Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Toužíte po zimní zahradě? Obklopte se zelení i v mrazech

Dívejte se v zimě do svěží zeleně a splíny ze tmy a mrazu nemají šanci. Kde ale takovou zelenou terapii vzít? Pořiďte si zimní zahradu!
Vydáno: 02.01.2019
Orientace zimní zahrady je rozhodující.
Orientace zimní zahrady je rozhodující. Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pokud bydlíte v garsonce nebo v paneláku, vybavte se alespoň koutem z pokojových rostlin nebo si zajděte do botanické zahrady. Ale jestli disponujete prostorem, zamyslete se nad vlastní zimní zahradou!

Nebudeme lhát, chce to čas, odhodlání i nějaké peníze, ale jestli po tom už dlouho toužíte, zimní zahrada bude vaší soukromou oázou.

Zařiďte si domov podle svého znamení horoskopu.

Zařiďte si domov podle znamení horoskopu: Lev chce oázu luxusu, Váhy milují dekorace

Jaké pokojovky doporučuje NASA?

10 pokojovek, které podle NASA nejlépe vyčistí vzduch. Některé už určitě máte doma

V dnešní době trh nabízí zákazníkům lehké hliníkové konstrukce a další možnosti, jak k takovému malému ráji u vás doma snadno přijít. Stačí prozkoumat možnosti a vybírat. Co byste měli o zimní zahradě, která je součástí interiéru vědět?

Následujte těchto 6 pravidel a bude to prostě dokonalá relaxační zóna.

1) Řešte strany

Zimní zahrada může být skvělým “zateplujícím” prvkem, vašeho interiéru. Pokud chcete docílit tohoto efektu (a to přeci chcete!) pak ji musíte orientovat větší stěnou na jižní stranu. Rozložení světových stran je pro dokonalou zimní zahradu klíčové.

Obklopte se zelení i v zimě.
Obklopte se zelení i v zimě.
istock.com

2) Spočítejte si finance

Není to úplně levná legrace, ale má dlouhodobý efekt, takže ji můžete vnímat jako investici do všech zimních časů svého života. Nejlevnější jsou ocelové a dřevěné konstrukce, nejdražší dřevěné s hliníkovým vnějším pláštěm. Rostliny také nejsou úplně levné, ale můžete si vyprosit oddenky a menší květiny od přátel a známých. Velké kusy to chce ale také, porovnejte ceny v zahradnictvích.

3) Zapojte odborníka

Jestliže stavíte novostavbu, se zimní zahradou počítejte už v projektu a zkuste poprosit svého architekta, ať je trochu kreativní a vymyslí vám něco speciálního. Zimní zahrada v bytě se dá vytvořit například na jižně orientovaném balkóně nebo terase, kterou si necháte zasklít a vyřešíte teplo. Pokud chcete mít zimní zahradu jako ryze obytný prostor, určitě nešetřete na izolačním skle!

Japonské zahrady

Relaxační zahrada klidně uprostřed obýváku. Řekněte stresu nadobro sbohem

Všude je plno světla, které umocňuje bílá barva stěn a světlý odstín dřeva.

Proměna rodinného domku: Zbavili se příček a vznikla oáza světla, dřeva a prostoru

4) Myslete na podlahu

Zimní zahrada představuje vlastně přechodovou zónu mezi interiérem a zahradou, nejvhodnější podlahovou krytinou v ní by měla být keramická dlažba, dřevěná podlaha anebo přírodní kámen.

5) Vytápění je klíčové

Musíte si rozmyslet, jak chcete zimní zahradu používat. Jestli celoročně nebo jen na nějakou dobu, například od jara do podzimu. Je to klíčové pro rostliny i zateplení prostoru. V zimě tam musí být tak, aby rostliny v pohodě přežily, ale když se tu chcete uprostřed zimy usadit i vy, bude to chtít ještě o dost tepleji.

Zajistěte rostlinám vhodné podmínky.
Zajistěte rostlinám vhodné podmínky.
istock.com

6) Vybírejte správné rostliny

Určující je velikost prostoru, dopad slunce a světla, orientace na světové strany, ale také estetika. Střídejte dominantní kusy s doplňující zelení.

Inspirujte se v naší galerii, které rostliny třeba čistí vzduch.

(KU)

Rýmovník jako sirup a mast

Rýmovník: Vyrobte si vlastní sirup a mast proti nachlazení! Postup je jednoduchý

Zázvor

ZÁZVOR: Návod, jak si doma vypěstovat nekonečnou zásobu

Článek je zařazen v: zimní zahrada , pokojové květiny , pokojové rostliny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama