reklama

Mech na zdi v ložnici? Rákosníček by se divil

Relax Foto: RelaxFoto: archiv Bored Panda a Yankodesign

V houstnoucí zástavbě se obyvatelé měst stále více izolují od přírody. O to větší je poptávka po kontaktu s ní. Designéry to přivedlo k nápadu nechat obrůstat zdi mechem.

Jediné, na co člověk donedávna při představě mechu v budově pomyslel, byl biologický roztok k čištění a ochraně proti plísňovým houbám, mechům a lišejníkům. Jenže to bylo předtím, než mech dostali do módy designéři. Mechem obrůstající stěny se mezitím osvědčily jako poměrně jednoduchý způsob, jak dostat do domovů kus přírody nenáročný na údržbu. Posledně řečené platí dvojnásob v případě lišejníku. V dané místnosti je jen třeba udržovat mírně zvýšenou vlhkost vzduchu. Mech také neprospívá všude, problém pro něj představuje například přímé slunce. Naproti tomu mechem obrostlé stěny na stinných místech domu nebo bytu není při dostatečně vlhkém vzduchu třeba ani zalévat či rosit.

Ne všechny divoké nápady designérů je dobré následovat. Horká pára od hrnců a mastnota by se na porostu záhy podepsaly Foto: Ne všechny divoké nápady designérů je dobré následovat. Horká pára od hrnců a mastnota by se na porostu záhy podepsalyFoto: archiv Bored Panda a Yankodesign

Mech na stěnách je interiérovým trendem, který proměňuje domov v kus přírody.

Pokud to s mechem doma chcete zkusit, začněte mechovým kobercem v koupelně. Podle švýcarského designéra La Chanh Nguyena, který s tímto nápadem už před lety přišel, jde o velmi příjemný doplněk. Koupelna s takovouto živou předložkou přestává být místností jen pro zabezpečování každodenní hygieny, ale umožňuje také relaxovat.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Vertikální zahrady jsou horkým  trendem Foto:

Kaskádové zahrady – ozdoba interiéru, kterou si můžete sestavit sami

Také jste vždy obdivovali zelené vertikální zahrady?

Článek

musée du quai Branly  Foto:

Slavné vertikální zahrady Patricka Blanka

Taky vám srdce plesá nad každou luční kytičkou na jaře a nad každým plevelem, který si proklestí cestu asfaltovými chodníky šedivé džungle velkoměsta? Tak to budete z...

Článek

Návrh vertikálního skleníku Foto:

Budeme za pár let pěstovat zeleninu v mrakodrapech?

Švédové přišli s unikátním řešením otázky budoucího nedostatku čerstvé zeleniny pro velká města.


reklama