reklama

Ideální okrasné traviny kolem zahradních jezírek

Tráva k vodě patří Foto: Tráva k vodě patříFoto: Thinkstock

Nebojte se osadit přírodní jezírko okrasnými travinami. Jen jim nenechte naprostou volnost.

Aby naše zahradní jezírko získalo přirozený vzhled, lemujeme ho výsadbou vlhkomilných ozdobných travin a dalších rostlin s úzkými dlouhými listy, jako jsou trávám podobné orobince nebo puškvorce.

Většina vlhkomilných trav je poměrně agresivních, rychle se rozrůstá a můžou se i zplevelit. Proto je obvykle vysazujeme v nádobách, které omezují jejich růst.

Lesknice rákosová
K nejkrásnějším okrasným travinám vhodným k vodním zdrojům je lesknice rákosová (Phalaris arundinacea). Lesknice, nebo také chrastice rákosovitá, je krásná vytrvalá, podélně žíhaná, mrazuvzdorná, dobře a bohatě se rozrůstající okrasná tráva. Vyrůstá do výšky až 80 cm, daří se jí v jakékoliv půdě, loňská stébla musíme na jaře ostříhat. Rostlina vyžaduje humózní, hlinitojílovitou, vlhkou až mokrou půdu, slunce a teplo, ale i polostín a stín. Je mrazuvzdorná. Množíme výsevem semen, která při nižší teplotě klíčí nepravidelně a dlouho. Kultivar se množí dělením trsů.

Lesknice rákosovitá zvaná též Chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea) Foto: Franz Xaver/Wikimedia Commons; 2CC BY-SA 3.0Lesknice rákosovitá zvaná též Chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea)Foto: Franz Xaver/Wikimedia Commons; 2CC BY-SA 3.0

V zahradnictví se jen výjimečně rostlina používá ke zpevnění břehů rybníků nebo vodních nádrží. Tvoří součást porostu trav v kořenových čistírnách.

Milujete zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii. Rákos obecný (Phragmites australis)
Roste velice rychle. Je to vytrvalá, pohledná a mohutná tráva s daleko plazivým oddenkem a až 10 m dlouhými výběžky. Stébla jsou mohutná, tuhá, vzpřímená, asi 150–300 cm vysoká, vzácněji i vyšší. Listy má po obou stranách nebo pouze na spodní straně modravě zelené. Kvete od června do září. Laty květů jsou velké a bohaté.

Rákos obecný (Phragmites australis) Foto: Darkone/Wikimedia Commons; CC BY-SA 2.0Rákos obecný (Phragmites australis)Foto: Darkone/Wikimedia Commons; CC BY-SA 2.0

Rákos hojně roste u stojatých nebo velmi pomalu tekoucích vod, často tvoří rozsáhlé porosty. Rovněž v prameništích, na vlhkých lukách, v olšinových a vrbových nivách. Roste téměř všude, snad vyjma Antarktidy. Rákos je oblíbeným stavebním materiálem pro hnízda a úkryty drobných zvířat, obojživelníků, ptáků a ryb.

Orobinec širokolistý (Typha latifolia)  Foto: Bogdan/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0Orobinec širokolistý (Typha latifolia) Foto: Bogdan/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0Puškvorec obecný (Acorus calamus) Foto: J.F.Gaffard/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0Puškvorec obecný (Acorus calamus)Foto: J.F.Gaffard/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Okrasné trávy jsou ale vynikajícím architektonickým prvkem Foto: Archiv Marty Pawlicové

Okrasné traviny vhodné pro stinná místa

Ševelení větru ve vysokých stéblech je dokonalou relaxací.

Článek

Cibuloviny sázejte na podzim Foto: Thinkstock

Cibuloviny sázíme na podzim. Poradíme, jak

Kdo zahradničí, ten to dobře ví: na podzim je potřeba se chystat na jaro.

Článek

Chryzantémy zvané listopadky jsou symbolem podzimu Foto: Thinkstock

Chcete, aby vám chryzantémy dlouho kvetly? Poradíme, jak vybrat

Chryzantémy se do Evropy dostaly až z daleké Číny a Japonska.

reklama