Turan roční odpuzuje blechy i slimáky a chutná včelám
Turan roční si snadno spletete s podzimní astrou nebo přerostlou sedmikráskou, ale je to samostatná léčivá bylinka, která pomáhá člověku na mnohé neduhy. Naopak pro dobytek je turan jedovatý a ani blechy a slimáci se z jeho blízkosti příliš neradují.
Turan roční (Erigeron annuus)
Na první pohled nenápadnájednoletá rostlina, která dorůstá do výšky až 1,5 m. Všimnete si jí až ve chvíli, kdy se u vás usadí ve větším množství. Bledě nafialovělé kvítky turanu připomínají na první pohled asi nejvíc ze všeho jeho příbuznou, podzimní astru nebo přerostlou sedmikrásku.
Domovinou turanu je Severní Amerika, ale vpolovině 20. století se začal šířit jako okrasná rostlina i do téměř celé Evropy, východní Asie a Tichomoří, kde lehce zplaněl a vystěhoval se ze zahrad do volné přírody. Nebylo to nijak složité, protože turan se velmi snadno množí semeny, která dokážou dozrát dokonce i na utržené rostlině. Proto je důležité, pokud se u vás turan příliš rozšířil, posekat ho včas, aby nedošlo kopylení květů. Sposekáním nesmíte otálet, protože včely, motýly i čmeláky turan přímo magicky přitahuje. Posekanou trávu, ve které se vyskytuje i turan však nikdy nevyužívejte na krmení hospodářských zvířat, je pro ně jedovatý.
Je také zajímavé, že turan odpuzuje nejen dobytek na pastvě, ale říká se, že vyhání dokonce případné blechy zpostele, potažmo ze psího pelechu. A odpudivě působí prý i na jinak velmi neodbytné slimáky a vyhání je ze zahrady.
I vpermakulturním pěstování má turan své místo, jako ochrana jahod před houbovým onemocněním. A lístky turanu můžete také využít do salátu, pokud vám nevadí jemné chloupky na jejich povrchu. Jak je totiž turan pro zvířata jedovatý, tak pro člověka je jedlý, a dokonce léčivý.
Léčivé účinky turanu
Vlidovém léčitelství se využívají listy, květy a vomezené míře i kořeny turanu.
- Turan se využívá při bolestech hlavy a snižuje horečku, tlumí bolesti kloubů
- Léčí bolest vkrku, podporuje odkašlávání, pomáhá kvypocení při horečce, kloktání odvaru léčí zánět vdutině ústní
- Tinktura zlistů podporuje činnost mozku, míchy a nervů, tinktura zkořene má protizánětlivý účinek
- Koupele pomáhají na ekzémy, záněty kůže, léčí plíseň nehtů i kůže
- Turan pomáhá vylučovat kyselinu močovou ztěla, tedy pomáhá při dně, pomáhá také při revmatismu a revmatoidní artritidě
Kde najdete turan nejčastěji
Je to rostlina sušších luk a pastvin. Turan roste často na osluněných okrajích lesů, na skládkách a rumištích, kolem cest, silnic a chodníků, vměstských parcích a na každém neudržovaném plácku. Na kvalitu půdy není vybíravý a umí růst i na půdách kamenitých.