Oblovky jsou obří šneci z Afriky, které zvládnou chovat i děti
Dříve či později začne každé dítě prosit rodiče, aby mu pořídili domácího mazlíčka. První volbou dětí bývá pes nebo kočka, ale pokud chcete, aby se děti staraly o mazlíčka samostatně, měly by raději začít s chovem zvířátka mnohem méně náročného na péči. Jak by se vašim dětem líbil obří šnek?
Oblovka neboli obří šnek
Oblovku nemusíte ani kupovat ve zverimexu, protože se většinou najde ve vašem okolí dost lidí, kteří si pořídili oblovky dvě, a pak se nestačili divit, kolik vajíček jsou schopné naklást a kolik se znich vylíhne malých šnečků (Lissachatina reticulata a Achatina Achatina). Některé druhy oblovek však vajíčka nekladou a rodí živá mláďata (Achatina zanzibaricva). Oblovky nejsou společenské, proto můžete klidně chovat oblovku jen jednu a neriskovat, že za chvíli nebudete vědět, kam snimi. Vžádném případě není možné, chovat více druhů oblovek vjednom teráriu. Mohou se mezi sebou křížit a jedincům, vzniklým ztohoto spojení, to může do budoucna přinášet jen zdravotní problémy.
Oblovky, obří šneky africké s krásnými ulitami, zvládnou chovat i větší děti 2 Zdroj: iStock
Jak připravit byt na oblovku?
Pro oblovky si musíte pořídit skleněné terárium sodvětráváním, aby se u šneků nedržela příliš vysoká vlhkost, a tedy i plíseň. Pro úplný začátek si však vystačítei splastovým boxem svíkem, do kterého vyvrtáte hustou síť otvorů. Na dno terária položte vyšší vrstvu kokosového vlákna nebo lignocelu. Šneci nepotřebují žádné dekorace a hlavně nezapomeňte, že za pár dní pokryje vše vrstva slizu, který oblovky budou vypouštět. Můžete jim do terária pořídit i rostliny, vhodný je například potos nebo zelenec, ale je jasné, že je zkonzumují ke svačině.
Kameny ani žádné ostré předměty do terária oblovek nepatří, protože by si o ně mohli rozbít ulitu.
Oblovky, obří šneky africké s krásnými ulitami, zvládnou chovat i větší děti 3 Zdroj: iStock
Pozor na plíseň
Ideální teplota pro chov oblovek je 27 °C. Při nižších teplotách se mohou zavrtat do podestýlky a zavíčkovat. Mají tedy rády teplo a ktomu vlhko (80–90 %). Terárium musíte pravidelně rosit vodou. To však přináší nebezpečí plísní. Proto je potřeba terárium denně kontrolovat a pravidelně čistit. Trus je potřeba odstraňovat každý den a také zbytky potravy. Kompletní čištění terária a výměnu podestýlky je nutné provádět každých 14 dní.
Oblovky, obří šneky africké s krásnými ulitami, zvládnou chovat i větší děti 7 Zdroj: iStock
Čím oblovky krmit
Nejprve co oblovky nepotřebují. Není potřebadávat jim do terária misku svodou, protože tekutiny čerpají z potravy. Co naopak nutně potřebují, jsou čerstvé listy salátu, zelí, mrkev, jablka, okurky, kedlubny. Zprocházky jim můžete přinést listy pampelišek, jetele, jitrocelu nebo hluchavky. Ve zverimexu jim můžete pořídit i nitěnky nebo moučné červy. Zkuste jim nabídnout i vejceuvařené natvrdo.
Co naopak oblovky konzumovat nesmějí, jsou citrusy, které by mohly způsobovat odvápnění ulity, a také rýži, těstoviny a pečivo. Moučné výrobky šneci nedokážou strávit. Pro správný vývoj stále rostoucí ulity potřebují oblovky dostatečný přísun vápníku. Nejlépe jim ho zajistíte sépiovou kostí, kterou koupíte ve zverimexu, nebo rozdrcenými vaječnými skořápkami.
Oblovky se dožívají většinou 5–8 let.
Oblovky, obří šneky africké s krásnými ulitami, zvládnou chovat i větší děti 5 Zdroj: iStock