22. dubna 2015 06:00
Markéta Zídková7 + 1 stylové přikázání, než si zařídíte nový domov
Blankytná koupelna, kuchyň v černém lesku, něžná ložnice? Možná máte jasnou vizi o svém novém domově, možná tápete. Proto jsme si vzali na pomoc interiérovou designérku Alenu Velčevu.
Interiérová designérka Alena Velčeva ví nejen o barvách, materiálech nebo stylu, ale i jak vybrat dlaždičky, proč vyhodit sušák na prádlo a kdy si dát na stěnu komiks.
1. Válka barev? Není třeba!
Jak začít? Vyberte barvy. Pokud si nejste jistí, začněte s neutrálními: bílá, šedá, béžová, jemné světlé přírodní tóny. Ty zvolte na stěny, podlahy, dveře a velký nábytek, například vestavěné skříně. Pak můžete experimentovat s barevným textilem – polštáře, povlaky, závěsy, koberce. Podle toho poznáte, jaká barva do interiéru ladí a líbí se vám. V jejím odstínu pak můžete vymalovat jednu stěnu a uvidíte, co dál. „Rozhodně nemalujte celou místnost včetně stropu v jedné výrazné barvě. Vždy je lepší natřít jinak jednu stěnu nebo strop a pracovat trochu s geometrií prostoru,“ doporučuje interiérová designérka Alena Velčeva. Je třeba se také trochu řídit citem a daným prostorem.
7 rad pro interiér - Obrázek 2 Zdroj: Ikona Design
„Zařizovala jsem ložnici, která byla v přízemí, zastíněná stromy. Dalo by se předpokládat, že mým cílem bude prosvětlit ji. Nikoliv, šla jsem s přírodou,“ říká designérka. „Zrovna v tomto případě jsem kromě jiného volila vřesově vínový sametový závěs a mechově zelenou výmalbu. Výhled na zeleň venku příjemně ladil s interiérem. A v případě ložnice, kde je hlavním tématem odpočinek, temnější tóny rozhodně nevadily.“
Otázka: Co mám dělat, když chci jednu stěnu vymalovat jinak než bíle, ale nevím jakou barvu vybrat? Alena Velčeva: „Dobrou volbou je holubí šeď, pro mě královna barev. Jedna šedá stěna obvykle vytvoří nádhernou atmosféru, v této barvě vyniknou předměty v okolí. Podobně působí i béžová v tónu káva s mlékem.“ Otázka: Sním o rudé lesklé kuchyni, ale mám strach. Jak to ve skutečnosti bude vypadat? Alena Velčeva: „Je třeba upozadit vše ostatní. Zapomenout na výrazné barevné doplňky a solitéry, být citlivější k volbě barev v okolí a držet se spíše neutrálních tónů. Myslete také na psychologii barev – rudá aktivuje, podporuje chut’k jídlu. Pokud máte přebytek energie, volte jemnější tón.“
2. Je příjemné, když se materiály nepřetvařují
Alena Velčeva – designérka interiérů: „Věřím, že prostředí, v němž žijeme, má ohromný vliv na pohodu a prožitek plnohodnotného života.“ Více na www.ikonadesign.cz
„Nemám ráda, když si něco hraje na to, co není. Vinyl předstírá, že je dřevěnou podlahou, dlaždičky se tváří jako kámen. Existují přece krásné krytiny s osobitým dekorem, proč nemít desénové a kvalitní lino nebo skvělé dlažice?“ ptá se Alena Velčeva. Ať už vyberete do interiéru jakýkoli materiál, neexperimentujte s příliš mnoha. Vybírejte: dřevo, kov, kámen, sklo, případně textil. Každý interiér je individuální volbou, ovšem základním pravidlem je držet se dvou základních materiálů, jinak vzniká nesourodý chaos.
3. Jak ctít styl? Vyhoďte sušáky!
„Někdy stačí jednoduché věci,“ říká designérka. „Spousta lidí žije se sušákem s mokrým prádlem v obýváku nebo s rotopedem v ložnici. Tyto zdánlivě provizorně, ale ve skutečnosti trvale umístěné věci ničí kulturu bydlení. Teprve, když toto zmizí – respektive, zařídíte si nový domov tak, aby ho nerušily, můžete začít uvažovat o nějakém stylu,“ upozorňuje Alena Velčeva. Chcete-li ctít styl, rozhlédněte se, kde bydlíte. Cihla? Panel? Dům? Chalupa na samotě? A jaké je vaše okolí? Bydlíte v historickém centru města? Na okraji? V klidné čtvrti? V přírodě? Jaký je váš styl životní? Pracujete doma, nebo býváte do večera v práci? Jste temperamentní, nebo dáváte přednost klidu? Vytvořit v paneláku starou Anglii je možné, ale moc to neladí. Stejně jako „sklo a beton“ na chalupě u lesa. „Je skvělé, když lidi respektují vybavením interiéru například krásný funkcionalistický styl stavby, kde mají byt, nebo třeba atmosféru domu na okraji města. Vyjadřují tím cit pro soulad, vnímavost k okolí, naladění na život kolem sebe,“ říká Alena Velčeva.
4. Základ – okna, dveře, podlahy
„Základem stylového bydlení ve smyslu vkusného bydlení, jsou krásné podlahy, dveře a okna,“ říká odbornice. Nemusíte se hned pevně držet například městské moderny, závanu francouzské Provence nebo etno stylu. Na podlahy, dveře a okna nejdřív zvolte vhodnou barvu, materiál a základní stylové ladění. Všechno ostatní vybavení budete moct měnit bez závažnějších starostí. Ovšem, chcete-li vybraný styl ctít plně nebo se bojíte pustit se do zařizování na vlastní pěst, poraďte se s designérem.
Otázka: Co dělat, když chci každou místnost nést v jiném stylu? Alena Velčeva: „Možné je všechno. Mít čínskou ložnici, anglickou koupelnou a středomořskou kuchyni. Nicméně si myslím, že bydlení v takovém bytě nebo domě se časem stane psychicky náročné. Mám-li podobné zadání od klienta, snažím se držet v jednotlivých místnostech nějaký spojující prvek, linku, která domov sjednotí. Například barevné ladění na doplňcích a textilu nebo určitý sjednocující prvek, který se objevuje v nábytku. Pro mě je nejhezčí a je to i důkaz dokonalosti, když se mi při procházení bytem či domem ‚otevírají‘ jednotlivé interiéry a jemně na sebe navazují, lákají vás vstoupit ze samé zvědavosti dál. Mám ráda, když prostor stále inspiruje a nenudí. Člověk by měl – i když jsou místnosti odlišné, mít pocit lehké plynulosti.“
5. Budiž více světel
Pracujte se světlem jako s důležitým prvkem, který tvoří atmosféru domova. „Když se v místnosti nabízí několik možností, jak ji osvětlit, můžete pracovat s náladou. Volba jednoho centrálního světla mi připadá surová,“ říká Alena Velčeva. Lampy, lustry, bodové osvětlení nebo svíčky také dávají možnost volby. Číst si v koutku, dívat se na televizi, pobýt s návštěvou nebo navodit intimní atmosféru. Více světel – více variant.
6. Trpělivost přináší hezký domov
„Mám velmi dobrou zkušenost s tím, když se zařizuje domov s rozvahou,“ říká interiérová designérka. Je hezké mít všechno hned hotové, čekání se nenosí. Ovšem obvykle je třeba v prostoru chvíli žít, vnímat ho, prakticky užívat, abyste pochopili, co potřebuje. Pokud na kompletní vybavení spěcháte, určitě se vyplatí poradit se s odborníkem.
Otázka: Jak dlouho mám ladit svoje nápady a vymýšlet vhodný tip vybavení či doplňků? Alena Velčeva: „Dejte si čas na příchod inspirace, malujte plánky, hledejte v časopisech, vymýšlejte. Nemusíte čekat hned roky, ale týdny i měsíce klidně – ve srovnání s tím, jak dlouho budete ve svých uskutečněných snech žít, to není dlouhá doba. Myslete na praktické využití prostoru i jeho jednotlivých částí. Foťte si na mobil doplňky, které se vám líbí, a přemýšlejte o nich. Zkoušejte si věci nanečisto, ať víte, jak jste na tom s místem i atmosférou. Během času zjistíte, jak je byt přirozeně osvětlený, odkud se nesou zvuky, jaké dveře budete nejčastěji používat, kde je největší pohyb a cestičky v místnostech, takže by tam neměl být nábytek nebo trčící hrany. Trpělivost je výhodná i v případě, kdy si přišetříte a počkáte na vytoužený kus nábytku. Má to větší smysl než koupit nekvalitní šunt, který za dva roky s neuspokojením vyhodíte.“
7. Fotky z katalogu někdy nejsou k žití
Fotografie naaranžovaných interiérů vypadají skvěle. Ale opravdu chcete mít například koberec pod jídelním stolem? V místě, kde se stále posunují židle a drobí se? „Já mám pod svým jídelním stolem pudrově růžový koberec a jsem velmi spokojená, je to otázka volby a priorit,“ usmívá se Alena Velčeva. I koberce s velmi vysokým vlasem vypadají na fotografiích moc hezky. Počítejte ale s tím, že obvykle slehnou a je složité je čistit. „Hezky na fotkách vypadají ‚volná‘ designová schodiště nebo schody bez zábradlí. Myslím, že je nepříjemné a nebezpečné po nich chodit,“ říká odbornice. Také lesklé hladké kuchyňské skříňky bez úchytek působí velice stylově. Při běžném rodinném chodu vás ale stálé leštění otisků a šmouh spolehlivě otráví.
+ 1. A co milujete vy?
Ano, fotografie z katalogů vypadají krásně a… neosobně. Opravdu byste „tam“ chtěli bydlet? Mnoho lidí si nevědomky zařizuje domov ne pro sebe, ale pro ty, co přijdou na návštěvu. Jenže, návštěvy u vás doma nebydlí. „Nebojte se toho, co máte rádi, co je vám blízké,“ říká Alena Velčeva. „Milujete komiksy? Proč si na jednu stěnu nenecháte namalovat kousek komiksového příběhu?“ Líbí se vám film prázdniny v Římě, kde se Audrey Hepburn a Gregory Peck prohánějí na skútru Vespa? A víte, že pod touto značkou můžete koupit i hodiny nebo lampy v čistém retro stylu. Hodně štěstí při zařizování!
Ivana Králová
Mohlo by vás zajímat: