zastaralé, doma se ale vyzbrojte moderními technologiemi

Voda za posledních 20 let zdražila o 800 procent. Jak ušetřit?

Jen máloco za posledních 20 let zdražilo v takové míře jako voda.

2. Při mytí nádobí v myčce ušetříte až o 85 % vody oproti mytí nádobí pod tekoucí vodou. Pokud myjete nádobí v ruce, alespoň na vlastní mytí si napusťte dřez, případně i na oplachování.

3. Moderní myčky jsou oproti starším také efektivnější, můžete ušetřit i polovinu vody (samozřejmě záleží na tom, jaké výrobky porovnáte).

4. Poslední bod se netýká jen kuchyně – při mytí zubů či rukou nenechte zbytečně téct vodu, při jednom mytí můžete ušetřit až 6 litrů vody za minutu.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Vlastně stačí málo Foto: Thinkstock

Šest rad, jak vybírat kuchyňské spotřebiče

Dřív stačila kamna, hrnce, nůž a vařečka. Dnes je příprava pokrmu technicky sofistikovaná záležitost.

Článek

Občas se také divíte, když otevřete dveře lednice? Dbejte o její čistotu a pravidelně také kontrolujte, co už je zbytečné chladit, protože byste to stejně po uplynutí doby použitelnosti nejedli, nebo nepili Foto: Homefoodsafety.org

Aby se ledničce u nás líbilo. 8 pravidel, jak se o ni starat

Lidé se už odedávna snažili uchovat si potraviny na pozdější dobu a přišli také na způsoby, jak toho docílit. Jedním z nich je zchlazení. Díky němu můžeme prodloužit ...

Článek

Ať už máte lednici zabudovanou v kuchyňské lince, nebo volně stojící, vždy se nějaká prospěšná funkce navíc hodí Foto: Electrolux group / AEG

Chytré a samostatné. Co nabízejí moderní ledničky?

Co bychom dnes dělali bez lednice? Stačí si vzpomenout na chvíle, kdy jsme se nastěhovali do nového bytu a potraviny nechávali raději na balkoně nebo parapetu.

 

 

reklama