reklama

Dárky pro štěstí: Novoroční kominíček, prasátko i čtyřlístek

Simona Sedláčková
31. prosince 2019
Dodržujete se svými přáteli tradici novoročních návštěv? Pak se sluší, přinést každému maličký, symbolický dárek pro štěstí. Stejně činili dokonce už staří Keltové a Germáni. I oni věřili, že jim podobné amulety zajistí štěstí, zdraví i hojnou úrodu. A v jaký symbol štěstí věříte vy?
reklama

Na prahu nového roku si vnad všichni vzájemně přejeme hodně štěstí. A abychom si toto přání alespoň trochu pojistili, přidáváme malý dárek. Může to být podkova, rybí šupinka, kominíček nebo malé, růžové či zlaté prasátko. Většina symbolů štěstí pochází už od starých Keltů, jiné knám přišly zdalekého Východu. Můžete tvrdit, že vžádný nevěříte, ale je mnohem jistější, nějaký ten amulet pro štěstí raději vlastnit. A největší sílu má ten darovaný!

Čtyřlístek

Někdo tvrdí, že tento, ve skutečnosti omyl přírody, nosí štěstí, jen pokud ho najdete náhodou, jiný věří jenom ve čtyřlístek darovaný. Čtyřlístek vás má ochraňovat před vším zlým, proto se dříve dával pod polštář i zakopával pod práh domu. Čtyři lístky prý symbolizují naději, víru, štěstí a lásku.

Beruška

Slunéčko sedmitečné, lidově nazývané beruška, se stalo symbolem štěstí právě pro svých sedm teček na krovkách. Číslo sedm je všeobecně považováno za šťastné číslo. Dříve se dokonce věřilo, že berušky ochraňují nemocné. Komu sedla beruška na ruku, ten se vnejbližší době žádné nemoci nemusel obávat.

Podkova

Již staří Keltové věřili vsílu staré podkovy, ale jako symbol štěstí ji prý vnímali i staří Římané a od středověku i Arabové. Podkova zavěšená nad vchodem by měla odhánět zdomu zlé duchy. A víte, že podkova by měla být zavěšena obráceně, než ji většinou vídáme, tedy ve tvaru písmena U? Prý proto, aby se vpodkově udrželo štěstí.

Pavouk

Zvíře, kterého se mnoho lidí bojí nebo štítí, je vmnoha zemích považováno za symbol štěstí. Nemělo by se zabíjet, ani vyhánět zdomu, právě proto, abyste si nevyhnali zdomu štěstí!

Prasátko

Pěkně vykrmené prasátko symbolizuje štěstí již od středověku. Už tehdy dostával nejhorší účastník turnaje prasátko pro štěstí vpříštím utkání. I na hracích kartách se objevovalo prasátko, jako tzv. žolík. A proč zrovna prasátko? Někdo tvrdí, že proto, protože tím, jak ryje rypákem vzemi, připomíná hledače pokladů. Ale možná je to prostě symbol blahobytu a plodnosti, podle starých Germánů.

Slon

Sošky slonů jsou oblíbené především vAsii, kde jsou tato zvířata uctívána pro svou sílu i chytrost. Štěstí však přináší pouze sloni schobotem zvednutým nahoru!

Králičí pacička

Králíci byli odjakživa považováni za velmi plodná zvířata, proto jejich pacičku nosily u sebe hlavně ženy, které si přály otěhotnět. Keltové je považovali za zvířata, která měla přístup kbohům, proto prý přinášela štěstí.

Kominík

Kominík nosí štěstí prý od té doby, kdy anglického krále Jiřího, pod kterým se splašil kůň, zachránil právěkominík, který rozdivočelého koně zkrotil.

Kapří šupina

Šupiny připomínají svým tvarem peníze, a proto šupiny ze štědrovečerního kapra mají přinést dostatek peněz a bohatství vpříštím roce.

Pokud chcete ještě přátele překvapit originálním přáním do nového roku, tipy na nejkrásnější PF najdete zde.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama