Muškátový oříšek je ostré koření s léčivými účinky. Posiluje nervy a pomáhá při dně

Muškátový oříšek je výrazně aromatické koření s ostrou, poněkud palčivou chutí. Není to v pravém slova smyslu ořech, ale jádro pecky plodu tropického stromu jménem muškátovník vonný. V malém množství má blahodárné účinky na zdraví, mj. povzbuzuje náladu a chuť k jídlu, pomáhá při dně a revmatismu.

Muškátovník vonný či pravý (Myristica fragrans), kterému se také říká macizeň pravá, je tropický stálezelený strom vysoký okolo 10 metrů. Pochází z ostrova Banda na Molukách (dnes součást Indonésie). Drobné květy muškátovníku připomínají květy konvalinky. Plodem je okrově žlutá bobule. Když dozraje, puká a objevuje se semeno (pecka) pokryté červeným masitým míškem. Ten se ze semen strhává, suší se, a když se zbarví dozlatova, prodává se jako muškátový květ.

Vlastní semeno se skrývá pod tvrdou skořápkou, po jejímž odstranění zbude holé jádro se síťovým povrchem a mramorovým vnitřkem nazývané muškátový oříšek. Kvalitní muškátový oříšek má mít příčný průřez bez dutin, příjemně vonět a kořenně, poněkud palčivě chutnat.

S muškátovým oříškem opatrně

V malém množství (tj. na špičku nože) je toto koření opravdu léčivé, ve velkém ale působí jako droga. Muškátový oříšek obsahuje mj. halucinogenní silice, které vyvolávají stavy opojení i úzkosti, a proto nesmí dojít k předávkování, které se projevuje silnou nevolností, malátností, zmateností, zvracením a bolestmi hlavy. Dokonce se uvádí, že více než pět oříšků pozřených najednou může mít fatální následky, upozorňuje bylinkář Martin Kolár.

Muškátový oříšek účinky

Muškátový oříšek má antibakteriální, antiseptické a antimikrobiální účinky. Posiluje nervy, zlepšuje náladu i zvyšuje chuť k jídlu, podporuje dobré trávení, působí proti nadýmání a plynatosti. „Pomáhá při dně a revmatismu – léčí i redukuje bolest. Přisuzuje se mu velký vliv na potenci, prý prohlubuje procítění orgasmu a látky v něm obsažené dodávají obojímu pohlaví víc vnitřní jistoty a touhy po sexu. Nepoužívejte ho s alkoholem, protože muškátový ořech zesiluje jeho účinky, dodává bylinkář.

3 léčivé recepty z muškátového oříšku

  1. Koho trápí revmatismus, měl by jídlo pravidelně kořenit špetkou mletého muškátového oříšku.
  2. Osvědčeným lékem je nálev ze tří špetek strouhaného muškátového oříšku, 1 lžičky medu a 250 ml vody. Pijte dva týdny denně jeden šálek, nikdy ne déle! Muškátový nálev ulevuje při odkašlávání, pomáhá při detoxikaci a povzbuzuje játra.
  3. Na nečistou a mastnou pleť je vhodná směs medu (1 lžíce) a muškátového oříšku (asi čtvrt lžičky). Směs nechte asi 20 minut působit a poté opláchněte vodou. Aplikujte jednou denně po dobu 5 dní.

Jak se používá muškátový oříšek

Muškátový oříšek má pronikavou vůni a hřejivou ostrou chuť. Jako koření se uplatňuje ve slaných i sladkých pokrmech.

Ochucuje se jím maso, ryby, omáčky, bešamel a polévky, používá se na dochucení sýrových pokrmů (fondue), těstovin, rýže nebo čajového pečiva, neměl by chybět při přípravě špenátu, mangoldu, květáku, růžičkové kapusty. Muškátový ořech se vhodně kombinuje s novým kořenímbobkovým listemhřebíčkem i skořicí. Bývá často součástí kořenicí směsi kari, perníkového koření, součástí likérů nebo paštik, klobás a salámů. Příjemně aromatizuje zeleninové šťávy, mléčné nápoje, punče, svařené víno a koktejly.

  • Mletý muškátový oříšek rychle ztrácí své aroma, proto se nejčastěji skladuje v celku a strouhá se až při přípravě pokrmu či nápoje.
  • Vzhledem k tomu, že jeho silice jsou citlivé na vysoké teploty, přidává se až do téměř hotových pokrmů.
  • Muškátový oříšek nepatří do jídel pro malé děti, těhotné a kojící ženy a lidi, kteří mají problémy se srdcem.

Zdroje: bylinkopedie.cz, cs.wikipedia.org, bylinkář Martin Kolár

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také