Vypěstujte si medvědí česnek a udělejte z něj domácí pesto

Stále populárnější česnek medvědí roste volně v přírodě ve vlhkých lesích, ale můžeme si ho celkem snadno pěstovat na zahradě nebo i v květináči na balkoně. Svěže zelené listy česneku medvědího nám přirozeně pomáhají při detoxikaci a posilování imunity. Poradíme, jak tenhle malý jarní zázrak správně pěstovat a jak si na něm pochutnat. Na podzim je optimální doba pro jeho výsev. Můžeme využít místo, které leží ladem, nebo ho můžeme vyset přímo pod n

Nejvhodnější čas sběru česneku medvědího (Allium ursinum) je březen až květen, vchladných oblastech ještě i červen. Nejlepší jsou čerstvé listy utržené před rozkvětem, kdy mají nejvyšší koncentraci účinných látek; sušením se vytrácí jak vůně, tak chuť a zejména léčivá síla.

Česnek medvědí účinky

Česnek medvědí obsahuje hlavně aminokyseliny allicin a alliin, vinylsulfid a esenciální oleje, které mají antibakteriální a antivirový účinek, užívá se jako přírodní antibiotikum. Je také bohatým zdrojem vitaminu C: 100 g ho obsahuje až 150 mg. Medvědí česnek významně přispívá kjarní detoxikaci, a protože má i antioxidační účinky, posiluje také imunitu organismu. Je toideální jarní bylina, když potřebujeme po zimě přirozeně pročistit tělo.

8 pravidel pěstování česneku medvědího

  1. Vlastní pěstování česneku medvědího není příliš náročné. Rostliny se dají vypěstovat ze semen, z cibulek nebo množit sazeničkami.Česnek medvědísnadno zplaňuje.
  2. Semínka vyséváme od září do listopadu, výsev musí projít zimním obdobím, jinak vyseté osivo velmi špatně klíčí. Mladé listy sklízíme od druhého roku. Semena vyséváme hustě do hloubky 1 cm, klíčí zhruba měsíc.
  3. Na podzim můžeme zasadit cibulky vtrsech po zhruba 8 kusech. Cibulky sázíme tak, aby nad jejich vrcholem bylo přibližně 5 cm půdy.
  4. Na jaře je dobré obstarat si mladé rostliny česneku medvědího (nebo vyrýt shluk rostlin i s balem a rozdělit) a během dubna zasadit do řádků 10–20 cm od sebe.
  5. Česneku medvědímu se na zahradě daří ve stínu až polostínu na severní straně, v blízkostikeřů, kde je stále vlhko. Můžeme využít místo, které leží ladem, nebo ho můžeme zasít přímo pod nějaký ovocný či okrasný listnatý strom, kterému na podzim opadává listí.
  6. Vhodná půda na pěstování medvědího česneku je písčitohlinitá až jílovitá, kyprá, vlhká, spíše kyselá. Půdu pro pěstování česneku medvědíhonehnojíme.
  7. Jako rostlina původních lužních lesů vyžaduje dostatečné a pravidelné zalévání.
  8. Pokud nemáme zahradu, můžeme pěstovat medvědí česnek v nádobě na balkoně. Jen musíme počítat s poněkud skromnější sklizní.

Co děláme špatně, kdyžmedvědí česnek chřadne

Medvědí česnek v přírodě roste ve vlhkých lesích mezi stromy, ne na slunné pasece. A takové místo by měl mít i na zahradě. Pokud tomu tak není, bude rostlina postrádat přirozenou půdní vlhkost, kterou už nedoženeme ani sebevydatnější zálivkou.

Medvědí česnek v přírodě

Medvědí česnek je asi 30 cm vysoká vytrvalá bylina, která roste v trsecha listy mají zřetelný stonek. Jasně zelené podlouhle široké listy po odkvětu hynou. Rostlina kvete až uprostřed května a června drobnými bílými květy na delší stopce. Najít tuhle jarní bylinu ve vlhkých lužních lesích není nic těžkého, protože velké plochy svěžích zelených listů jsou nepřehlédnutelné a jejich příjemně česneková vůně se line celým lesem.

Jediné, na co si při sběru v přírodě musíme dát pozor je, abychom česnek medvědí nezaměnili s konvalinkou.I když česnek medvěd není chráněnou rostlinou, je potřeba upozornit na možnost porušení zákonných ustanovení, a to především při jeho sběru v chráněných územích. Česnek medvědí sbíráme vždyšetrně k přírodě!

Medvědí česnek v kuchyni

Čerstvé listy česneku medvědího se nejčastěji používají podobně jako pažitka a cibulová nať. Potřebujeme-li listy uchovat pár dní, vydržíčesnek medvědí v lednici zabalenýve vlhké utěrce nebo ve sklenici s vodou. Mladé listy dobře umyjeme pod tekoucí vodou a jíme čerstvé nebo je můžeme připravit jako pikantní špenát – kratičce ho necháme spařit na páře, pak hned osolíme, opepříme a podáváme.

Receptů na využití česneku medvědího v kuchyni je spousta, můžeme ho přidat dobylinkového másla,pomazánek, pesta, jarnípolévky, salátů, nádivek nebo ho použít jako náplň do buchet či při zdobení jídel. Chutné jsou i cibulky česneku. Drobně nakrájené je přidáváme na chléb s máslem, sýrem, slouží také jako koření do polévek, omáček, na brambory a maso.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také