reklama

Vyzkoušeli jsme a máme výsledek: Jak nejlépe odstranit skvrny od kečupu, hořčice a omastku!

Chvilka nepozornosti a neštěstí je hotovo. Dokážete si poradit se skvrnou od kečupu, hořčice nebo omastku? Foto: Chvilka nepozornosti a neštěstí je hotovo. Dokážete si poradit se skvrnou od kečupu, hořčice nebo omastku?Foto: Thinkstockphotos.co.uk

Největším oříškem je odstranit mastnotu. Ale i tu lze zvládnout!

Znáte to – procházka centrem města, při které vyhládne a zastávka, kterou zaviní vůně linoucí se od stánku rychlého občerstvení. Nebo opékání buřtů na výletě do přírody, no kdo by odolal? A odolávají i skvrny, které si někteří z nás odnášejí domů jako památku na hřešení ve výživě, jehož jsme se s velkou chutí dopustili.

Aby skvrny z výletu nezůstaly věčnou památkou, hledali jsme způsob, který by je zaručeně odstranil. A našli! Tady je výsledek včetně fotografií.

Při odstraňování naprosté většiny skvrn na oblečení platí, že nejúspěšnější budeme, když se do něj pustíme bez odkladu, dokud nezaschnou. Jenže jsou situace, kdy to prostě není možné. Ideálním příkladem je právě občerstvení ve fastfoodu nebo opékání na ohni v přírodě, kdy si nejčastěji umažeme oblečení kečupem, hořčicí nebo omastkem. Tyto zaschlé skvrny jsme přijali jako výzvu, zapátrali jsme po postupech, které by při jejich odstraňování mohly zafungovat, a některé z nich jsme vyzkoušeli. Po dřívějších negativních zkušenostech s různými univerzálními odstraňovači skvrn jsme se rozhodli nepropadnout reklamní masáži jejich výrobců a využili jsme prostředky, které jsou běžně při ruce ve většině domácností. Jedinou výjimku jsme udělali u žlučového mýdla, které se dá pořídit v drogérii za pouhých 16 korun. Navíc jsme nikdy neviděli žádnou reklamu, která by ho doporučovala. Tedy pokud nepočítáme takzvanou šeptandu, protože pozitivní zkušenosti s tímto prostředkem si vzájemně předávají hospodyně mezi sebou.

Válka s fleky krok za krokem

Pátrali jsme u známých i na internetových diskuzích a nakonec jsme se rozhodli pro tři nejméně komplikované způsoby, které by mohly jak na zaschlý kečup, tak i hořčici a omastek zafungovat. Jedná se o ocet, případně citronovou šťávu, prostředek na mytí nádobí a už zmiňované žlučové mýdlo. Na vyřazené bavlněné kalhoty jsme aplikovali kečup, hořčici a zbytek oleje, na kterém se připravovala nedělní ryba. Všechny skvrny jsme ihned „přešmudlali“ papírovým ubrouskem, vycházeli jsme totiž z toho, že právě tohle je to jediné, co většina z nás udělá, když nám venku na oděv ukápne cosi třeba z párku v rohlíku.

Proto jsme se rozhodli prozkoumat tři obyčejné způsoby, které by měly skvrny od kečupu, hořčice a omastku odstranit. Na starých kalhotách jsme vyrobili skvrny Foto: Proto jsme se rozhodli prozkoumat tři obyčejné způsoby, které by měly skvrny od kečupu, hořčice a omastku odstranit. Na starých kalhotách jsme vyrobili skvrnyFoto: BrassDalších 24 hodin jsme nechali skvrny zaschnout. Nalevo je kečup, uprostřed hořčice, pravá strana patří omastku Foto: Dalších 24 hodin jsme nechali skvrny zaschnout. Nalevo je kečup, uprostřed hořčice, pravá strana patří omastkuFoto: Brass

Na nádobí i na skvrny?

Jako jeden ze způsobů vhodných na zaschlé skvrny od kečupu, hořčice i omastku je doporučován prostředek na mytí nádobí. Nezředěný jsme ho nanesli hadříkem na postižená místa a pořádně jsme ho vetřeli do látky.

Zvládne to prostředek na mytí nádobí? Prostředek na mytí nádobí jsme nechali na všech třech skvrnách několik minut působit a poté jsme látku vypláchli teplou vodou Foto: Zvládne to prostředek na mytí nádobí? Prostředek na mytí nádobí jsme nechali na všech třech skvrnách několik minut působit a poté jsme látku vypláchli teplou vodouFoto: BrassPoté jsme kalhoty zhruba na půl dne namočili do teplé vody s práškem na praní a následně vyprali v pračce na 40 ºC. Kečup a hořčice jsou pryč, mastná skvrna na pravé straně nohavice zůstala Foto: Poté jsme kalhoty zhruba na půl dne namočili do teplé vody s práškem na praní a následně vyprali v pračce na 40 ºC. Kečup a hořčice jsou pryč, mastná skvrna na pravé straně nohavice zůstalaFoto: Brass

Poté jsme kalhoty zhruba na půl dne namočili do teplé vody s práškem na praní a následně vyprali v pračce na 40 ºC. Kečup a hořčice jsou pryč, mastná skvrna na pravé straně nohavice zůstala.

Zafunguje kyselé?

Další doporučovanou metodou je citronová šťáva nebo ocet. My jsme vyzkoušeli ocet, ten se na rozdíl od citronů doma najde vždycky. Při nanášení na skvrny jsme použili opět hadřík, i tentokrát jsme se snažili ocet dostat pořádně do tkaniny.

I další postup je stejný jako u prostředku na mytí nádobí – ocet jsme nechali několik minut působit, pak jsme ho vypláchli teplou vodou Foto: I další postup je stejný jako u prostředku na mytí nádobí – ocet jsme nechali několik minut působit, pak jsme ho vypláchli teplou vodouFoto: BrassPo namočení a vyprání v pračce je výsledek úplně stejný jako u prostředku na mytí nádobí. Kečup a hořčice zmizely beze stopy, mastný flek vpravo je stále viditelný Foto: Po namočení a vyprání v pračce je výsledek úplně stejný jako u prostředku na mytí nádobí. Kečup a hořčice zmizely beze stopy, mastný flek vpravo je stále viditelnýFoto: Brass

Po namočení a vyprání v pračce je výsledek úplně stejný jako u prostředku na mytí nádobí. Kečup a hořčice zmizely beze stopy, mastný flek vpravo je stále viditelný.

V akci mýdlo s volskou žlučí

Spousta hospodyněk si při péči o prádlo nemůže vynachválit žlučové mýdlo. Výrobce ho doporučuje na odstraňování skvrn od oleje, rtěnky, inkoustu i krve. Velice často je před samotným praním používáno i na zašpiněné límečky košil.

Spousta hospodyněk nedá dopusit na žlučové mýdlo. My jsme ho vyzkoušeli na naše zaschlé skvrny od kečupu, hořčice a omastku. Postižená místa jsme namočili v teplé vodě, pořádně promydlili a nechali několik minut působit Foto: Spousta hospodyněk nedá dopusit na žlučové mýdlo. My jsme ho vyzkoušeli na naše zaschlé skvrny od kečupu, hořčice a omastku. Postižená místa jsme namočili v teplé vodě, pořádně promydlili a nechali několik minut působitFoto: BrassStejně jako v předchozích případech jsme kalhoty namočili a poté vyprali. Po usušení zjišťujeme, že zmizely nejenom stopy po kečupu s hořčicí, ale i doposud našim snahám odolávající omastek Foto: Stejně jako v předchozích případech jsme kalhoty namočili a poté vyprali. Po usušení zjišťujeme, že zmizely nejenom stopy po kečupu s hořčicí, ale i doposud našim snahám odolávající omastekFoto: Brass

Stejně jako v předchozích případech jsme kalhoty namočili a poté vyprali. Po usušení zjišťujeme, že zmizely nejenom stopy po kečupu s hořčicí, ale i doposud našim snahám odolávající omastek.

Oříšek v podobě omastku

S neúspěchem v čištění mastných skvrn prostředkem na nádobí a octem jsme se nechtěli smířit. Jednu ze skvrn, které na kalhotách zůstaly, jsme se pokusili dočistit technickým benzínem, na druhou jsme použili technický líh. Měli jsme pocit, že po jejich aplikaci na postižená místa skvrny pomalu mizí, takže jsme po zaschnutí látky postup třikrát opakovali a poté kalhoty znovu vyprali. Bohužel, omastek i po tomto snažení zvítězil. Skvrn od kečupu a hořčice se tedy bát nemusíte, poradíte si s nimi i takovými prostředky, jako je v každé domácnosti dostupný prostředek na mytí nádobí nebo ocet. Se zaschlou skvrnou od omastku jsme si ale bezpečně poradili až s pomocí žlučového mýdla.

Prohlédněte si ještě jednou část oděvu čištěnou žlučovým mýdlem, tentokrát po přežehlení. Skvrny opravdu nenajdete Foto: Prohlédněte si ještě jednou část oděvu čištěnou žlučovým mýdlem, tentokrát po přežehlení. Skvrny opravdu nenajdeteFoto: Brass

Co by ještě mohlo fungovat:

Prostředek na mytí nádobí, ocet nebo žlučové mýdlo nejsou jediné možnosti, které se při čištění mastných skvrn nabízejí. Pokud si umastíte oděv a nebudete mít k dispozici žlučové mýdlo, můžete vyzkoušet třeba kašičku smíchanou z kypřicího prášku a vody. A jak s mastnými skvrnami bojovaly naše babičky? Ty zasypávaly postižená místa škrobovým práškem, a nechaly ho 24 hodin působit. Nebo umaštěný oděv praly v horké vodě s mydlinkami a louhem. Na čerstvé skvrny doporučovaly benzin a poměrně oblíbenou metodou bylo i žehlení postiženého místa mezi savými papíry.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Mezi hospodyněmi koluje hned několik rad, jak si jednoduše se zaschlou skvrnou od jahod poradit. Foto:

Jak vyčistit skvrny od jahod? Vyzkoušeli jsme domácí tipy a víme, které fungují

Zapomeňte na různé „zaručeně účinné“ čističe skvrn nebo na komplikované postupy, kde v různých fázích musíte použít různé chemikálie. Vyzkoušeli jsme čtyři velice...

Článek

Tráva na louce nebo zahradě přímo láká k dětským hrám. Málokdy se to ale obejde bez zelených památek na oblečení.  Foto:

Skvrny od trávy? Vyzkoušeli jsme několik fíglů. Co funguje?

Zaschlá tráva a hlína na kalhotách či legínkách asi většinu matek malých dětí nepřekvapí, zvlášť v době, kdy je léto v plném proudu. Travička je přeci nejlepší koberec, co...

Článek

Patříte k milovníkům červené řepy? Není divu, tahle zelenina se znovu vrací do našich kuchyní. Možná ale nevíte, jak si poradit se stopami, které dokáže zanechat na vašem oblečení Foto:

Jak vyčistit skvrny od červené řepy? Máme 5 vyzkoušených tipů

Červená řepa – pro někoho stále živá a neradostná vzpomínka na jeden z oblíbených hitů školní jídelny, pro jiného výzva, jak tuto super zdravou kořenovou zeleninu co...


reklama