reklama

V čínské vesnici plné experimentů vyrostla designová kupole

Střešními okny umístěnými napříč celou klenbou dovnitř proniká spousta denního světla Foto: Střešními okny umístěnými napříč celou klenbou dovnitř proniká spousta denního světlaFoto: Archiv Timothy Oultona

Tento dům má na svědomí Timothy Oulton, výrobce nábytku a designér v jedné osobě.

Stavbu ve tvaru kupole zkonstruoval z recyklovaného materiálu. Dům stojí v čínské vesnici Kao-ming, která je plná oválných staveb ze starých pálených cihel. Je to i místo, kde se soustředí tvůrčí lidé s roztodivnými nápady.

Dům s betonovými základy drží pohromadě konstrukce připomínající pavoučí síť, kterou tvoří svisle orientované hranoly, které se setkávají v jednom bodě na vrcholu kupole. Pospojované jsou vodorovně pokládanými prkny do tvaru kruhů. Plášť stavby tvoří šindele. Střešními okny umístěnými napříč celou klenbou dovnitř proniká spousta denního světla.

Stromy li-či v plné míze Foto: Stromy li-či v plné mízeFoto: Archiv Timothy Oultona

Interiéru dominuje efektní dřevěné točité schodiště nesené úzkými trámky. V přízemí je obytná zóna s jídelnou i malou kuchyní. V podkrovním patře lze pracovat u psacího stolu anebo odpočívat v dřevěném křesle. Recyklované dřevo interiéru má své vady, to ale designér považuje za přednost tohoto dostupného materiálu, který domu propůjčuje jedinečnou atmosféru. Se starými fošnami kontrastují na míru vyrobené ocelové montážní díly. Ty zas do stavby vnášejí řád a preciznost. Na zahradě mezi stromy liči a zeleninovými záhony stojí oválné domky s posilovnou a umývárnou pro personál. S moderní kupolí se příhodně doplňují.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Jídelna s kuchyní jsou za zdí, přístupné jsou však z obou jejích konců Foto:

Jednoduchost inspiruje. Tentokrát překvapivě z Ukrajiny!

Tento loft v Kyjevě ukazuje, že bohatství na východ od českých hranic nemá automaticky jen podobu diamanty osázeného zlata. Jeho majitel byl dokonce natolik uznalý, že...

Článek

Tvarem převratné obydlí díky nízkému těžišti zůstává stabilní Foto:

Co takhle bydlení ve vodě? Dům Exbury egg vám to umožní

Exbury egg dává možnost zahnízdit ve vodě.

reklama