návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Dnes je Květná neděle. Víte, proč se světí kočičky a musíme mít nové šaty?

Markéta Žídková , Aktualizováno: 17.08.2021
Na Květnou neděli se v kostele světí kočičky
Autor: iStock Na Květnou neděli se v kostele světí kočičky
Velikonoce jsou tady! Začínají dnes Květnou nedělí, která je šestou postní nedělí. Váže se k ní spousta pěkných tradic, pověr a zvyků, tak si některé pojďme připomenout. Asi nejznámější je svěcení kočiček v kostele, aby nás celý rok ochraňovaly před nemocemi a zlými silami. Zejména ženám a dívkám se jistě bude líbit tradice, že si musí obléknout nové šaty.

reklama

I když se dnes oslavy Velikonoc scvrkly na několik dnů od Velkého pátku do Velikonočního pondělí, pro naše předky šlo o nejdůležitější svátek roku, na který se důkladně připravovali už od masopustu. Velikonocemi končí čtyřicetidenní období půstu, kdy se nejedlo maso a tučná jídla. Už dříve lidé věděli, že je dobré své tělo očistit a dodat mu na jaře novou energii.

Význam Velikonoc

Velikonoce měly pro naše předky obrovský význam hned ze dvou důvodů – náboženského i světského. Tím prvním jsou oslavy zmrtvýchvstání Ježíše Krista, tím druhým pak příchod jara, které znamená nový život i začátek těžkých zemědělských prací. Samotným Velikonocím předchází pašijový nebo taky svatý či veliký týden, který je plný tradic, pověr a zvyků, ale i povinností, protože každá domácnost se musela na přicházející velký svátek pořádně připravit.

Velký pátek a Bílá sobota. Velikonoce jsou pro křesťany nejdůležitějším svátkem

Velký pátek a Bílá sobota. Velikonoce jsou pro křesťany největším svátkem v roce

 Smrtná neděle není smutná

Dnes je Smrtná neděle. Vynáší se smrt a lidé vítají jaro

Křesťané si připomínají utrpení Ježíše Krista

Název pašijového týdne je odvozen od takzvaných pašijí, tedy biblického vyprávění o utrpení Ježíše Krista, které sepisovali jeho apoštolové. Nejčastěji se pak čtou pašije svatého Marka, podle nichž se také provozovaly lidové pašijové hry, jejichž tradice opět ožívá. V pašijovém týdnu si křesťané připomínají poslední události Kristova pozemského života – Jidášovu zradu, Ježíšovo umučení i zmrtvýchvstání.

 V pašijovém týdnu si křesťané připomínají poslední události Kristova pozemského života – Jidášovu zradu, Ježíšovo umučení i zmrtvýchvstání
Autor: pixabay.com V pašijovém týdnu si křesťané připomínají poslední události Kristova pozemského života – Jidášovu zradu, Ježíšovo umučení i zmrtvýchvstání

Květná neděle

Pašijový týden začíná Květnou nedělí, latinsky Palmare či Dominica in Palmis, která je poslední ze šesti postních nedělí. Květná neděle nebo taky Květnice či Palmová (letos 28. března) připomíná slavný příjezd Ježíše do Jeruzaléma, kterého lidé nadšeně  vítali palmovými ratolestmi, respektive jejich jarními výhonky, které mu házeli k nohám. A protože u nás palmy nerostou, nahradily je kočičky a zelené větvičky z vrby, jívy, jasanu, břízy i dalších keřů a stromů. Někde z nich dělali svazky, kterým se říkalo palma, rahna, beran, jehníd, klokoče nebo chvoště. 

Svěcené velikonoční kočičky mají do domu a celého hospodářství přinést požehnání a chránit před nemocemi
Autor: istock.com Svěcené velikonoční kočičky mají do domu a celého hospodářství přinést požehnání a chránit před nemocemi

V kostelech při bohoslužbách se předčítá zpráva o umučení Ježíše Krista, takzvané pašije, a žehnají se přinesené mladé větvičky svěcenou vodou. V tento den je liturgickou barvou červená, která připomíná krev Ježíše Krista.

Jarní kočičky jako symbol Velikonoc i potrava pro včely

Proč k Velikonocům patří kočičky? Vyzdobte si s nimi byt, ale nechte něco pro včely!

Veselé Velikonoce: Lidové tradice a zvyky si můžeme užít i dnes

Veselé Velikonoce: Lidové tradice a zvyky si můžeme užít i dnes

Svěcené kočičky 

Svěcené větvičky mají do domu a celého hospodářství přinést požehnání. Věřící je mají doma celý rok a před Popeleční středou, kterou začíná období předvelikonočního půstu, se spálí a jejich popelem se na Popeleční středu udílí popelec – znamení kříže. Svěcení kočiček a jiných mladých jarních větviček nemá jen náboženský význam, ale mají důležité postavení také v lidových tradicích a pověrách:

  • Svěcené větvičky přinášejí štěstí, ochraňují před všemi nemocemi, zlou mocí, čarodějnicemi a černou magií. 
  • Mají velkou léčivou moc, nemocní lidé a zvířata by měli pít lektvar z rozdrcených svěcených větviček smíchaných s vodou, aby se uzdravili.
  • Proutek posvěcených kočiček zapíchnutý do rohu pole měl přinést dobrou úrodu.
  • Kočičky zastrčené za trámem v chalupě, za dveřmi, okny nebo za svatými obrázky či křížem, chránily stavení před blesky, požáry a krupobitím.

Nepečte, oblékněte si nové šaty a vyžeňte neřesti

  • O Květné neděli se nesmělo vůbec nic péct!!! Lidé věřili, že by tak zapekli květy na stromech, záhonech a loukách a pak by nebyla žádná úroda.
  • Na Květnou neděli si měl každý obléknout  nové šaty, aby v nich člověk rozkvetl jako příroda na jaře -  a čím pestřejší a barevnější oblečení, tím lepší. Kdoví, možná že odtud pochází pověra, že bychom si měli o Velikonocích koupit něco nového na sebe, aby vás nepokakal beránek.
  • Někde bylo zvykem vymést dům zelenými vrbovými větvičkami, které z domu vyhnaly všechny neřesti a nemravnosti.
Květnou nedělí začínají Velikonoce
Autor: pixabay.com Květnou nedělí začínají Velikonoce

Velké jarní gruntování začíná

Po Květné neděli začal důkladný jarní úklid, bílily se zdi, dělal se pořádek v kredencích, myla se okna i podlahy, vymetaly se pavučiny, upravovala se zahrádka a okolí domu a připravovalo se oblečení na následující sváteční dny. Stavení zkrátka mělo vypadat na Velikonce jako nové, jako všechno, co se s příchodem jara v přírodě zase rodí. 

Mohlo by vás zajímat:

Dnes je Zelený čtvrtek. Víte, proč se mu tak říká?

Dnes je Zelený čtvrtek. Víte, proč se mu tak říká?

Celý den se usmívejte a večer upečte jidáše aneb návod na Škaredou středu

Dnes je Škaredá středa. Celý den se usmívejte a večer upečte velikonoční jidáše

Jarní úklid skříní

Jarní úklid skříní: Co se starým oblečením?

Udělejte ve skříni pořádek!

Udělejte si pořádek ve skříni! Využijte čas strávený doma smysluplně

Vrba: Nenahraditelná dřevina, která zajišťuje první jarní potravu pro včely

Vrba: Nenahraditelná dřevina, která zajišťuje první jarní potravu pro včely

Velikonoční výzdoba hrobu

Velikonoční výzdoba na hrob: Vytvořte věnce z přírodních materiálů a květin i sesazované misky

Jednoduché velikonoční dekorace

Velikonoční výzdoba levně a rychle. Jednoduché věnce nebo vázičku ze skořápek zvládne každý

Zkušenější drátenice či dráteník může používat jiné vzory či přidat korálky

Velikonoce jsou za dveřmi. Naučte se s námi drátování a vyrobte si krásnou dekoraci

reklama

Článek je zařazen v: Velikonoce , lidové zvyky , květná neděle , svěcené kočičky , staročeské tradice , svátky jara

reklama

Přečtěte si také