Vánoce

30. listopadu 2019 11:00

Lenka Valjentová

Adventní věnec na poslední chvíli vyrobíte i ze staré formy na bábovku

Snad v žádné rodině, v žádné domácnosti nechybí před Vánocemi adventní věnec. Co si ho letos udělat sami a trochu jiný, třeba ze staré formy na pečení? Recyklace je pořád trendy a dobře se uplatní i v klasické předvánoční dekoraci, která dodá zajímavý look. Jak se vám líbí originální adventní věnec z už odložené rozevírací formy na bábovku a mini poinsettií? Když nemáte doma starou formu, poslouží i vysloužilý kastrol, ten jistě v kuchyni najde každý.

Letos připadá první adventní neděle na 28. listopad. V tento den si na adventním věnci rozsvítíme první svíčku, která znamená naději. Druhá adventní neděle vychází na 5. prosince a na řadu přichází zapálení druhé svíčky na věnci, která symbolizuje mír. Třetí adventní neděle je 12. prosince a na věnci se rozzáří třetí svíčka – svíčka přátelství. Čtvrtá adventní neděle bude 19. prosince a my rozsvítíme čtvrtou svíčku, která znamená lásku. Svíčky na adventním věnci bychom měli zapalovat proti směru hodinových ručiček. Jeden adventní věnec nebo svícen si můžete vyrobit i ze staré formy na bábovku. Je to snadné.

Adventní věnec ze staré formy na bábovku a vánočních hvězd

Na adventní věnec potřebujeme

 • starou rozevírací bábovkovou nebo dortovou formu
 • bílou barvu ve spreji
 • aranžovací hmotu
 • zahradnický substrát
 • tavnou lepicí pistoli
 • bílé mini poinsettie
 • mech
 • zápichy ze smrkových šišek
 • 4 stojánky na svíčky
 • 4 vysoké červené svíčky(s barvami si můžeme pohrát, jak chceme)
 • vánoční stuhu

1. Bábovkovou formu nastříkáme barvou

Čistou a suchou rozevírací formu nastříkáme zevnitř i zvenku bílou barvou ve spreji. Pokud je potřeba, můžeme pro lepší krytí nástřik ještě jednou nebo dvakrát opakovat. Barvu necháme úplně zaschnout.

2. Do formy přilepíme kostky aranžovací hmoty

Z aranžovací hmoty uřízneme 4 stejně velké kostky a naaranžujeme je do rozevírací formy. Když si jsme jisti rozmístěním, přilepíme je napevno tavnou lepicí pistolí.

3. Připravíme prostor pro květiny

Do aranžovací hmoty umístíme stojánky na svíčky. Do volných míst nasypeme zeminu. Pokud se rozhodneme, že vánoční hvězdy dáme do formy vkvětináčcích, necháme prostor mezi kostkami prázdný.

4. Do formy zasadíme vánoční hvězdy

Do připravené zeminy opatrně zasadíme mini poinsettie, které jsme vyndali z květináče. Budeme-li mít vánoční hvězdy v adventním věnci v květináči, vložíme je mezi kostky aranžovací hmoty. V našem případě jsou vánoční hvězdy bílé, ale zvolit můžeme jakoukoli barvu nebo kombinovat různě barevné.

5.  Adventní věnec dozdobíme

Aranžovací hmotu pokryjeme mechem a zápichy ze šišek. Věnec dozdobíme dlouhými ozdobnými stuhami. Nakonec do stojánků vložíme úzké červené svíčky.

Kdy zalévat poinsettie v adventním věnci

Správný čas pro zálivku vánočních hvězd v adventním věnci poznáme tak, že do substrátu strčíme palec – když bude horní vrstva substrátu suchá, rostlina potřebuje mírně zalít.


Přečtěte si také