Bydlení

17. února 2020 14:00

Matouš Hartman

10 rychlých a levných triků, jak domů dostat jaro

Vsaďte na osvědčené triky designérů, pohrajte si s květinami a udělejte lehkou změnu i ve svém jídelníčku. Následující tipy snadno dostanou jaro do ložnice, obýváku, kuchyně i jídelny. Navíc nebudou stát moc peněz nebo budou úplně zadarmo!

Světlejší povlečení

Zatímco v zimě se můžeme zachumlat do tmavého povlečení, s blížcím se jarem bychom měli vytáhnout světlejší barvy nebo rovnou květinové vzory či kostky. Díky světlejším barvám bude v ložnici více slunečního svitu a příjemně se v ní naladíte na blížící se jaro.

Nová vonná svíčka

Do šuplíku schovejte všechny svíčky s vůni vanilky, skořice, perníku a kdovíčeho ještě. Nahraďte je jarními vůněmi citrusů, květů nebo lesních plodů. Vůně dokáže v mžiku proměnit náladu celého pokoje.

Jarní cibuloviny

Jsou snad ve všech květinářstvích, tak pro ně vyrazte. Kupujte ty, které ještě pořádně nevyrostly. Hyacinty byste měli kupovat jen s listy, pod kterými se skrývá květ. Nikdy nekupujte již vykvetlé rostliny, ty vám doma nevydrží a budou vám dělat radost maximálně pár dní. Narcisy také kupujte ještě zelené, podobně tak modřence. Květináčky s rostlinkami rozmístěte po celém bytě, aby se jaro dostalo třeba i do kuchyně.

Kvetoucí větvičky

Teplá zima probudila stromy dřív než obvykle. Některé už kvetou (alespoň v Praze a středních Čechách), tak si uřízněte větvičku a dejte si ji do vázy. Minimalistická dekorace vnese jaro do interiéru a vypadá elegantně.

Vysejte semínka letniček

Únor je ideálním časem pro výsev letniček. Uděláte tak poměrně jednoduchou jarní činnost a navíc si připravíte sazeničky, které později na jaře (v květnu) budete moct dát na záhonek nebo do květináče na balkon. V únoru můžete vysít oblíbené petúnie, astry, lobelky nebo třeba hledíky.

Květinový vzor

Udělejte si radost a pořiďte si nový povlak na polštář. Vybírejte květinové vzory, které se hodí k naší přírodě. Takže zapomeňte na papoušky a exotické květy, sáhněte třeba po decentních pomněnkách nebo barevných tulipánech. Zkrátka po rostlinách, které kvetou u nás.

Nový ubrus

Může být květovaný, ale není to nutné. Hezky vypadají kostkované nebo jednobarevné ve světlejších odstínech. Klasická bílá také neuškodí. Kuchyň nebo jídelna budou vypadat svěžeji a vyjde to rozhodně laciněji než nákup nového nábytku.

Dejte si salát

Po zimě, kdy jsme místo salátů holdovali tučnějším pokrmům, se hodí změna. Udělejte jako rodinný oběd nebo rodinnou večeři pořádný salát s ořechy, sušeným ovocem, masem, sýrem, zkrátka takový, aby zasytil, ale byl lehký a připomněl, že brzy se oteplí ještě více!

Rychlý úklid

Zatímco v zimě tíhneme ke špatným náladám, jaro přináší hezké pocity. Podpořte příchod dobré nálady úklidem. Funguje to následovně: Vyhoďte něco, co už nepoužíváte, a ukliďte i kouty, kam se vám běžně nechce. Co za to dostanete? Dobrý pocit díky fyzické aktivitě při uklízení a také z toho, že jste se zbavili věcí, které nepotřebujete. Úklidová psychologie funguje.

Natřete kus nábytku

Pokud máte starší nenalakovanou židli, tak ji natřete na nějaký světlý odstín. Snáz tak dostanete barvy i jaro do interiéru. Můžete se samozřejmě pustit i do větších kusů nábytku, ale nepřežeňte to. Rozhodně nenatírejte všechno, co doma máte. Jde o to, abyste změnili jednu dvě věci a dodali domovu čerstvý vzhled, ne ho kompletně změnili.

Kupte si něco letního

Už teď se začněte připravovat na léto. Kupte si třeba nové židle na terasu nebo balkon. Budete se pak celé jaro těšit, až se dostatečně oteplí a vy si budete moct dát kávu na sluníčku s knížkou v ruce!

Sdílejte článek

Přečtěte si také