návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Turan roční odpuzuje blechy i slimáky a chutná včelám

Simona Sedláčková , Vydáno: 17.09.2020
Turan roční
Autor: istockphoto.com Turan roční
Turan roční si snadno spletete s podzimní astrou nebo přerostlou sedmikráskou, ale je to samostatná léčivá bylinka, která pomáhá člověku na mnohé neduhy. Naopak pro dobytek je turan jedovatý a ani blechy a slimáci se z jeho blízkosti příliš neradují.

reklama

Turan roční (Erigeron annuus)

Na první pohled nenápadná jednoletá rostlina, která dorůstá do výšky až 1,5 m. Všimnete si jí až ve chvíli, kdy se u vás usadí ve větším množství. Bledě nafialovělé kvítky turanu připomínají na první pohled asi nejvíc ze všeho jeho příbuznou, podzimní astru nebo přerostlou sedmikrásku.

Turan roční
Autor: istockphoto.com Turan roční

Domovinou turanu je Severní Amerika, ale v polovině 20. století se začal šířit jako okrasná rostlina i do téměř celé Evropy, východní Asie a Tichomoří, kde lehce zplaněl a vystěhoval se ze zahrad do volné přírody. Nebylo to nijak složité, protože turan se velmi snadno množí semeny, která dokážou dozrát dokonce i na utržené rostlině. Proto je důležité, pokud se u vás turan příliš rozšířil, posekat ho včas, aby nedošlo k opylení květů. S posekáním nesmíte otálet, protože včely, motýly i čmeláky turan přímo magicky přitahuje. Posekanou trávu, ve které se vyskytuje i turan však nikdy nevyužívejte na krmení hospodářských zvířat, je pro ně jedovatý.

Turan roční
Autor: istockphoto.com Turan roční

Je také zajímavé, že turan odpuzuje nejen dobytek na pastvě, ale říká se, že vyhání dokonce případné blechy z postele, potažmo ze psího pelechu. A odpudivě působí prý i na jinak velmi neodbytné slimáky a vyhání je ze zahrady.

I v permakulturním pěstování má turan své místo, jako ochrana jahod před houbovým onemocněním. A lístky turanu můžete také využít do salátu, pokud vám nevadí jemné chloupky na jejich povrchu. Jak je totiž turan pro zvířata jedovatý, tak pro člověka je jedlý, a dokonce léčivý.

Turan roční
Autor: istockphoto.com Turan roční

Léčivé účinky turanu

V lidovém léčitelství se využívají listy, květy a v omezené míře i kořeny turanu.

  • Turan se využívá při bolestech hlavy a snižuje horečku, tlumí bolesti kloubů
  • Léčí bolest v krku, podporuje odkašlávání, pomáhá k vypocení při horečce, kloktání odvaru léčí zánět v dutině ústní
  • Tinktura z listů podporuje činnost mozku, míchy a nervů, tinktura z kořene má protizánětlivý účinek
  • Koupele pomáhají na ekzémy, záněty kůže, léčí plíseň nehtů i kůže
  • Turan pomáhá vylučovat kyselinu močovou z těla, tedy pomáhá při dně, pomáhá také při revmatismu a revmatoidní artritidě
Turan roční
Autor: istockphoto.com Turan roční

Kde najdete turan nejčastěji

Je to rostlina sušších luk a pastvin. Turan roste často na osluněných okrajích lesů, na skládkách a rumištích, kolem cest, silnic a chodníků, v městských parcích a na každém neudržovaném plácku. Na kvalitu půdy není vybíravý a umí růst i na půdách kamenitých.

Rostliny, kterým se turan podobá:

Hvězdnice

Podzimní astry kvetou už teď. Tyto trvalky budou zdobit zahradu roky

Sedmikráska chudobka pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Sedmikráska pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

reklama

Článek je zařazen v: Turan roční , Erigeron annuus , invazivní rostlina , léčivá bylina , léčivka , jedovatá pro dobytek , pro včely , odpuzuje slimáky

reklama

Přečtěte si také