Vánoce

11. prosince 2022 08:00

Simona Sedláčková

Vánoce s vůní pomerančů, mandarinek a koření: Vyrobte si dekorace z citrusů

Jen málokteré aroma dokáže tak spolehlivě navodit vánoční atmosféru jako vůně pomerančů ve spojení s hřebíčkem, skořicí a badyánem. Uvařte si dobrý svařák a dejte se do zdobení. Máme pro vás hned několik skvělých nápadů!

Vyřezávané pomeranče

Znáte krásnější vánoční vůni, než je vůně čerstvého pomeranče kořeněná hřebíčkem? Vyřezávané pomeranče vyrábějte vždy až na poslední chvíli, protože tak bude jejich vůně nejsilnější.

Aromatické svíčky

Víte, jakým nejjednodušším způsobem vytvoříte sváteční pomerančové svíčky? Vezměte pomeranč, odřízněte z něho vrchol, kolem okraje napíchejte voňavý hřebíček a do vydlabané prohlubně vložte čajovou nebo naopak vysokou svíčku. Můžete však vytvořit i svíčky ve skleničce, do které vložíte plátky pomeranče a bylinky nebo bobule, které najdete na keřích na zahradě nebo v okolí domu. Vše zalijte vodou, zakápněte vonným olejem a navrch položte čajovou svíčku.

Ozdoby a řetězy na stromek

Vykrajované ozdobičky můžete vyrazit s pomocí vykrajovátek na cukroví a dřevěné paličky na maso z čerstvé kůry pomerančů, mandarinek, ale i grepů. Pak kůru opatrně přežehlete přes papír na pečení horkou žehličkou. Vzniklé tvary můžete věšet na vánoční stromek, zdobit jimi věnce, ale dají se z nich vytvořit i celé vánoční řetězy.

Na ozdoby z plátků pomeranče budete však potřebovat už plátky zaschlé. Můžete je nechat sušit volně na vzduchu, na radiátorech ústředního topení i v troubě, ale jen na 50 °C.

Věnce na dveře

Veliké věnce z větviček jehličnanů můžete nazdobit jak menšími celými pomeranči, ozdobenými zapíchaným hřebíčkem, tak plátky pomerančů, které nemusí být ani úplně zaschlé. Pro venkovní použití můžete použít i plátky čerstvé.

Další tipy a nápady na vánoční dekorace z citrusů najdete ve fotogalerii pod úvodní fotografií.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také