Dejte se do podzimní opravy trávníku. Jak na výsev holých míst, vertikutaci i hnojení

Koncem léta mají trávníky za sebou zatěžkávací období, kdy musely zvládnout letní vedra i sucha vystřídaná přívaly deště, ale i dětské běhání a občas i psí hrabání. Dopřejte jim proto ozdravnou kúru a dosejte holá místa, ať se příští rok zjara zase zazelenají.

Dosejte holá místa na trávníku

V místech s nadměrnou zátěží, tam, kde si často hrají děti nebo v okolí stolu, houpačky nebo pod šňůrami na prádlo, často vznikají holá místa bez trávníku. Nejprve zvažte, jestli by nebylo nejlepší na některé vzniklé plochy položit kousek dlažby nebo alespoň nášlapy, aby se příští rok situace neopakovala.

V opačném případě vysejte na holá místa nový trávník. Vyhlédněte si čas po dešti nebo místo důkladně prolijte konví, rozhoďte travní semeno, a pak osivo zasekejte do půdy kovovými hráběmi. Pamatujte na to, že nově vysetá semena nesmí nikdy zaschnout a trávník pravidelně zalévejte. Jinak osivo nevyklíčí.

Nově vysetý trávník, ale i ten stávající potřebují dostatek živin, ať už k novému růstu, nebo k obnově. Použijte klasické hnojivo NPK.

Dopřejte trávníku trochu vzduchu

Trávník je po letním období větší zátěže potřeba také dobře provzdušnit. Nastává období vertikutace. K dobré kondici trávníku nestačí jenom sekání a závlaha. Vertikutace se provádí speciálním strojem, vertikutátorem, který za pomoci nožů zbaví trávník mechů i staré a odumřelé trávy. Do půdy se tak dostane více vzduchu, živin i vody. Podobnou službu udělá trávníku i pouhé prosekání kovovými hráběmi, ale to je dosti pracné a namáhavé. Trávník potřebuje prosekat do hloubky asi 4 mm.

Přidejte i pořádnou dávku živin

Pro podzimní hnojení trávníku použijte podzimní hnojiva, tedy hnojiva se sníženým obsahem dusíku. Naopak dusíkaté hnojivo se používá na jaře, aby trávník začal pěkně a bujně růst.

Důležitou složkou podzimního hnojiva je draslík, který podporuje vyzrávání rostlinného pletiva a také přispívá ke snížení obsahu vody v rostlinách. Tím se sníží riziko vymrznutí trávníku. Neméně důležitý je i hořčík, který zabraňuje předčasnému žloutnutí trávy.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28499-pripravte-travnik-na-zimu-navod-na-spravnou-podzimni-vertikutaci; http://www.travnik-vertikutace.cz/zari-je-idealni-cas-na-podzimni-vertikutaci-travniku/


Přečtěte si také