Novoroční dárky pro štěstí: Kominík, prasátko, podkova, čtyřlístek i pavouk
Dodržujete se svými přáteli tradici novoročních návštěv? Pak se sluší přinést každému malý, symbolický dárek pro štěstí. Stejně činili dokonce už staří Keltové a Germáni. I oni věřili, že jim podobné amulety zajistí štěstí, zdraví i hojnou úrodu. A v jaký symbol štěstí věříte vy?
Na prahu nového roku si všichni vzájemně přejeme hodně štěstí. A abychom si toto přání alespoň trochu pojistili, přidáváme malý dárek. Může to být podkova, rybí šupina, kominík nebo malé, růžové či zlaté prasátko. Většina symbolů štěstí pochází už od starých Keltů, jiné k nám přišly z dalekého Východu. Můžete tvrdit, že v žádný nevěříte, ale je mnohem jistější, nějaký ten amulet pro štěstí raději vlastnit. A největší sílu má ten darovaný!
NENECHTE SI UJÍT: Síla symbolů: Přičarujte si domácí štěstí. Tyto magické věci by vám doma neměly chybět
Čtyřlístek
Někdo tvrdí, že tento, ve skutečnosti omyl přírody, nosí štěstí, jen pokud ho najdete náhodou, jiný věří jenom ve čtyřlístek darovaný. Čtyřlístek vás má ochraňovat před vším zlým, proto se dříve dával pod polštář nebo zakopával pod práh domu. Čtyři lístky symbolizují naději, víru, štěstí a lásku.
Čtyři lístky symbolizují naději, víru, štěstí a lásku. Zdroj: iStock
Beruška
Slunéčko sedmitečné, lidově nazývané beruška, se stalo symbolem štěstí právě pro svých sedm teček na krovkách. Číslo sedm je všeobecně považováno za šťastné číslo. Dříve se dokonce věřilo, že berušky ochraňují nemocné. Komu sedla beruška na ruku, ten se v nejbližší době žádné nemoci nemusel obávat.
Podkova
Již staří Keltové věřili vsílu staré podkovy, ale jako symbol štěstí ji prý vnímali i staří Římané a od středověku i Arabové. Podkova zavěšená nad vchodem by měla odhánět z domu zlé duchy. A víte, že podkova by měla být zavěšena obráceně, než ji většinou vídáme, tedy ve tvaru písmena U? Prý proto, aby se vpodkově udrželo štěstí.
Prasátko
Pěkně vykrmené prasátko symbolizuje štěstí již od středověku. Už tehdy dostával nejhorší účastník turnaje prasátko pro štěstí v příštím utkání. I na hracích kartách se objevovalo prasátko, jako tzv. žolík. A proč zrovna prasátko? Někdo tvrdí, že proto, protože tím, jak ryje rypákem v zemi, připomíná hledače pokladů. Ale možná je to prostě symbol blahobytu a plodnosti, podle starých Germánů.
Slon
Sošky slonů jsou oblíbené především v Asii, kde jsou tato zvířata uctívána pro svou sílu i chytrost. Štěstí však přináší pouze sloni s chobotem zvednutým nahoru!
INSPIRUJTE SE: Prasátka z perníku. Pečené novoroční dárky pro štěstí jsou ihned k jídlu
Králičí pacička
Králíci byli odjakživa považováni za velmi plodná zvířata, proto jejich pacičku nosily u sebe hlavně ženy, které si přály otěhotnět. Keltové je považovali za zvířata, která měla přístup k bohům, proto prý přinášela štěstí.
Pavouk
Zvíře, kterého se mnoho lidí bojí nebo štítí, je v mnoha zemích považováno za symbol štěstí. Nemělo by se zabíjet, ani vyhánět, právě proto, abyste si nevyhnali z domu štěstí!
Kominík
Kominík nosí štěstí prý od té doby, kdy anglického krále Jiřího, pod kterým se splašil kůň, zachránil právě kominík, který rozdivočelého koně zkrotil.
Kapří šupina
Šupiny připomínají svým tvarem peníze, a proto šupiny ze štědrovečerního kapra mají přinést dostatek peněz a bohatství v příštím roce.
Zdroj: astroclanky.cz, pronaladu.cz, bydlimeutulne.cz