Podzimní modřenec je otužilá půdopokryvná trvalka s fialovými květy. Její pěstování není náročné

V našich zahradách není tahle modře kvetoucí krasavice zatím příliš k vidění, ale je to velká škoda. Daří se jí i v místech, kde jiné rostliny jenom živoří, a dokáže výborně nahradit trávník jako podrost pod vysokými stromy.

Podzimní modřenec (Liriopa muscari)

Kouzelná trvalka, která zatím u nás není široké zahradnické veřejnosti příliš známá, vypadá na první pohled, a především v období bez květů, spíše jako travina. Ve skutečnosti se řadí do stejné čeledi jako lilie.

Pochází z východní Asie, kde roste jako podrost v lesích i na stinných svazích. Z toho vyplývá i její nejlepší využití v zahradách. Podzimní modřenec můžete vysadit pod stromy, tedy do míst, kde se příliš nedaří ani trávníku, nebo ho můžete využít jako protierozní rostlinu na strmé stráně a svahy.

Podzimní modřenec má tmavě zelené úzké listy. Vyrůstá v bohatých trsech, je nízký, dorůstá do výšky asi 20–40 cm a je většinou půdopokryvný. Dobře snáší i mrazy do teploty okolo –23 °C. Pokud je zima jenom mírná, listy na rostlině vydrží po celou zimu. Při větších mrazech opadávají a nové vyrostou až na jaře.

Koncem léta se na rostlinách začínají mezi listy objevovat asi 30–40 cm vysoké květní stvoly a klasy levandulově zbarvených květů podobných známějším modřencům, které kvetou na jaře, nebo hyacintům. Díky velkému množství květů na jednom stvolu vydrží podzimní modřenec kvést velmi dlouho a nové, a nové květní stvoly se objevují někdy dokonce ještě během září.

Jak pěstovat podzimní modřenec

Tuhle báječnou trvalku můžete pěstovat i na balkonech, ve větších nádobách, ale své místo má především v zahradách. Dobře roste na plném slunci, v polostínu, a dokonce i ve stínu. Není nijak náročná ani na půdu, jen nemá ráda příliš podmáčené stanoviště. V kvalitní živné půdě roste a kvete nejlépe, ale dobře zvládá i sušší stanoviště.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Liriope_muscari; https://www.zahradnictvikrulichovi.cz/prodej/Liriope-muscari---Monroe-White-----liriope--tzv--podzimni-modrenec

I na podzim můžete mít krásně rozkvetlou zahradu:


Přečtěte si také