Užitková zahrada

4. dubna 2023 10:10

redakce Prima Living

Jaké bylinky do nádivky? Kopřiva je klasika, skvělé jsou i sedmikrásky

Velikonoční nádivka neodmyslitelně patří na slavnostní stůl, ale můžete ji připravovat během celého jara. Základem jsou bylinky. Vydejte se pro ně do lesa nebo na louku. Poohlédněte se v lužních lesích po medvědím česneku, na zahradě nasbírejte kopřivu, fialky či sedmikrásky. Využijte i bršlici kozí nohu, tenhle plevel je totiž velice chutná bylinka!

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se do velikonoční nádivky dávají kopřivy? Naši předci totiž věděli, že jarní byliny, a to i takový plevel, jakým jsou například kopřivy, představují skvělý způsob, jak dodat tělu potřebné minerály a stopové prvky. V době, kdy ještě neroste čerstvá domácí zelenina, jsou pro tělo oslabené zimními měsíci právě vyrážející byliny tím pravým. Mladé rostliny jsou plné síly, doslova životadárné.

Pro bylinky do lesa

Výhodou je, že si zdraví z přírody může dopřát každý, tedy i ten, kdo nemá zahrádku. Stačí vyrazit do lesa a na louku a s sebou vzít plátěný nebo papírový pytlíček, ve kterém budete natrhané bylinky skladovat, nesmí se totiž zapařit. Bylinky vždy trhejte na místech, kde nechodí příliš lidí a nevenčí se psi. Nemusíte být ani studovaný biolog, jarní energii vám dodají právě takové rostlinky, které zaručeně pozná každý. Mladé rostlinky sbírejte nejlépe ráno či brzy dopoledne, dokud jsou ještě svěží a nezavadlé od pražícího slunce.

Do velikonoční nádivky můžete sbírat od každé trochu nebo se zaměřit jen na pár druhů. Čím víc druhů ale vyzkoušíte, tím bohatší chuť bude mít vaše nádivka. Bylinky netrhejte příliš dopředu, povadlé rostlinky přicházejí o důležité látky. Na jednu nádivku budete potřebovat asi půl hrnku až hrnek nasekaných rostinek.

Kopřiva dvoudomá

Jarní měsíce jsou nejlepší dobou, kdy kopřivy sbírat. Zaměřte se na mladé výhonky a vrcholky starších rostlin přes rozkvětem, které mají nejvíce tělu přínosných látek. Kopřiva se však hodí nejen do nádivky, můžete ji jako koření přidávat do polévek nebo nasušit listy a dělat z nich třeba čaj. Kopřivu se doporučuje používat výhradně tepelně upravenou.

Hluchavka

Nemáte-li rádi kopřivy, sáhněte po jejich příbuzných – hluchavkách. V kuchyni využijete mladé lístky i fialové květy hluchavky nachové a hluchavky skvrnité. Jedlá je i hluchavka bílá. Rostliny působí protizánětlivě, podporují močení, ulehčují odkašlávání a uvolňují hlen.

Popenec břečťanolistý

Do stejné čeledi jako hluchavky patří i popenec břečťanolistý. Rostlina má spoustu přínosů pro zdraví – rozpouští hleny, působí protizánětlivě, hojivě, dezinfekčně a močopudně, zlepšuje trávení, podporuje látkovou výměnu, detoxikuje játra, tlumí záněty a svědění kůže.

Bršlice kozí noha

Dalším rozšířeným plevelem, ze kterého jsou zahrádkáři často nešťastní, ale milovníci čerstvých bylin na něj nedají dopustit, je bršlice. Ta se vyskytuje na vlhkých a stinných místech a je možné ji sbírat až do podzimu. Nejlepší chuť mají rostliny úplně mladé, světle zelené, které sotva rozvinuly lístky. Je příbuzná s kořenovou zeleninou a podobně i chutná, pikantně, kořenitě.

Ve vařených jídlech ji můžete použít místo špenátu. Chcete-li ušetřit nějakou korunku, šup na nejbližší louku. Chcete-li ale opravdu podpořit své tělo, přidejte ji čerstvou do svého smoothie nebo do salátu. Bršlice je bohatá na vitamin C a obsahuje řadu prospěšných látek, které pomáhají rozpouštět soli v těle, takže pomáhá při léčbě dny nebo revmatismu, ale také při rozpouštění a vylučování solí z ledvin.

Sedmikráska

Sedmikrásky jsou jedny z prvních květinek, které na jaře rozkvétají, a kvetou až do pozdního podzimu. Celou tu dobu je můžete sbírat a využívat jejich síly. Květy můžete přidávat do smoothie či salátů, do vařených jídel, tedy i do nádivky, využijte spíš mladé, čerstvé lístky. Obsahuje vitamin C, podporuje odkašlávání a působí protizánětlivě.

Fialka

Fialových květů violek si také snadno všimnete, zde si ale natrhejte spíše lístečky. Do nádivky se budou skvěle hodit. Navíc rostlina obsahuje sloučeninu kyseliny salicylové, což je účinná látka acylpyrinu, takže tato bylinka má protirevmatický účinek, zlepšuje vylučování hlenu a usnadňuje odkašlávání.

Jitrocel

O léčivých účincích jitrocelu slyšel asi každý, působí proti kašli a má protizánětlivé a antibiotické účinky, takže šup s pár listy do nádivky. A když už budete na té louce, natrhejte i pár listů mladého řebříčku, má peprnou chuť.

Pampeliška lékařská

Do nádivky můžete přidat i mladé listy (ty starší jsou hořké) pampelišky, a až tato rostlinka pokvete, pochutnejte si i na žlutých hlavičkách. Na první pokus chutnají sice zvláštně, ale pak si zvyknete a můžete si zdraví trhat přímo na louce.

Medvědí česnek

Potřebujete ochutit jídlo? Nemusíte kupovat česnek, o jehož původu lze dost pochybovat, vyrazte zase do přírody a najděte česnek medvědí. Jedlé jsou listy, květy i cibule, na jaře se ale musíte zaměřit na listy. Nejčastěji roste ve vlhkých, živinami bohatších lesích, hlavně lesích lužních.

Celá rostlina je cítit jako česnek a také obsahuje vitamin C a další účinné látky, které regulují činnost žaludku, podporují trávení, urychlují hojení ran a vředů a uklidňují křeče. Můžete používat jako kořenidlo, tedy právě do nádivky, nebo si můžete udělat například domácí pesto.

Zdroj: (kor) a https://www.vitalia.cz/clanky/do-velikonocni-nadivky-patri-kopriva-skalda-i-prasetnik/; https://www.bylinkovo.cz/zdrave-velikononci-bylinky/


Přečtěte si také