reklama

Dejte se do podzimní opravy trávníku. Jak na výsev holých míst, vertikutaci i hnojení

Simona Sedláčková
4. září 2020
Koncem léta mají trávníky za sebou zatěžkávací období, kdy musely zvládnout letní vedra i sucha, vystřídaná přívaly deště, ale i dětské běhání a občas i psí hrabání. Dopřejte jim proto ozdravnou kúru a dosejte holá místa, ať se příští rok zjara zase zazelenají.
reklama

Dosejte holá místa na trávníku

Vmístech snadměrnou zátěží, tam, kde si často hrají děti nebo vokolí stolu, houpačky nebo pod šňůrami na prádlo, často vznikají holá místa bez trávníku. Nejprve zvažte, jestli by nebylo nejlepší, na vzniklé plochy položit kousek dlažby nebo alespoň nášlapy, aby se příští rok situace neopakovala.

Vopačném případě vysejte na holá místa nový trávník. Vyhlédněte si čas po dešti nebo místo důkladně prolijte konví, rozhoďte travní semeno, a pak osivo zasekejte do půdy kovovými hráběmi. Pamatujte na to, že nově vysetá semena nesmí nikdy zaschnout a trávník pravidelně zalévejte. Jinak osivo nevyklíčí.

Nově vysetý trávník, ale i ten stávající, potřebují dostatek živin, ať už knovému růstu nebo kobnově. Použijte klasické hnojivo NPK.

Dopřejte trávníku trochu vzduchu

Trávník je po letním období větší zátěže potřeba také dobře provzdušnit. Nastává období vertikutace. Kdobré kondici trávníku nestačí jenom sekání a závlaha. Vertikutace se provádí speciálním strojem, vertikutátorem, který za pomoci nožů zbaví trávník mechů i staré a odumřelé trávy. Do půdy se tak dostane více vzduchu, živin i vody. Podobnou službu udělá trávníku i pouhé prosekání kovovými hráběmi, ale to je dosti pracné a namáhavé. Trávník potřebuje prosekat do hloubky asi 4 mm.

Přidejte i pořádnou dávku živin

Pro podzimní hnojení trávníku použijte podzimní hnojiva, tedy hnojiva se sníženým obsahem dusíku. Naopak dusíkaté hnojivo se používá na jaře, aby trávník začal pěkně a bujně růst.

Důležitou složkou podzimního hnojiva je draslík, který podporuje vyzrávání rostlinného pletiva a také přispívá ke snížení obsahu vody vrostlinách. Tím se sníží riziko vymrznutí trávníku. Neméně důležitý je i hořčík, který zabraňuje předčasnému žloutnutí trávy.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama