Zahrada

23. května 2025 12:34

Lenka Valjentová

Počasí o víkendu: Teploty okolo 20 °C a déšť připraví ideální podmínky pro slimáky

Víkendové počasí nebude nic moc. Teploty zůstanou podprůměrné, udrží se většinou pod 20 °C. Počítat musíme s chladnými rány, na řadě míst se znovu objeví přízemní mrazíky. Místy bude pršet. Oblačno, deštivo a teploty okolo 18 °C svědčí nenáviděným slimákům. Jak s nimi na zahradě bojovat?

O víkendu bude v Česku místy pršet, a to hlavně v západní polovině republiky. Teploty zůstanou většinou pod 20 stupni Celsia, v noci a k ránu se objeví četné přízemní mrazíky. Vyplývá to z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nejteplejší léto všech dob? Meteorologové varují před velkými vedry

  • V sobotu počasí v Česku ovlivní nevýrazné tlakové pole. Ráno přinese skoro jasnou oblohu s teplotami mezi 5 a 1 °C a četnými přízemními mrazíky. Odpolední maxima se budou pohybovat mezi 14 a 18 °C, na horách kolem 9 °C. Během dne se vytvoří nízká kupovitá oblačnost. Ojediněle se objeví přeháňky, s větší pravděpodobností v severní polovině Čech.
  • V neděli přes nás od západu přejde studená fronta. Ranní minima klesnou na 7 až 3 °C a přízemní mrazíky se ale vyskytnou už jen ojediněle. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 15 až 20 °C, na západě Čech okolo 14 °C. Počasí v Čechách bude ve znamení polojasné až oblačné oblohy, odpoledne a večer místy občasný déšť.

Podívejte se na aktuální předpověď počasí:

Vyhlídka počasí na příští týden

Poslední květnový týden budou přes Česko v brázdě nižšího tlaku vzduchu od západu přecházet jednotlivé frontální systémy s občasnými srážkami, místy i bouřkami. Mělo by být polojasno až oblačno, přechodně až zataženo. Místy se objeví déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejnižší noční teploty dosáhnou 13 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty vyšplhají na 18 až 23 °C.

Slimáci v zahradách

V posledních letech nás v zahradách hodně trápí slimáci, nejvíc rezavý plzák španělský. Vypadá bezbranně, neškodně a neohrabaně, a přece patří mezi nejobávanější a nejproblematičtější škůdce vůbec. Na zahradě se s plzáky dá bojovat, ale porazit je? To asi ne.

  • Optimální počasí je pro ně oblačno, deštivo a teploty okolo 18 °C. Bohužel poměrně teplá zima nezničila nakladená vajíčka slimáků a po dešti se začínají líhnout ve velkém. Pak stačí jedna jediná noc a na zeleninových i květinových záhonech nezbude zhola nic.

Tipy, jak vyzrát na plzáky

V první řadě nesmíme nechat plzáky rozmnožit a musíme je průběžně odstraňovat a likvidovat. Jestli se nechceme stát zabijáky živých bytostí, pak se musíme smířit s tím, že se s plži o úrodu budeme dělit.

Ruční sběr

Nejúčinnější, ale i nejpracnější je průběžné, trpělivé a neustálé sbírání plzáků. Sbíráme je nejlépe brzy ráno s baterkou. Na malých zahradách je to nejefektivnější metoda. Má více variant – od běžného sběru až třeba po napichování plžů na bodec, kterým je zakončena hůlka. Nejdůležitější ovšem je, aby se do boje zapojili i všichni z širokého okolí, jinak je to práce, dá se říct, marná.

Inspirujte se:  Parazitické hlístice zlikvidují slimáky do 3 dnů. Jak je aplikovat a proč tak dobře fungují?

Zkuste některou z babských rad

Existuje také celá řada lidových postupů a metod. Každý zahrádkář už asi někdy vyzkoušel proti plzákům použít sůl, jedlou sodu, pivo, popel, vaječné skořápky, lógr, vápno či droždí… Někdo na ně nedá dopustit, jinému se neosvědčily.

Přečtěte si:  Tygr mezi slimáky žere invazivní plzáky španělské. Slimák největší tak chrání naše zahrady

Ekologické granulky

„Naštěstí už existují i přípravky ekologické, které můžeme rozmístit kolem sazenic. Ty lákají slimáky svojí vůní. Když se jich dotknou, mají pocit žízně a zalezou hluboko do vlhčí půdy, kde uhynou. A protože slimáci jsou kanibalové, konzumují své mrtvé kamarády, tak i po snědení takto nakaženého slimáka konzument uhyne. A tím jejich počty lze rovněž redukovat," doporučuje ing. Marta Pawlicová z Českého svazu zahrádkářů.

Zaléváte zahradu denně? Možná je to chyba. Raději méně často, ale důkladně

Zalévejte brzy ráno!

Pro slimáky je největším nebezpečím ztráta vody, která tvoří větší část jejich těla, proto jsou přes den ukryti na vlhkých místech. A právě tomu bychom proto měli přizpůsobit režim zalévání.

„Budeme-li se bavit o vhodné denní době, je třeba zalévat brzy ráno, aby záhony stihly do večera oschnout. Další výhodou ranní zálivky je krátké ovlhčení rostlin a zvláště listů – ty přes den rychle oschnou, a tak nedochází tak snadno k rozvoji houbových chorob," vysvětluje ing Pawlicová.

  • Nevýhodou večerního zalévání je delší ovlhčení rostlin přispívající k rozvoji chorob a navíc tím připravujeme ideální podmínky pro noční nájezdy slimáků.

Zdroje: web a sociální sítě Českého hydrometeorologického ústavu, ing. Marta Pawlicová, Český svaz zahrádkářů, CNN Prima NEWS, balconygardenweb.com


Přečtěte si také