Bydlení

4. března 2020 06:02

Markéta Zídková

Velikonoční výzdoba levně a rychle. Jednoduché věnce nebo vázičku ze skořápek zvládne každý

Připravte se na Velikonoce a přivítejte jaro s novou výzdobou bytu a domu. Máme pro vás několik nápadů, které zvládnete snadno a nebudete zbytečně utrácet. Vytvořte si jednoduché věnce s větvičkami a skořápkami, ozdobte vajíčka pírky nebo novinovým papírem.

V českých zemích splynuly Velikonoce s oslavami svátky jara a tak je slavíme, i když jsme vlastně ateistický národ. Vždyť kdo by neradoval, že zima konečně končí a přichází jaro plné slunce. V každé české domácnosti se tak objeví dekorace, v nichž převládají velikonočně jarní motivy. Pojďte se s námi inspirovat, a pak si vyzdobte svůj vlastní byt či dům.

Asi nejtradičnějším symbolem Velikonoc jsou samozřejmě vejce, které můžete použít i k dekorování. Nejjednodušším způsobem jak vytvořit velikonoční výzdobu je vyfouknout vejce, obarvit je a na stuhu zavěsit na strom, pokud před domem nějaký máte. Možností je ale bezpočet, vybrali jsme hlavně ty jednodušší, které hravě zvládnekaždý.

Netradiční ale jednoduché věnce

Základem velikonoční výzdoby jsou věnce. Můžete je vyrobit ze slaměného nebo polystyrenového základu. Podstatné je, abyste na ně dostali symboly jara, jako jsou květy, vajíčka nebo větvičky. Máme pro vás dva nápady na jednoduché jarní věnce. První je z polystyrenového základu, který omotáte papírem a nalepíte na něj skořápky od vajíček, které si předtím namalujete akrylovými barvami. Nejsou drahé a pořídíte je v každém papírnictví. jejich výhoda je, že drží prakticky na jakémkoli povrchu.

Druhým tipem je věnec ze slaměného základu, který omotáte břečťanem a březovými větvičkami s jehnědami. Vznikne tak krásná a stoprocentně přírodní dekorace, kterou můžete pověsit na dveře. Do interiéru dávejte,pokud nemáte doma alergiky.

Podrobné návody najdete v článcích:

Zužitkujte plata od vajec

Plata od vajec jsou vyráběná z recyklovaného papíru, takže už znovu zrecyklovat nejdou. Nemá smysl je házet do tříděného odpadu. Můžete je ale skvěle využít doma! Poslouží jako malé květináčky, případně je můžete rozmixovat a vyrobit z nich krásné jmenovky.

Podívejte se na podrobné fotonávody, jak si vyrobit fialkovou zahrádku, nebo cedulky a jmenovky z plat:

Ani skořápka nazmar

Skvěle si můžete pohrát se skořápkami. Viděli jsme to už na velikonočním věnci výše, ale nápadů je mnohem víc. Skořápky můžete použít jako formičky na výrobu domácích svíček. Můžete z nich ale vyrobit i malé květináčky na sukulenty. Těmhle odolným rostlinám totiž nevadí malý prostor, nerozrůstají se a mohou tak ve vaječných květináččích zůstat dlouho.

Pokud nechcete ze skořápek vyrábět, vždycky je můžete využít jako hnojivo nebo z nich vytvořit křídy na kreslení.

Podívejte se, jak skořápky využít na výrobu svíček i pěstování sukulentů:

Přírodní materiály

Materiály, které nám dává matka Příroda, k velikonočním dekoracím rozhodně patří. Možností, jak využít větvičky, květiny, vajíčka nebopírka je nespočet.

Starý nevzhledný truhlík můžete schovat do nového přírodního kabátu za malá polínka, břečťan a skořápky. Využijete tak něco, co by skončilo v koši a za chvíli vyrobíte jednoduchou dekoraci, která vás nevyjde ani na korunu.

Na zdobení vajíček můžete použít pírka, která seberete na dvorku. Stačí je na vajíčka nalepit lepidlem Herkules a nechat zaschnout. Krásná přírodní dekorace je na světě.

Podrobné návody a další nápady najdete v článcích:

Velikonoční recyklace

Pokud nechcete nic kupovat, můžete recyklovat. Skvělý je třeba novinový papír. Můžete s ním totiž ozdobit vajíčka a klidně z něj udělat i věnce. Vyrobíte z něj také zajíčky nebo květiny. Nápady najdete v našem článku.

Tipy na jarní vazbu květin

Krásnou dekorací je také pořádná kytice, kterou umístíte do vázy doprostřed stolu. Zeptali jsme se na doporučení květinářky Magdaleny Dvořákové, která vede květinářství Divoké kvítí, kde pracuje s lokálními květinami, s těmi, které rostou na našich lukách.

Její tipy najdete ve videu:

Na další tipy se podívejte do galerie:

Další velikonoční nápady:

Sdílejte článek

Přečtěte si také