Lilie jsou ušlechtilé zahradní rostliny mnoha tváří. Jak lilie pěstovat?
Lilie jsou zajímavé nejen svým vzhledem, pestrými barvami květů, různorodostí vzrůstu, ale především opojnou vůní. Jak lilie pěstovat?
Lilie se stávají stále populárnější zahradní květinou. Vybrat si dnes můžete asi ze sta druhů a přibližně tisíce odrůd. Pro nás je důležité, že vnašich klimatických podmínkách se jim daří. Alfou a omegou jejich úspěšného pěstování je drenáž pod liliovou cibulí, dobrý kompost nad ní a dodržování zásad „nohy ve studenu, hlava na slunci“.
Jak lilie pěstovat
- Většině lilií vyhovuje dobrá zahradní půda sneutrální reakcí. Zeminu můžete vylepšit tak, že přidáte dobře vyzrálý kompost nebo písek, nikdy ne hnůj!
- Vrůstovém období lilie potřebují dostatek vody a živin. Po odkvětu se cibule nemusí vybírat, lilie vydrží na jednom místě až 4 roky, pak je vhodné je přesadit.
- Lilie hnojte na jaře každých 14 dní nejlépe hnojivy typu Cererit, později už jen občas půdu „pocukrujte“.
- Při suchém počasí rostliny důkladně zalévejte a vpřípadě potřeby opatřete vyšší druhy opěrnou konstrukcí. Po odkvětu odstraňte semeníky, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen, a po odumření stonků seřízněte vúrovni půdy.
Výsadba
- Sázejte je do hloubky, která je asi 2až 3násobkem výšky cibule.
- Po výsadbě zalijte a dáváte-li je do půdy na podzim, ještě přikryjte chvojím nebo posečenou trávou, aby je nezničil mráz.
- Cibule můžete sázet na jaře, i když je to možné i na podzim do příchodu mrazů.
- Pokud už lilie pěstujete, po určité době je rozsaďte. Tady platí zásada, že cibule jde „ze země do země“, tedy že na nové stanoviště je zasaďte hned, jak je vyndáte. Cibule nesmějí vyschnout.
- Lilie můžete pěstovat i vkvětináčích. Vtomto případě je potřeba dbát, aby se nádoby na jižním slunci nepřehřívaly. Pravidelně také sledujte potřebu vody, protože vkvětináči je mnohem méně prostoru a tudíž potřeba vláhy vysoká.
Netradiční kombinace
Aby krása lilií vynikla co nejvíce, vysazujte je ve velkých skupinách. Nejvíce však zazáří ve smíšených záhonech. Pozor, vtomto případě musíte brát vúvahu barevnost dalších květů!
Lilie existují však ve všech barevných mutacích, snad kromě modré a fialové. Chcete-li mít právě tyto barvy na záhonu, doporučujeme kombinovat lilie sostrožkou, kakostou nebo sporýšem. Zajímavou kombinací je spojení lilií sjehličnany. Sytě zelená barva keřů dává vyniknout sytě zabarveným květům lilií. Pokud lilie vysadíte kvyšším trvalkám, budou pro ně zároveň oporou.
Lilie pro zahrádky
Sortiment dostupných lilií je dostatečně široký. Existuje mnoho hybridních skupin, které se rozdělují podle druhu květů, jejich velikosti nebo barev. Velice populární jsou například asijské smiskovitými květy, sturbánkovými květy či plnokvěté. Pro pěstování vdomácích podmínkách vybírejte vždy nižší, dorůstající maximálně jednoho metru, které bohatě kvetou. Na jedné rostlině lze napočítat až 50 květů! Chcete-li mít více odrůd, volte je tak, aby kvetly postupně, tedy po celé léto.
Víte, že lilie…
- vyžadují dobře osvětlené stanoviště, ale nesnášejí celodenní úpal?
- mají rády častější zálivku a to hlavně vobdobí růstu?
- nikdy neokopáváme, jen na ně nahrneme rašelinu nebo kompost?
- hnojíme Cereritem nebo plným hnojivem typu NPK?
- po odkvětu ihned odstraňujeme zvadlé okvětí?
- přesazujeme jednou za 3 až 5 let, protože cibule by soutěžily o prostor a živiny na úkor kvality květů?
Mohlo by vás zajímat: