Balkón a terasa

2. ledna 2019 14:48

Tereza Javorová

Toužíte po zimní zahradě? Obklopte se zelení i v mrazech

Dívejte se v zimě do svěží zeleně a splíny ze tmy a mrazu nemají šanci. Kde ale takovou zelenou terapii vzít? Pořiďte si zimní zahradu!

Pokud bydlíte v garsonce nebo v paneláku, vybavte se alespoň koutem z pokojových rostlin nebo si zajděte do botanické zahrady. Ale jestli disponujete prostorem, zamyslete se nad vlastní zimní zahradou!

Nebudeme lhát, chce to čas, odhodlání i nějaké peníze, ale jestli po tom už dlouho toužíte, zimní zahrada bude vaší soukromou oázou.

V dnešní době trh nabízí zákazníkům lehké hliníkové konstrukce a další možnosti, jak k takovému malému ráji u vás doma snadno přijít. Stačí prozkoumat možnosti a vybírat. Co byste měli o zimní zahradě, která je součástí interiéru vědět?

Následujte těchto 6 pravidel a bude to prostě dokonalá relaxační zóna.

1) Řešte strany

Zimní zahrada může být skvělým “zateplujícím” prvkem, vašeho interiéru. Pokud chcete docílit tohoto efektu (a to přeci chcete!) pak ji musíte orientovat větší stěnou najižní stranu. Rozložení světových stran je pro dokonalou zimní zahradu klíčové.

2) Spočítejte si finance

Není to úplně levná legrace, ale má dlouhodobý efekt, takže ji můžete vnímat jako investici do všech zimních časů svého života. Nejlevnější jsou ocelové a dřevěné konstrukce, nejdražší dřevěné shliníkovým vnějším pláštěm. Rostliny také nejsou úplně levné, ale můžete si vyprosit oddenky a menší květiny od přátel a známých. Velké kusy to chce ale také, porovnejte ceny v zahradnictvích.

3) Zapojte odborníka

Jestliže stavíte novostavbu, se zimní zahradou počítejte už v projektu a zkuste poprosit svého architekta, ať je trochu kreativní a vymyslí vám něco speciálního. Zimní zahrada v bytě se dá vytvořit například na jižně orientovaném balkóně nebo terase, kterou si necháte zasklít a vyřešíte teplo. Pokud chcete mít zimní zahradu jako ryze obytný prostor, určitě nešetřete naizolačním skle!

4) Myslete na podlahu

Zimní zahrada představuje vlastně přechodovou zónu mezi interiérem a zahradou, nejvhodnější podlahovou krytinou v ní by měla být keramická dlažba, dřevěná podlaha anebo přírodní kámen.

5) Vytápění je klíčové

Musíte si rozmyslet, jak chcete zimní zahradu používat. Jestli celoročně nebo jen na nějakou dobu, například od jara do podzimu. Je to klíčové pro rostliny i zateplení prostoru. V zimě tam musí být tak, aby rostliny v pohodě přežily, ale když se tu chcete uprostřed zimy usadit i vy, bude to chtít ještě o dost tepleji.

6) Vybírejte správné rostliny

Určující je velikost prostoru, dopad slunce a světla, orientace na světové strany, ale také estetika. Střídejte dominantní kusy s doplňující zelení.

Inspirujte se v naší galerii, které rostliny třeba čistí vzduch.

(KU)


Přečtěte si také