reklama

Tenhle skvělý dům postavili z vyřazených palet a slámy. Stál minimum peněz

Tento dům je postavený de facto z odpadu Foto: Tento dům je postavený de facto z odpaduFoto: youtube screenshot

Tento dům je postavený de facto z odpadu. Prostředky stavitelé ušetřili také tím, že použili vesměs materiály dostupné v bezprostředním okolí pozemku.

Dům z použitých palet je velmi ohleduplnou stavbou k místní přírodě. Kromě druhotně využitých palet se v něm totiž snoubí rozličné, po staletí využívané přírodní stavební materiály jako například slaměná tepelná izolace nebo hliněná omítka.

Dům postavila skupina dobrovolníků v indiánské rezervaci. Sama indiánská rezervace Pine Ridge v Jižní Dakotě v USA se i kvůli dřívější prohibici potýká s alkoholismem a s ním spojenými potížemi. Její obyvatelé dobročinnou stavbu o to více ocenili. Nicméně takový dům by obstál kdekoli.

Hrubá stavba ze sešlého dřeva příliš nadějně nevypadá Foto: Hrubá stavba ze sešlého dřeva příliš nadějně nevypadáFoto: youtube screenshot

„Potřebovali jsme jen minimum peněz a energie,“ pyšní se členové sdružení Texas Natural Builders, kteří za tímto projektem stojí. Prostředky ušetřili jednoduše tím, že použili vesměs materiály dostupné v bezprostředním okolí pozemku. „Nejsme žádná izolovaná skupinka podivínů stranící se společnosti, ale spíše komunita lidí, která tíhne k životu stranou velkých měst plných ruchu a zplodin,“ vysvětlují stavitelé. „Každý chce místo, kde by měl klid a volnost a my máme obojí,“ jmenují hodnoty, které jsou pro ně na prvním místě.

Dům chrání lehká plechová krytina  Foto: Dům chrání lehká plechová krytina Foto: youtube screenshot

Tento dům je tak postavený de facto z odpadu.  Zhruba metr hluboké základy tvoří pytle s pískem, na jejich vrchu je zpevňující dřevěná konstrukce. Ta tvoří základ k upevnění paletových stěn.  Hrubá stavba ze sešlého dřeva příliš nadějně nevypadá, ale palety s výdutí pro tepelnou izolaci jsou praktické. 

Konstrukce střechy je z laciných prken. Jako omítka posloužil jíl promíchaný s vodou, ten by ale šel i nahradit. Jako izolace posloužila sláma, která má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Sláma se cpe do dutin v paletách. Dům pak chrání lehká plechová krytina

Podívejte se na video ze stavby:

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Nádhera. Přitom je to vcelku jednoduché Foto:

Návod: Jak si postavit dům z pytlů s hlínou. Stačí 9000 Kč

Kouzlo „pytlodomu“ spočívá v jednoduchosti, poetickém vzhledu a v neposlední řadě nízkých pořizovacích nákladech. Postavit si ho můžete už za necelých 9 tisíc korun a...

Článek

Článek

Hobití domečky jsou ekologické Foto:

Bydlete jako hobiti. Dům je ekologický a hotový za 3 dny

Kouzelný dům má rozlohu 120 metrů čtverečních. Tři lidé jej stavěli tři dny.

reklama