Trendy

28. března 2019 08:00

Markéta Kašková

NEPOŘÁDEK: Co o vás dokáže prozradit? Může být příčinou únavy, ale také klíčem k úspěchu

Snad by nebyl týden, kdybychom nepřesvědčovali sami sebe, že zítra už opravdu ten nemožný svinčík v předsíni uklidíme. Ale ejhle! Najednou je víkend a my opět v týdnu nestihli nic podle naší představy. Napadlo vás někdy, že chaos, který vytváříme kolem sebe, je jen odraz našeho mentálního rozpoložení? Podívejte se, kde může být příčina neúspěchu a stresu.

Někteří lidé považují úklid za terapii mysli. Jak samotná činnost, tak i představa zdokonale čistého a organizovaného domova dokáže dodat potřebnou energii a sílu do života.

Chaotik je bordelář

Je vědecky dokázáno, že šťastnějšími lidmi jsou ti, kteří mají smysl pro čistotu, organizaci a minimalismus. To, jakým stylem se prezentujeme na okolí aco ze sebe vyzařujeme, vychází především znašeho mentálního rozpoložení. Pokud máme tedy pořádek ve svých sociálních vztazích, na pracovišti a jsme vyrovnanou osobou, nebudeme mít potřebu a nutkání se obklopovat fyzickým chaosem. Ve velkém procentu jsou bordeláři velkými chaotiky se sklony kodkládání nedodělaných věcí.

Kde máte nepořádek vy a co to znamená?

Podle toho, kde máte největší nepořádek, můžete rozpoznat, co vás v životětrápí.

SKŘÍŇ – Komfortní zóna

Do stresu se dostanete celkem lehce. Nejste si jisti, pokud musíte vystupovat a jednat mimo svou komfortní zónu. Na první pohled umíte vypadat jako sebejistý suverén, ale uvnitř vtěle se vám o sebe třesou kosti nervozitou.

Jste si jisti spíše svou vizáží než projevem a rádi na svůj zevnějšek vsázíte. Často se vám mění nálada a vy si na poslední chvíli dokážete rozmyslet outfit, který jste si vybírali půl hodiny.

Zkuste si oblečení předpřipravit večer, než jdete spát. Pokud vám byla dána do vínku opravdu extrémně nerozhodná povaha, sestavte si raději dvě varianty a vyberte si ráno podle aktuální nálady. Složený nevyužitý zbytek uklidíte zpět do skříně. Uvidíte, že najednou je u vás po ránu méně chaosu a i skříň zůstává déle srovnaná.

STŮL – Neustálá kontrola

Nepořádek na vašem pracovním stole značí, že jste velmi zvědavou osobou. Máte potřebu mít neustálou kontrolu nad informacemi a neumíte si představit, že by se cokoliv na pracovišti nebo v jiném kolektivu řešilo bez vaší přítomnosti. Rádi se pletete do cizích záležitostí a musíte mít ve všem jasno.

Zkuste se přestat zajímat o problémy a úkoly ostatních a soustředit se především na svůj stůl. Stejně se dříve nebo později vše dozvíte. Navíc, důležité informace vás zajisté neminou.

PŘEDSÍŇ – Chce to pauzu

Žijete vpermanentním spěchu. Jen co odložíte jednu tašku, berete druhou a opět vyrážíte kamsi za povinnostmi. Vpředsíni se vám hromadí nevybalené kabelky se spoustou zbytečného obsahu vpodobě nejrůznějších papírků, obalů a jiného harampádí nebo například staré krabice, které je potřeba vynést do koše a také tisíce bot na různé příležitosti.

Chtělo by to hluboký klidný nádech a alespoň den pauzu. Zkuste věcem určit místo a dodržovat ho. Pokud jednu tašku svěcmi nebudete potřebovat vnejbližších hodinách, vykliďte ji. Znovu si pak zabalíte, až budete opět odcházet. Budete tak mít větší přehled o svých věcech a – světe div se– i o svých aktivitách a času.

KUCHYŇ – Každodenní boj

Místo veškerého životního denní. Kuchyň potřebujete každý den a díky tomu, že zde naleznete potraviny, formuje lidskou náladu, zdraví a psychické rozpoložení. Místo, které je permanentně využívané, je velmi obtížné udržet včistotě. Je to však velmi důležité.

Nepořádek v kuchyni o vás prozrazuje fakt, že nedokážete dotahovat věci a práci do konce. Jednoduše se nadchnete pro nápad, ale jeho dokončení pokulhává hlavně vpřípadě, že se jedná o dlouhodobější úkol. Zkuste si dávat menší cíle, ale takové, které zvládnete dokončit.

Ve chvíli, kdy kuchyň uklidíte, budete mít hřejivý pocit zčistoty a hotového jídla. Uvidíte, že dostanete chuť zase něco nápaditého vytvořit.

POSTEL – Zítra je také den

Nepořádek vložnici a zejména na posteli značí to, že často odkládáte povinnosti až na druhý den. Takový přístup se může vyplatit ve chvíli, kdy zažíváte nepříjemný den a vy chcete následky řešit až schladnou hlavu po probuzení. Jindy se vám odkládání práce a problémů může vymstít.

Někdy je rozumnější uklidit v prostředí, kde spíte a dobíjíte energii, než jít spát spocitem, že něco odkládáme až na další den. Pokud se budete probouzet do čistého, načerpáte mnohem lepší náladu a energii hned po ránu.


Přečtěte si také