15. července 2025 08:00
Ema BártováMravenců v bytě se můžete zbavit i bez chemie. Zkuste ocet nebo kávovou sedlinu
Některé roky je mnoho vos, v jiných řádí octomilky už od května. Letošek patří mravencům. Drobný hmyz se houfně stěhuje do bytů i domů, jak je vidět z příspěvků lidí, kteří třeba na sociálních sítích hledají způsob, jak se ho šetrně zbavit.
Každý, kdo někdy doma zažil mravenčí invazi, byl možná překvapen, že mravence vůbec nezajímaly zbytky jídla nebo zásoby cukru. Jejich cestičky klidně vedou přes kuchyňskou linku, aniž by si všimli potravin na talíři. Pokračují třeba do koupelny, kde mizí pod vanou, aby se zase vynořili o patro výše.
Přesně tohle momentálně zažívá spousta domácností. Zdá se totiž, že letošní rok mravencům přeje. Naštěstí je většinou možné zbavit se jich svépomocí, aniž by bylo nutné volat deratizéra. Někdy se dokonce tahle pohroma dá zvládnout bez chemie, jen s pomocí přírodních prostředků.
Vyplatí se vědět: Věříte, že mravenci ničí mšice? Omyl, starají se o ně tak, jak to popsal Sekora
Co stojí za vyzkoušení?
Obvykle jde o malé černé mravence, kteří si svoje cestičky značkují pachem. Proto byste měli usilovat o zničení těchto značek. Zkusit můžete ocet, esenciální oleje či kávovou sedlinu. Pokud to nezabere, zvažte spreje nebo nástrahy, které slouží k hubení mravenců, ale mějte na paměti, že mohou být toxické pro děti nebo domácí mazlíčky.

Bílý ocet
Můžete použít běžný potravinářský ocet, ale bílý ocet je o něco koncentrovanější a zároveň neobsahuje cukr, takže je bezbarvý a nezanechává žádné stopy – běžně se dá koupit v drogeriích se sortimentem ekologických čisticích prostředků i ve větších supermarketech.
- Mravenci pach octa nesnášejí. Zkuste proto k čištění tvrdých povrchů, včetně podlah a pracovních desek, použít směs octa a vody v poměru 1:1. Pokud mravence uvidíte, nastříkejte na ně směs nebo je otřete papírovou utěrkou.
Inspirujte se: Používejte při praní bílý ocet. Za pár korun vybělí prádlo i vyčistí pračku
Kávová sedlina
Kávová sedlina odpuzuje mravence, což doložila i tato studie. Zkuste čerstvě uvařenou kávovou sedlinu rozetřít třeba na kousky kartonu a nechte je v místech, kde se shromažďují mravenci, například v miskách pro domácí mazlíčky. Lógr můžete také umístit na parapety. Po zaschnutí však může ztratit svou účinnost, proto ji nezapomeňte často měnit.
Přečtěte si: Lógr vyžene slimáky a je to skvělé hnojivo. Kávovou sedlinu si schovávejte
Čistič na sklo a gel na nádobí
Mravenci za sebou zanechávají vonnou feromonovou stopu, která jim slouží jako mapa zdrojů potravy. Cílem je jim tyto stopy ničit.
- Smíchejte čisticí sprej na sklo s gelem na mytí nádobí a směs nastříkejte na místa, kde bývá hodně mravenců. Opakujte tak často, jak je potřeba.

Zkuste k čištění tvrdých povrchů, včetně podlah a pracovních desek použít směs octa a vody v poměru 1:1 Zdroj: iStock
Mletý černý nebo červený pepř
Černý nebo červený (kajenský) pepř je přírodní odpuzovač mravenců, hmyz může jejich zápach považovat za dráždivý. Posypte pepřem místa kolem podlahových lišt a pod kuchyňskou linkou.
Máta peprná
Autoři studie z roku 2020 zjistili, že mátový olej pomáhá odpuzovat mravence. Chcete-li použít esenciální olej z máty peprné, smíchejte 10 až 20 kapek oleje z máty se dvěma šálky vody v plastovém rozprašovači. Nastříkejte směs kolem podlahových lišt a oken. Nechte směs zaschnout a v případě potřeby opakujte. Podobně můžete použít i tea tree olej.
Mohlo by vás zajímat: 7 překvapivě šikovných způsobů, jak používat tea tree olej. Vyzraje na klíště i na rýmu
Eukalyptus
V tomto případě napusťte vatové tampony neředěným esenciálním olejem z eukalyptu, umístěte je na místa, kde v domácnosti obvykle vídáte mravence. Vatové tampony vyměňujte každý týden za čerstvé.

Kukuřičný škrob
Existují dva různé způsoby, jak použít kukuřičný škrob k hubení mravenců:
- První metodou je hojně nasypat kukuřičný škrob na celou skupinu mravenců a přidat navrch vodu. Výsledkem bude mnoho mrtvých mravenců obalených v kukuřičném škrobu, které pak můžete uklidit.
- Druhou metodou je pokrýt mravence kukuřičným škrobem a poté je vysát, přičemž uzavřený vakuový sáček ihned vyhodíte ven.
Borax (tetraboritan sodný)
Tohle už je silnější kalibr, je ale fakt, že mravencům pach boraxu vadí. Práškovitá bílá látka se často používá jako čisticí prostředek či jako odpuzovač hmyzu. Je to poměrně nebezpečná chemikálie a při práci s boraxem byste proto měli používat ochranné rukavice. Borax je mimo jiné dráždivý pro oči a neměli byste ho proti mravencům používat, pokud máte domácí zvířata.
- Připravte roztok z 1/2 lžičky boraxu, 8 lžiček cukru a 1 šálek (220 ml) keplé vody. Míchejte, dokud se cukr a borax nerozpustí. Namočte vatové tampony a umístěte je po celém domě v místech, kde se běžně vyskytují mravenci.

Křemelina (oxid křemičitý)
Křemelina neboli diatomit se vyrábí ze zkamenělých zbytků vodních organismů zvaných rozsivky, což je druh planktonu. Není to jed. Poškozuje vnější kostru mravenců a vysušuje je. Můžete ji nasypat na mravenčí trasy mravenců a do míst, kde jich bývá nejvíc.
- Je důležité používat křemelinu určenou pro potravinářské účely, nikoli tu, která se používá v bazénech. I tak je třeba vyvarovat se vdechování nebo kontaktu s kůží.
Někdy musíte použít chemii
Pokud přírodní metody na mravence nezaberou a nepodaří se je eliminovat ani tím, že ucpete přístup do domu a zničíte jim hnízda, budete se nejspíše muset smířit s použitím chemie. Výběr je velký a prostředky proti tomuto hmyzu se prodávají třeba v hobby marketech, v drogeriích i supermarketech.
Proti mravencům v interiéru bývají nejúčinnější jedovaté nástrahy v podobě gelu, prášku nebo granulí, můžete koupit i hotové pasti s tímto jedem, který se tak dostane na povrchy ve vaší domácnosti. Mravenci nástrahu považují za potravu a odnášejí si ji do hnízda. Během několika dní tak zahubí celou kolonii. Okamžitou likvidaci hmyzu zajistí spreje. Ceny chemie proti mravencům začínají na nižších desítkách korun.
- Zcela výjimečně je kvůli mravencům nutno volat deratizační firmu.
Nenechte si ujít: Jak odstranit komáry, pavouky i mravence? Zkuste levanduli nebo celer se skořicí
Mravence rovnou nechte za dveřmi
Nejlepší samozřejmě je, když mravencům zabráníte v tom, aby se k vám domů vůbec dostali, nebo jim to zatrhnete dřív, než se pomnoží a budou přicházet další a další. Pokud už vevnitř jsou, snažte se zjistit, kudy se tam dostali, a tuto cestu jim překazit.
- Začněte už v okolí domu, zbavte dvorek či zahradu nepořádku.
- Pokud venku objevíte vstup do hnízda, z něhož mravenci vylézají, nalijte do nich vroucí vodu. Vchody se mohou zdát malé, ale kolonie pod nimi jsou obrovské a může z nich vést i mnoho dalších děr. Vařící voda nalitá do jedné z nich nebude stačit k vyhubení celé kolonie, musíte se zaměřit i na další vstupy.
- Odstraňte rostliny, které se dotýkají vnější stěny domu a oken, mravenci by po nich mohli lézt dovnitř.
- Přesvědčte se, zda dům nemá praskliny ve zdech či otvory třeba v blízkosti radiátorů, někdy stačí i netěsnící okno. Místa můžete utěsnit nebo ošetřit repelentem proti mravencům.

Doma odstraňte zdroje potravy
Mravence přitahují potraviny jako je cukr, med či škrob. Všechny talíře a kuchyňské náčiní umyjte ihned po vaření či jídle. Také krmivo pro domácí mazlíčky může přitahovat mravence. Misky pro domácí mazlíčky ukliďte, jakmile zvíře dojí. Uchovávejte jídlo stejně jako třeba psí granule pevně uzavřené v nádobách nebo plastových sáčcích. Každý den zameťte nebo vyluxujte.
Zkontrolujte také pokojové rostliny, mravenci mohou vytvářet hnízda v hlíně. Abyste jim v tom zabránili, můžete na povrch hlíny dát kůru z citronů nebo pomerančů.
Zdroje: gardenersworld.com; healthline.com; treehugger.com