reklama

Kolik názvů pro černý bez znáte?

Černý bez kvete zpravidla na přelomu května a června Foto: Černý bez kvete zpravidla na přelomu května a červnaFoto: Thinkstock

Černý bez je jedna z nejváženějších rostlin v lidovém léčitelství, a tak není divu, že naši předci pro něj měli bezpočet názvů.

Určitě je tady nevyjmenujeme všechny, ale došli jsme k číslu 21, pokud nepočítáme standardní název černý bez. Tady jsou:

hulák, bezinky, psí bez, smradlavý bez, kozičky bzí, černá bzinka, habzina, jidášovy uši, kašička, kozíček, psounský bez, pukač, smradlavka, zebrový květ, hural, smradinky, kosmatice (bezový květ), smrdibez, chebzí, bzejna, hural.

Co z něj u vás doma vyrábíte?  Foto: ThinkstockCo z něj u vás doma vyrábíte? Foto: Thinkstock

Samozřejmě co kraj, to jiný název. Asi jste si povšimli, že mnohé názvy jsou vůči bezu, respektive jeho odéru velmi nelichotivé. Je to až zarážející, že na jednu stranu si naši předkové této rostliny tak vážili, o čemž svědčí přísloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni", na druhou stranu se nerozpakovali říkat mu smradlavka či smrdibez. Prostě byli upřímní. Ostatně bez dvakrát zrovna nevoní, díky čemuž je užitečné vysadit si ho kolem domu, protože dobře odpuzuje různý hmyz.

Černý bez kvete právě teď na přelomu května a června. Plody sbíráme na podzim, nejlépe v září. To je ovšem jeho až xtá funkce, protože jinak je bez téměř zázračná rostlina. Potřebujete zatočit s horečkou a vypotit se? Uvařte si čaj ze sušeného květu. Máte problémy se žílami, potřebujete vykašlávat, trpíte bolestmi (migrénou, zubů) a nemáte rádi prášky?

 

Černý bez obsahuje flavonoidy, sliz, silice, třísloviny a také vitamin A a vitamíny skupiny B.

Bojujete s vysokým tlakem, revmatismem? Zní to skoro jako klamavá reklama, ale černý bez je vskutku téměř všelék. A aby toho nebylo málo, má nadpřirozemné schopnosti: dokáže předpovídat budoucnost. Svědčí o tom zvyk, kdy dívky o vánocích chodily k bezu a říkaly: „Třesu, třesu bez, pověz ty mi pes, kde můj milý dnes.“

 

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Černý bez  Foto: Thinkstock

Bez černý je kompletní lékárna

Bez černý (Sambucus nigra) je velmi rozšířený strom nebo keř po celé Evropě, severní Africe a jihozápadní Asii. Dříve byl považován za kompletní lékárnu.

reklama