návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kopretina řimbaba tlumí bolest, pomáhá při migréně, artróze i horečce

Lenka Valjentová , Vydáno: 12.09.2021
Kopretina řimbaba pomůže při migréně, bolesti hlavy, artróze i horečce
Autor: iStock Kopretina řimbaba pomůže při migréně, bolesti hlavy, artróze i horečce
Řimbaba obecná neboli kopretina řimbaba je půvabná, aromatická bylinka, kterou si hravě můžeme splést s kopretinou, sedmikráskou i heřmánkem. Má totiž podobné drobné bílé okvětní lístky a žlutý střed. Řimbaba je prastará léčivka, u nás bohužel takřka zapomenutá, přestože po staletí pomáhá velice účinně proti bolestem hlavy nebo při artróze a revmatismu a především je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků proti migréně, ne-li nejlepší. Prozradíme, jaké jsou účinky řimbaby i zkušenosti s užíváním, jak připravit čaj nebo kapky i jak ji pěstovat.

reklama

Řimbaba obecná nebo taky kopretina řimbaba (Tanacetum parthenium, po staru Pyrethrum parthenium či Chrysanthemum parthenium) je silně aromatická bylina, která u nás roste planě v přírodě, pěstuje se na zahradách jako okrasná květina. Vypadá podobně jako kopretina, sedmikráska chodobka nebo heřmánek 

Řimbaba patří mezi velmi zajímavé léčivé byliny. Často pomůže u chronických migrén, menstruačních bolestí a také při střevních zánětech, např. Crohnově chorobě. K užívání doporučuji výhradně tinkturu z kvetoucí natě, neboť čerstvá bylina může mít u citlivějších lidí až příliš razantní působení," uvádí český bylinkář Martin Kolár. 

Řimbaba obecná nebo taky kopretina řimbaba (Tanacetum parthenium, po staru Pyrethrum parthenium či  Chrysanthemum parthenium) je silně aromatická léčivá bylina
Autor: iStock Řimbaba obecná nebo taky kopretina řimbaba (Tanacetum parthenium, po staru Pyrethrum parthenium či  Chrysanthemum parthenium) je silně aromatická léčivá bylina

Účinky řimbaby obecné

„Hlavní účinky kopretiny řimbaby jsou analgetické, protizánětlivé, antirevmatické a antipyretické,“ uvádí v knize Léčivé rostliny Andrew Chevallier, odborník na přírodní medicínu.

 • Řimbaba obecná tlumí bolest, užívá se především při bolestech hlavy a migrénách, chronických bolestech zad a krční páteře i křečích svalového i nervového původu, tiší bolesti při artróze a revmatismu.
 • Díky svému protizánětlivému účinku se uplatní při zánětech kloubů, střev nebo středního ucha.
 • Pomáhá při snižování horečky.
 • Od dob starého Říma se tato léčivá rostlina používala k vyvolání menstruace a během porodu pomáhala s vypuzením placenty. Má rovněž čisticí a léčivý účinek na dělohu.
Vyvracíme mýty o zdraví: Migréna není (jen) bolest hlavy

Vyvracíme mýty o zdraví: Migréna není (jen) bolest hlavy

Byliny a koření proti bolení hlavy, která patří snad k nejčastějším zdravotním potížím, trápí více ženy, ale ani muži vůči ní nejsou imunní

7 přírodních léků proti bolesti hlavy. Připravíte je z bylin a koření

Řimbaba obecná a migréna

Nať a zejména listy řimbaby obsahují parthenolid, látku, která je účinná zejména jako prevence migrény. Bylina rozšiřuje mozkové cévy, čímž ulevuje migrénám spojeným se zúženými cévami. Andrew Chevallier doporučuje: „Sníte-li denně jeden list řimbaby, působí jako ochranný prostředek proti migréně. Konzumace většího množství může v ústech vyvolat afty. Jako dlouhodobou prevenci migrény můžete pít sklenici vody s 5 kapkami tinktury třikrát denně.“ Při nástupu migrény užíváme každou půlhodinu 10 kapek v troše vody, po ustoupení záchvatu v léčbě pokračujeme podáváním 10 kapek tinktury třikrát denně.

Kopretina řimbaba pomůže při migréně, bolesti hlavy, artróze i horečce: čaj z řimbaby proti bolesti
Autor: iStock Kopretina řimbaba pomůže při migréně, bolesti hlavy, artróze i horečce: čaj z řimbaby proti bolesti

Čaj z řimbaby proti bolesti

Ingredience

 • 1 lžíce sušené natě řimbaby nebo 2 lžíce čerstvé nasekané
 • 500 ml vroucí vody

Příprava

Bylinu zalijeme vroucí vodou, přikryté necháme asi 15 minut vylouhovat, scedíme. Toto množství vypijeme během dne ve čtyřech dávkách. Nálev je podobný heřmánkovému, ale je mnohem hořčejší i aromatičtější.

Kopretina řimbaba pomůže při migréně, bolesti hlavy, artróze i horečce: domácí tinktura z řimbababy obecné
Autor: iStock Kopretina řimbaba pomůže při migréně, bolesti hlavy, artróze i horečce: domácí tinktura z řimbababy obecné

Recept na domácí tinkturu z řimbaby

Ingredience

 • 1 díl (200 g) najemno nasekané čerstvé kopretiny řimbaby
 • 5 dílů (500 ml) vodky nebo čiré domácí pálenky

Příprava

Čerstvou nať vložíme do sklenice, zalijeme alkoholem, uzavřeme a necháme 4–5 týdnů macerovat na světlém místě. Denně protřepáváme. Scedíme přes kávový fitr.

Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

Řeč těla - migréna

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s migrénou?

Má řimbaba nežádoucí účinky?

Řimbaba se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a lidem, kteří užívají léky na ředění krve. Není vhodné užívat řimbabu obecnou nalačno, protože obsahuje pyrethrin a cinerin, které mohou při vysokých dávkách nalačno podráždit žaludek.

Kopretina velkokvětá, kopretina zahradní (Leucanthemum maximum, syn. Chrysanthemum maximum))

Kopretina velkokvětá kvete celé léto. Když ji seříznete, dočkáte se i podzimních květů

Kopretina pařížská (Argyranthemum)

Kopretina pařížská má ráda slunný balkon. Snadno se pěstuje a kvete mnoha barvami

Kopretina řimbaba pěstování

Řimbaba obecná je silně aromatická trvalka asi 60 cm vysoká. Původně pochází v jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie. Kvete od černa do října menšími kvítky v typické žluto bílé kopretinové kombinaci. Sluší jí to v kombinaci s jinými bylinkami i na trvalkovém květinovém záhonu.

 • Semena vyséváme od února do dubna do výsevních misek na substrát, nezahrabáváme je. Doba klíčení je zhruba tři týdny při teplotě 16–21 °C.
 • Sazeničky, ať už doma předpěstované, nebo koupené v zahradnictví vysazujeme ven v květnu.
 • Rostlině se bude dařit na slunném i částečně zastíněném místě.
 • Půda by měla být propustná, středně těžká, bohatá na živiny.
 • Důležité je dopřát rostlině dostatečnou, ale ne nadměrnou zálivku.
 • Po odkvětu si můžeme řimbabu namnožit dělením trsů.
Jako okrasné květiny do zahrad a do nádob byla vyšlechtěna byla řada kultivarů s většími květy, mohou být plnokvěté. které mají kromě žluto bílých především květy se žlutým středem a sytě červenými, tmavě růžovými a karmínovými okvětními lístky
Autor: iStock Jako okrasné květiny do zahrad a do nádob byla vyšlechtěna byla řada kultivarů s většími květy, mohou být plnokvěté. které mají kromě žluto bílých především květy se žlutým středem a sytě červenými, tmavě růžovými a karmínovými okvětními lístky

Řimbaba červená je okrasná rostlina

Jako okrasné květiny do zahrad a do nádob byla vyšlechtěna byla řada kultivarů s většími květy, mohou být plnokvěté. které mají kromě žluto bílých především květy se žlutým středem a sytě červenými, tmavě růžovými a karmínovými okvětními lístky. Jsou velké od nízkých dvaceticentimetrových až po vysoké, metrové k řezu.

Mohlo by vás ještě zajímat:

HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

Sedmikráska chudobka pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Sedmikráska pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Bolest...

Kdo může za vaši nízkou toleranci bolesti? Vědci viní neandertálce

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)

Tužebník jilmový při horečce nahradí aspirin. Pěstujte ho na trvalkových záhonech

Čertův dráp je jedinečný přírodní lék proti bolesti zad, kloubů a svalů

Čertův dráp porazí bolesti zad, kloubů a svalů. Připravte si z jihoafrické byliny čaj

Sbírejte kaštany! Přestanou vás bolet záda a nebudete mít rýmu

Sbírejte kaštany! Přestanou vás bolet záda a nebudete mít rýmu

reklama

Článek je zařazen v: kopretina řimbaba , řimbaba obecná (Tanacetum parthenium) , kopretina řimbaba pěstování , řimbaba čaj , řimbaba kapky , řimbaba červená , kopretina řimbaba okrasná květina , řimbaba obecná léčivka , řimbaba účinky , řimbaba migréna , řimbaba bolest

reklama

Přečtěte si také