návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Čmeláci se probouzejí brzy zjara. Které rostliny jim nabízejí sladký nektar?

Simona Sedláčková , Vydáno: 09.03.2021
Zahrada pro čmeláky
Autor: Apple/iStock Zahrada pro čmeláky
Čmeláci jsou stejně skvělí opylovači jako včely, a pro některé rostliny dokonce ještě mnohem lepší. Od pilné práce je neodradí ani nevlídné počasí a vyhledávají i květy s dlouhou korunní trubkou, do kterých včely pro sladký nektar nedosáhnou. Pěstujete na zahradách a balkonech jarní cibuloviny, trvalky i keře, které jim zajistí první cennou potravu?

reklama

Čmeláci se probouzejí brzy na jaře, jakmile se první sluneční paprsky dotknou země, kde spali v malých dutinách, tzv hibernakulech. Jakmile se vyhrabou ven, nejprve se očistí a hned začnou hledat vhodnou potravu, tedy nektar a pyl na posílení po dlouhém spánku. Skvělým zdrojem obživy tak pro ně jsou jarní cibuloviny, které už touto dobou rozkvétají. Jsou to krokusy a později i modřence nebo narcisy.

Narcisy
Autor: iStock Narcisy

První rozkvetlé trvalky

Na zahradě by vám neměly chybět ani trvalky, jako jsou čemeřice a nenápadné fialky či první petrklíče. Čemeřici pěstujte nejlépe ve stínu vysokých keřů, aby jí jarní slunce nespálilo listy, jinak není nijak náročná a dokáže vykvést i ve velmi chladném počasí.

Čemeřice by neměla chybět v žádné zahradě

Čemeřice: Něžná kráska, která kvete i v zimě

Čemeřice  Jak pěstovat královny zimní i jarní zahrady

Jak pěstovat čemeřice. Královny zimní zahrady kvetou, i když sněží

Fialky neboli violky vonné známe všichni z volné přírody, ale můžeme je pěstovat i na zahradě, kde se jim bude dařit v trávě pod keři stejně jako na záhonech a pokvetou už začátkem března, přesně v době, kdy je čmeláci potřebují pro první posilnění.

Zahrada pro čmeláky
Autor: Apple/iStock Zahrada pro čmeláky

Žluté petrklíče neboli prvosenky jarní také patří k důležitým nektarodárným rostlinám. Jen si k nim přičichněte, i vám budou vonět medem!

Žlutá prvosenka jarní, lidově petrklíč či primulka pomáhá léčit kašel i stres

Petrklíčové bonbony proti kašli připravíte doma. Prvosenka jarní pomáhá i se stresem

Fialka: Krásné jarní květy jsou přírodní lék i skvělá pochoutka

Fialky jsou přírodní lék proti kašli a stresu i skvělá pochoutka

Otužilé keře obsypané prvními květy

Důležitou součástí potravy čmeláků jsou i brzy zjara kvetoucí keře, které bývají květy celé obsypané, a tak lákají čmeláky na cennou hostinu. Proto by ani na vaší zahradě neměly chybět. Výběr vhodných keřů, které vykvétají ještě před olistěním, je jenom zdánlivě malý. Vyberte si v březnu kvetoucí lískovníček či zimnokvět nebo jen málo známý papírový keř, který vykvétá dokonce už od února až do dubna.

Papírový keř (Edgeworthia chrysantha)

Papírový keř rozvoní zahradu už v únoru. Pěstujte netradiční dřevinu s kulovitým květenstvím

Zimní keře s květy v barvě slunce

Zimní keře s květy v barvě slunce: Lískovníček a zimnokvět

reklama

Článek je zařazen v: čmelák , jaro , první , potrava , květiny , Modřenec širokolistý (Muscari latifolium) , krokusy (Crocus) , petrklíč , prvosenka jarní (Primula vulgaris) , Čemeřice (Helleborus)

reklama

Přečtěte si také