Muškáty od jara do podzimu: Jak se starat o pelargonie, aby krásně kvetly?
Pelargonie, česky muškáty, jsou tradiční balkonové květiny nenáročné na údržbu. Jejich nezanedbatelnou výhodou je, že jsou odolné a snadno se pěstují. Jak muškátům dát tu nejlepší péči, aby se mohly od jara do podzimu předvést v plné kráse?
Pelargonie (Pelargonium), česky muškáty jsou klenoty balkonovek hlavně díky své nevšední kráse, odolnosti a poměrně nenáročnému pěstování. Pelargonie nabízejí celé léto fantastické květy s minimálním úsilím.
Nenechte si ujít: Chcete mít letos nejkrásnější muškáty široko daleko? Tipy, jak pěstovat pelargonie
Existuje mnoho druhů muškátů. U nás se pěstují převážně pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum), známé jako převislé muškáty, pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) neboli vzpřímené muškáty, tvořící nápadná barevná kulovitá květenství, a pelargonie velkokvěté (Pelargonium grandiflorum), neboli anglické muškáty.
Všechny mají podobné nároky na světlo, teplo, vláhu i výživu. Tady jsou rady a tipy, jak těmto úžasným rostlinám poskytnout tu nejlepší možnou péči.

1. Jak a kdy muškáty sázet
Muškáty milují teplo, proto s výsadbou počkejte, až pomine riziko mrazů a noční teploty budou nad 10 °C. V květináčích a truhlících se muškátům bude dařit, pokud budou mít dostatek místa a bude moci odtékat přebytečná voda.
- Nádoba na pěstování muškátů by měla být vysoká alespoň 18 cm a rostliny by měly být od sebe vzdáleny asi 20 cm, aby se mohly dobře rozvíjet.
- Muškátům svědčí světlé nádoby, protože se v nich substrát zahřívá méně rychle. To znamená, že se odpařuje méně vody a půda zůstává déle vlhká.
Mohlo by vás zajímat: 5 rostlin, které na balkoně porostou každému: Nenáročné muškáty i rajčata
2. Milovníci slunce
Muškáty milují slunce! Čím více světla mají, tím více kvetou. Ideální je místo na přímém slunci na balkoně, terase nebo v zahradě. Ale i když jim můžete poskytnout jen částečný stín, nemusíte se muškátů vzdávat. Tyto nenáročné rostliny si poradí i s menším množstvím světla, ovšem stinné stanoviště způsobuje vytáhlý růst a málo květů.
- Muškáty nemají nic proti extrémním vedrům, právě naopak. Potřebují jen více vody. Pokud je nechcete tolik zalévat, přesuňte je v poledne do stínu nebo nad ně umístěte slunečník.

3. Muškáty nemají rády déšť
Pelargonie nesnášejí déšť. Ocení tak stanoviště pod střechou, která zabrání plísňovým chorobám. To platí zejména pro vzpřímené muškáty.
- A také je nikdy nezalévejte na listy – výrazně tak prodloužíte trvanlivost květů. Zalévejte je vždy přímo ke kořenům!
4. Zalévejte pravidelně, ale ne moc!
Muškáty jsou šetrné k vodě. Dokážou velmi dobře hospodařit s vláhou. Vlhkost si uchovávají ve svých dužnatých listech a stoncích, a tak přežijí i krátká období sucha. Pro zajištění bohatého kvetení však potřebují pravidelně zalévat, zejména v horkých dnech. Ideální je ranní a večerní zálivka, nejlépe dešťovou vodou.
- Dbejte na to, aby voda v nádobách nestála, protože mokré kořeny jsou nepřítelem všech muškátů.
SOS tip
Pokud je substrát vlhký, ale rostlina vadne, bývá to způsobeno přemokřením. Před každou zálivkou nechte půdu dobře vyschnout.
Inspirujte se: Proměňte balkon v zahradu nebo pokoj navíc. V horkém létě to oceníte
5. Jak pelargonie správně hnojit
Muškáty jsou hladové rostliny. Potřebují hodně živin, aby po celé léto vytvářely nové a nové květy. Při výsadbě je nejlepší použít zeminu obohacenou kompostem nebo do půdy zapracovat pomalu se uvolňující hnojivo. Od léta je třeba muškátům dodávat další živiny. Tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny zajistí, že muškáty budou vypadat co nejlépe.
- Nedoporučuje se používat pouze domácí přípravky, jako je kávová sedlina, vaječné skořápky nebo mléko. Jejich používání může vést k nerovnováze živin.

6. Pravidelně odstraňujte vadnoucí květy
Abyste zajistili, že muškáty budou vkládat veškerou svou energii do tvorby nových květů, pravidelně odstraňujte vadnoucí květy a listy. Toto „prořezávání“ stimuluje tvorbu květů a udržuje rostliny zdravé. Odumřelé listy odstraňujte vždy ručně.
Vyplatí se vědět: Sužují vaši zahradu škůdci? Podívejte, jak se jich zbavit bez chemie
7. Choroby a škůdci
Muškáty patří mezi nejvytrvalejší letní květiny a jsou překvapivě odolné vůči chorobám a škůdcům. Dokonce i nenávidění slimáci jim dávají pokoj! Pokud se však problémy přece jen objeví, zkuste naše tipy:
- Korkové skvrny na listech jsou obvykle poměrně neškodným následkem přemokření. Stačí méně zalévat.
- Žloutnutí listů: Chraňte rostliny před chladem, větrem a deštěm. Postarejte se, aby měly více světla a živin.
- Hnědé či rezavé skvrny na spodní straně listů muškátů způsobuje rez muškátová. Výskyt onemocnění je intenzivnější v deštivých obdobích. Napadené listy okamžitě odstraňte, případně je nutná likvidace nemocných rostlin. Prevencí je udržování vzdušných porostů a pravidelná kontrola rostlin. Zalévejte muškáty přímo ke kořenům.
- Svilušky: Tyhle potvůrky jsou známkou vlhké zeminy. Mezi zaléváním nechte půdu vyschnout. Škody způsobují larvy v půdě. Dospělé svilušky kladou vajíčka do vlhkého kompostu. Nekvalitní směs pro pěstování v květináčích také často přitahuje svilušky.

8. Přezimování muškátů
Před prvními mrazy rostliny seřízněte na výšku asi 15 cm a umístěte je na světlé, bezmrazé místo, například do garáže, chodby nebo zimní zahrady. V zimě muškáty potřebují jen málo vody a žádné živiny. Na jaře je opět seřízněte, přesaďte do čerstvého substrátu a pomalu aklimatizujte na vyšší teploty.
Zdroje: my-geranium.com, cs.wikipedia.org, A-Z encyklopedie zahradních rostlin (Christopher Brickell)