Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Tři jednoduché a přitom funkční rady v boji proti slimákům

Každý zahradník má svůj zaručený způsob, jak se zbavit slimáků. Nikomu se to však stoprocentně nepodařilo. Existují ale způsoby, které fungují více než ostatní.
Vydáno: 28.06.2015
Slimácí vědí, co je zdravé
Slimácí vědí, co je zdravé Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

S kým máme tu čest

Slimák (Limax) je rod suchozemských nahých plžů z čeledi slimákovití. Slimákům se nejlépe daří ve vlhku a dešti. Mají rádi temné stinné prostředí a teploty kolem 13 až 18 °C. Přes den se skrývají a aktivní začínají být se soumrakem a poklesem teplot. V posledních letech se u nás rozšířil rezavý plzák španělský (Arion lusitanicus). Poznáte ho podle hnědo-oranžového zbarvení. Nejúčinnější jsou zásahy proti slimákům brzy z jara, kdy jsou mladí a ještě nekladou vajíčka. Zajímavostí a motivací situaci řešit je, že dospělý jedinec zkonzumuje za sezonu až 1 kilogram rostlinné hmoty.

Sbírejte, sbírejte, sbírejte

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Nejlépe se slimáků zbavíte sbíráním. Ideální doba ke sběru je po ránu nebo za soumraku, kdy je vidět a slimáky ještě vysoké teploty nezahnaly do podzemních úkrytů. Způsob sběru i likvidace si musí každý přizpůsobit své povaze a možnostem.

Tak jsme zase tady

Slimáci jsou kanibalové. Využijte toho při jejich likvidaci

Tvořte bariéry

Kolem záhonů je třeba vytvořit ochrannou bariéru nebo záhon vyvýšit. Plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem.

Sázejte, co slimákům nechutná

„Dobrou strategií se jeví, když na zahradě vysadíte některé z rostlin, které slimáci nemají rádi. Tyto rostliny mohou být například na okrajích záhonů,“ doplňuje Radovan Bureš ze společnosti Briggs&Stratton. Slimákům nechutná levandule, kopr, šalvěj, česnek, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, kosatec a některé okrasné traviny. Z tohoto výčtu by si měl být schopen vybrat každý a možná že přidáte některý svůj zaručený odpuzovač.

Další metodou je do uzavřeného prostoru – skleníku – vysadit hlístice.

Letošní rok je zatím pro slimáky ideální

Vyhlašte slimákům biologický boj. Pomohou hlístice

Anebo vsadit na kachny:

Máte-li větší zahradu a nestačíte sbírat slimáky, zkuste to s běžcem indickým

Tahle kachna spolehlivě zlikviduje slimáky

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Jakou vybrat?

Bylinky podle znamení zvěrokruhu. Jaké pomůžou nejvíc právě vám?

Obměňte svůj jídelníček

Nemusíte pěstovat jen klasický salát! Zkuste letos i čekanku, rukolu či mangold

Článek je zařazen v: slimáci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama