návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Proč jsou na podzim listy stromů barevné a proč vlastně padají?

Jaroslav Beran , Aktualizováno: 04.10.2021
Když na barevné listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich magická krása nás dostane a dokáže nás nabít energií a zlepšit náladu
Autor: istock.com Když na barevné listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich magická krása nás dostane a dokáže nás nabít energií a zlepšit náladu
Podzim umí namíchat pestrou paletu hřejivých barev. Když na barevné listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich magická krása nás dostane a dokáže nás nabít energií a zlepšit nám náladu. Z barev převládá žlutá, oranžová a červená, nechybějí odstíny hnědé. Někdy zůstává listí až do opadání zelené. Možná vás při pohledu na tuhle nádheru napadlo, proč se na podzim listy stromů zbarvují, jak teplé tóny barev vznikají a proč vůbec stromy a keře na podzim shazují listí. Pokusíme se vám to stručně přiblížit. 

reklama

Proč na podzim listy stromů změní barvu?

Od jara do podzimu je většina listnatých stromů a keřů zelená. Ze školy si asi všichni ještě pamatujeme, že zelené zbarvení listů způsobuje barvivo chlorofyl. Je důležitý hlavně kvůli své roli, kterou hraje při tvorbě kyslíku – pomocí slunečního záření se oxid uhličitý a voda přetvářejí na organické látky, jako jsou cukry a škroby a přitom se uvolňuje kyslík. Jakmile se dny krátí a noci prodlužují, množství světla potřebné pro fotosyntézu klesá a výroba chlorofylu se postupně zastavuje.

Podzim listy stromů zbarví do hřejivých odstínů barev
Autor: istock.com Podzim listy stromů zbarví do hřejivých odstínů barev

Listy žluté, oranžové a červené

Zelený chlorofyl tak pomalu střídají karoteniody xantofyl a karoten (žlutá a oranžová barviva) nebo antokyany (červená až hnědá barviva, které se vytvářejí hlavně po prvních mrazech. Ty jsou podstatně odolnější, a proto zůstávají v listech i po rozkladu chlorofylu.

Když na barevné listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich magická krása nás dostane a dokáže nás nabít energií a zlepšit náladu
Autor: istock.com Když na barevné listí stromů a keřů zasvítí slunce, jejich magická krása nás dostane a dokáže nás nabít energií a zlepšit náladu

Listy hnědé

Listy také mohou obsahovat větší množství tříslovin, jejichž přítomnost vytvoří v kombinaci s karotenoidy hnědou barvu. Hnědé listy můžeme na zemi najít především, když byl velmi suchý podzim a listí nemělo potřebné podmínky k tomu, aby se zbarvilo.

Nápady na podzimní tvoření

Pestrobarevné koláže, svícny i věnce vyrobíte z barevných listů. Pusťte se do podzimního tvoření s dětmi

Jednoduché a elegantní podzimní věnce

Jednoduché a elegantní podzimní věnce vytvoříte z listů, květů i větviček keřů

Listy zelené

V případě, že mrazy uhodí už na začátku podzimu, listy se nestihnou obarvit a spadnou zelené.

Každá rostlina, každý strom či keř má jednotlivých barviv rozdílná množství a výsledné zbarvení je výsledek jakéhosi jejich smíchání. Na podzim tak vznikají různé barevné škály od žluté až po červenohnědou.
Autor: istock.com Každá rostlina, každý strom či keř má jednotlivých barviv rozdílná množství a výsledné zbarvení je výsledek jakéhosi jejich smíchání. Na podzim tak vznikají různé barevné škály od žluté až po červenohnědou.

Barvy podzimu

Každá rostlina, každý strom či keř má jednotlivých barviv rozdílná množství a výsledné zbarvení je výsledek jakéhosi jejich smíchání. Na podzim tak vznikají různé barevné škály od žluté až po červenohnědou. Asi největším rekordmanem co do počtu různých barev listů je ambroň západní, jeden z nejkrásnějších podzimních stromů.

Proč na podzim padá listí ze stromu
Autor: istock.com Proč na podzim padá listí ze stromu

Proč na podzim padá listí ze stromu

Rostliny na podzim samy usoudí, že listy, které jim slouží jako zásobárna energie, nebudou přes zimu potřebovat. Poslední potřebnou energii si z nich stáhnou a zamezí jim přísun vody, kterou si šetří pro sebe. V listech se nachází mnoho pro život stromů a keřů nezbytných látek, jako jsou cukry, bílkoviny a minerální látky, a proto než list na podzim definitivně upadne, je alespoň část těchto důležitých látek odvedena do vytrvalých částí rostliny, do větví, kmene a kořenů, kde jsou po dobu zimního klidu uloženy. Na jaře, když stromy raší, se tyhle zásoby znovu využijí k tvorbě nových listů a květů.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Věnec z darů podzimní přírody

Věnec z darů podzimní přírody: Využijte poslední květy růží i barevné plody

podzimní dekorace

Nejkrásnější podzimní dekorace do bytu, na okno a na dveře. Vyrobte věnce i krmítka

Podzimní listy zdobené motivem krajky

Podzimní listy zdobené motivem krajky: Vytvořte si jednoduchou dekoraci

Strom s barevným listím

Strom s barevným listím vytvoříte z papírového sáčku. Hravá dekorace bude bavit hlavně děti

reklama

Článek je zařazen v: barevné podzimní listí , podzim barvy listů , proč jsou listy červené , proč jsou listy žluté , proč jsou listy hnědé , proč na podzim padají listy , listy stromy podzim

reklama

Přečtěte si také