reklama

Sukulenty zalévejte, až když poprosí o vodu. Jak to poznáte?

Sukulenty - krásné a nenáročné  Foto: Sukulenty - krásné a nenáročné Foto: iStock

Nechte se inspirovat sukulenty – rostlinami, které jsou krásné, barevné a nenáročné.

Sukulentům sezona nikdy nekončí

Celý rok žijí svým aktivním životem. Pro ně sezona nikdy nekončí. A můžeme je skutečně obdivovat. Jsou krásné i bez květů.

Sukulenty jsou krásné, barevné a nenáročné. Foto: Sukulenty jsou krásné, barevné a nenáročné.Foto: iStock

Kde rostou sukulenty

Tradiční domovinou nejznámějších sukulentů jsou americké pouště, například růžicovité echeverie, veletlustolistá pachphyta, mnoho séd, dnes již všudypřítomné agáve a mnoho dalších rostlin, které se suchu přizpůsobily hromaděním vody ve svých tkáních. Podstatné je, že v amerických pouštích obvykle prší v létě, často formou přívalových dešťů a bouřek. Proto kytky z amerických pouští, včetně kaktusů, potřebují občasnou zálivku v létě a v zimě sucho.

Sukulentům sezóna nekončí ani v zimě Foto: Sukulentům sezóna nekončí ani v ziměFoto: iStock

 

Sukulentní rostliny jsou typickými obyvateli polopouští a pouští kolem obratníku, takže milují subtropické a tropické klima. Proto základem úspěšného pěstování těchto rostlin je napodobení jejich domácího klimatu.Ovšempupkem světa sukulenářského“ je jižní Afrika. Zdejší pouště mají velice stabilní polopouštní klima již více než 70 milionů let. Největší čeledi jsou kosmatcovité, ale bohaté na sukulenty jsou i čeledi krasulovitých, pryšcovitých, také rody haworthia, gasteria, senécio, aloe a mnoho dalších obsahují také sukulentní druhy.

Jak se sukulenty pěstují

Sukulenty kupodivu nepotřebují k životu tolik vodu, jako světlo. Ve své domovině mají sluníčka 12 hodin denně po většinu roku. Tolik světla jim u nás dát nemůžeme. V každém případě je pěstujte buď v dobře větraném skleníku, nebo těsně na okně. Moc jim prospívá letnění. Zajímavostí je, že v afrických pěstírnách nestavějí pro sukulenty skleníky, ale něco, co by se dalo nazvat „temníky“. Na sloupcích je poloprůsvitná střecha a boky jsou zcela volné, aby mohl pouštní větřík sukulenty ochlazovat.

Zajímá vás pěstování kaktusů a sukulentů? Jednotlivé druhy najdete u nás v Encyklopedii.Jak zalévat sukulenty

Sukulenty moc vody nepotřebují. V létě jen maličko a to vždy večer. Od nástupu chladnějších dnů od poloviny srpna můžete zase zalévat víc a to až do nástupu „dušičkového počasí“. V zimě nezalévejte, ne proto, že je zima, ale proto, že je zoufale málo světla. Nikdy však nezalévejte, dokud mají sukulenty mokrou hlínu v květináči.

Lepší je zalévat sukulenty až když si o vodu řeknou. A jak prosí tyto rostliny o vodu? Svrasklými a svěšenými listy, tím, že sukulent vysává své spodní listy a ty se scvrkávají a opadávají.

Kdy přesazovat

Obvykle stačí přesazovat jednou za rok až tři roky. Přesazujte, až když je květináček zjevně vyplněn kořeny. Vždy se snažte sázet do co nejmenších nádob, jen o málo větších, než ty původní. Přesazování je často spojováno s jarem. U sukulentů to tak není. Mohou se přesazovat kdykoliv, paradoxně se tak děje nejvíce v zimě. Snad proto, že v zemi svého původu v tuto roční domu rostou nejvíce.

A ještě jedno upozornění – sukulenty není potřeba hnojit. Nepotřebují to, jejich hmota je většinou tvořena vodou (až 98 %). Takže to málo organických látek, které za rok rostlinka vyprodukuje, si najde anorganické látky v zemině, ve které roste.

Sukulenty v teráriu  Foto: Sukulenty v teráriu Foto: iStock

Sukulentní krajinky

Z malých a bizarních sukulentů lze sesázet působivé krajinky či malé zahrádky. Vhodné jsou ploché a hlavně nepravidelné misky z libovolného materiálu, nejlépe z kamene nebo modelované keramiky. Do společné misky lze sesazovat jen kytky se stejnými nároky na zálivku. Výjimkou jsou misky rozdělené do několika oddílů, potom můžeme do osluněného a mělkého oddílu vsadit rostlinky s menší potřebou vody (tzv. tvrdé), a do hlubšího vyšší sukulenty (tzv. měkčí).

Sukulenty můžete sesázet do porézního kamene a vytvořit tak pokojovou skalku. Je to parádní kousek v bytě. Kromě kamene je můžete vysadit i do dubového dřeva.

Co potřebujete vědět o druzích sukulentů

Obvykle se lidé pídí po přesném latinském názvu svých rostlin. Ale jsou-li u kytek cedulky, či ne, je sukulentům jedno. Ovšem není jim jedno, jak je pěstujete. Vše, co potřebujete vědět, je, kde vaše sukulenty rostou, jaké tam panuje podnebí, zejména kdy tam prší a toto podnebí všem rostlinkám co nejlépe napodobit. To je v kostce celá věda o pěstování sukulentů.

Teplé a suché prostředí bytů, je pro sukulenty ideální  Foto: Teplé a suché prostředí bytů, je pro sukulenty ideální Foto: iStock

Tři výhody sukulentů:

1. Vyhovuje jim teplé a suché prostředí moderních bytů, panelové byty s velkými okny jsou pro sukulenty jako dělané.

2. Jsou nenáročné na čas, snesou, ba přímo potřebují občasné opomenutí zálivky. Největším nepřítelem sukulentů je pečlivá babička s konvičkou.

3. Jsou malé, nevystěhují vás z bytu. Mají velice různé a bizarní tvary. Snadno z nich lze sesázet nevšední bytovou skalku či zahrádku.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Aby kvetl na Vánoce, měl by začít kvést začátkem adventu Foto:

Už vám kvete vánoční kaktus? Pak ho nestěhujte!

Mezi květiny, které máme velice úzce spojeny s vánočními svátky, patří také vánoční kaktus. Pokud začne kvést začátkem adventu, máme jistotu, že na Vánoce bude plný...

Článek

Vánoční hvězda Foto:

Jak správně koupit vánoční hvězdu. A jak se o ni dobře starat

Vyberte si v obchodě zdravou rostlinu, poradíme také, jak se o ni postarat doma. Těšit se z ní můžete až do února.

Článek

146907656 Foto:

Nejvyšší čas koupit si brambořík! Plus dokonalý návod, aby kvetl až do jara

I když za typickou vánoční květinu je považována vánoční hvězda, stále větší oblibu si nachází i skromný, o to krásnější brambořík (cyklamen).

reklama