Bydlení

25. března 2020 14:00

redakce Prima Zoom

3 ukázkové proměny panelákových bytů: Jak zařídit malou koupelnu a dětský pokojíček?

Vzbuzují mnoho kontroverzí. Někdo v nich bydlí rád, někdo ne. Paneláky se staly součástí českých měst a protože už tu stojí nějaký ten pátek, je potřeba je rekonstruovat. V Jak se staví sen tak panelákové byty se starými jádry proměňujeme často. Mrkněte se na tři proměny panelákových bytů, které dokazují, že pohrát si s prostorem a vymyslet originální nápady lze prakticky kdekoli!

třetina Čechů bydlí v panelácích. Je jasné, že se každý rok ozvou našim designerům lidé, kteří potřebují proměnu panelákových bytů. Je to vždy výzva, protože rekonstrukce panelových domů nejsou nic jednoduchého.

Ekologické bydlení v paneláku

Jeden panelákový byt jsme měnili pro tatínka Tomáše, který sám vychovává malého syna. Designeři Kamila Douděrová a František Kobližka se pustili do náročné proměny, ve které se propojovala kuchyň s obývacím pokojem. Bylo také potřeba zařídit dětský pokojíček.

Protože je Tomáš ekolog, designeři se rozhodli, že v bytě použijí dřevo a pohrají si s mechovými dekoracemi, které vydrží dlouho zelené. Ukázali, že i v paneláku se dá vytvořit bydlení v příjemných přírodních barvách. Vznikla oáza uprostřed města.

Sektorový nábytek může být moderní

Další proměnu panelákového bytu měli na starost Andrea Hylmarová a Marek Povolný. Pustili se do rekonstrukce bytu, který vypadal jako z dob normalizace. Byly tu staré tapety, starý nábytek, všechno mělo odstín hnědé a oranžové barvy. Koupelna také rekonstrukcí nikdy neprošla.

Takže to designeři vzali od podlahy. Předělali celou kuchyň, vytvořili dětský pokojíček. Jednu věc ale zachovali. Bylo to pár dobových kusů nábytku. Ty vkusně umístili do nového interiéru. Propojili tak staré s novým a výsledek vypadá skvěle. Ne všechen nábytek se totiž musí vyhodit. Dá se použít i do moderních interiérů...pokud víme, jak na to!

Světlý moderní byt v paneláku

Poslední paneláková proměna nás vzala za tatínkem Václavem, který vychovává handicapovaného syna Vašíka. Požadavek tedy byl udělat bezbariérové bydlení. A nejen to. Původní byt nešel opravit tak, aby splňoval Vašíkovy potřeby. Jak se staví sen tak našel nový byt se stejnou dispozicí, kde se už Martina Pištěláková a Jan Bek mohli pustit do práce.

Ze zanedbaného bytu vytvořili moderní prostor. Je tu obývak spojený s kuchyní a vhodný pokoj pro Vašíka. Vše je vyvedeno v minimalistických barvách, ale interiér je příjemný.

Proměny ukazují, že při rekonstrukcích panelových domů máme mnoho možností. Můžeme tu vytvořit bydlení inspirované matkou Přírodou, stejně jako použít skandinávský styl. Na všechny epizody Jak se staví sen se můžete podívat online. Najdete tam mnoho inspirace i pro svoje bydlení:


Přečtěte si také