Zahrada

28. června 2015 03:54

Markéta Zídková

3 jednoduché a přitom účinné triky v boji proti slimákům

Každý zahradník má svůj zaručený způsob, jak se zbavit slimáků. Nikomu se to však stoprocentně nepodařilo. Existují ale způsoby, které fungují více než ostatní. Začněte sbíráním slimáků, pěstujte rostliny, které jim nechutnají, nebo jim vybudujte přirozené bariéry. Podrobně vám vše vysvětlíme v článku a přidáme další doporučení!

Proč jsou slimáci hrozbou?

Slimák (Limax) je rod suchozemských nahých plžů z čeledi slimákovití. Slimákům se nejlépe daří ve vlhku a dešti. Mají rádi temné stinné prostředí a teploty kolem 13 až 18 °C. Přes den se skrývají a aktivní začínají být se soumrakem a poklesem teplot. V posledních letech se u nás rozšířil rezavý plzák španělský (Arion lusitanicus). Poznáte ho podle hnědo-oranžového zbarvení. Nejúčinnější jsou zásahy proti slimákům brzy z jara, kdy jsou mladí a ještě nekladou vajíčka. Zajímavostí a motivací situaci řešit je, že dospělý jedinec zkonzumuje za sezonu až 1 kilogram rostlinné hmoty.

1. Sbírejte, sbírejte, sbírejte

Nejlépe se slimáků zbavíte sbíráním. Ideální doba ke sběru je po ránu nebo za soumraku, kdy je vidět a slimáky ještě vysoké teploty nezahnaly do podzemních úkrytů. Způsob sběru i likvidace si musí každý přizpůsobit své povaze a možnostem.

2. Tvořte bariéry

Kolem záhonů je třeba vytvořit ochrannou bariéru nebo záhon vyvýšit. Plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem.

3. Sázejte, co slimákům nechutná

„Dobrou strategií se jeví, když na zahradě vysadíte některé z rostlin, které slimáci nemají rádi. Tyto rostliny mohou být například na okrajích záhonů,“ doplňuje Radovan Bureš ze společnosti Briggs&Stratton.

Slimákům nechutnají:

 1. Levandule
 2. Kopr
 3. Šalvěj
 4. Česnek
 5. Bodláky
 6. Měsíček
 7. Kostival
 8. Chrpa
 9. Hortenzie
 10. Pivoňka
 11. Pelyněk
 12. Petržel
 13. Tymián
 14. Kosatec

Z tohoto výčtu by si měl být schopen vybrat každý a možná že přidáte některý svůj zaručený odpuzovač.

Další metodou je vysadit hlístice. Ve videu vám řekneme, jak na to:

Další triky, jak se zbavit slimáků:

Sdílejte článek

Přečtěte si také