reklama

Sbírejte kaštany! Přestanou vás bolet záda a nebudete mít rýmu

Lenka Valjentová
11. září 2020
Kaštany na podzim mají rády hlavně děti, protože se z nich dají vytvořit krásné figurky zvířátek, ovšem ani dospělí by neměli tahle lesklá hnědá semena stromu jménem jírovec maďal nechat jen tak ležet na zemi. Kaštany nabízejí zajímavé léčebné možnosti a po staletí se používaly v lidovém léčitelství jako lék proti revmatismu, křečovým žilám, bolestem zad, nachlazení i na zvýšení plodnosti. Takže pokud vás bolí záda a klouby a v zimě nechcete mít kašel
reklama

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum) lidově koňský kaštan či divoký kaštan je okrasný statný košatý strom vysoký kolem 25 metrů, který má řadu léčivých účinků na náš organismus. Z jírovce maďalu se v lidovém léčitelství využívají květy, listy, kůra a především lesklá hnědá semena – kaštany, které jsou ukryty v ostnité tobolce. Kaštany obsahují hlavně skupinu tripertenů,souhrnně nazývaných aescin, z dalších látekflavonoidy a škrob.

Odvar z kůry se užívápři střevních katarech, průjmech, hemoroidech a křečových žilách.Ke stejným účelům se používá i nálev z květů jírovce maďalu – v květech, které chutnají nasládle, jsou třísloviny, cukr a cholin. Látky obsažené v kaštanech působí antibakteriálně, protizánětlivě a mírně svíravě. Kaštany pomáhajína bolavé klouby, při revmatismu, artritidě, dně, léčí vodnatelnost, popáleniny, omrzliny, bércové vředy, ekzémy a jiné kožní defekty, uleví při bolestech zad. Extrakt zkaštanů se využívá při zánětu žil a křečových žilách, trombóze,hemoroidecha při otocích způsobených městnáním žilní krve v nohou. Kaštany také zlepšují otoky (i lymfatické), zvyšuji pevnost a pružnost cév.

Kaštanová tinktura na bolavé klouby a svaly

Tinktura z kaštanů má široké využití díky svým protizánětlivým a protirevmatickým účinkům. Bolavé svaly a klouby nebo otoky buď potíráme, nebo tinkturu nalijeme dorozprašovače aaplikujeme bolavá místa,ideálně po koupeli. Vnitřní užití kaštanového extraktu je vhodné při problémech cévního systému – proti arterioskleróze nebo pro periferní prokrvení. Kaštanová tinktura je výborným prostředkem při studených a fialových rukách nebo některých formáchmigrény.

 • Zhruba 10 kaštanů najemno nasekáme a zalijeme 200 ml francovky nebo lékárenského lihu. Ve tmě a chladu za občasného protřepání necháme tři týdny macerovat. Pak scedíme a nalijeme do čisté lahvičky.
 • Asi 20 větších kaštanů oloupeme a nastrouháme nebo rozdrtíme vmixéru. Potom drť ve sklenici zalijeme 500 ml čirého nejméně 40% alkoholu (vodka, slivovice). Uzavřeme a necháme asi měsíc macerovat. Potom scedíme do čisté láhve. Skladujeme natemném a chladném místě.

Tinkturu užíváme podle toho, kolik vážíme:jeden kilogram = jedna kapka denně; vážíme-li 60 kg, můžeme tedy užívat např. třikrát denně 20 kapek, kdo má 90 kg, měl by užívat třikrát denně 30 kapek. Kaštanová tinktura se užívá maximálně 3 týdny, potom je vhodné zařadit dvou až tříměsíční pauzu. Vnitřní užívání by mělo být jen krátkodobé a v doporučených dávkách. Těhotné a kojící ženy a děti by se měly vnitřnímu užívání vyhnout," radí bylinkář Martin Kolár.

Kaštanové mazání proti revmatismu a dně

Asi 20 kaštanů oloupeme a rozdrtíme. Rozehřejeme 250–300 ml kvalitního oleje (olivový, slunečnicový, mandlový) nebo bambuckého másla (bio karité) či čistého vepřového sádla, přidáme rozdrcené kaštany a zvolna asi 20 minut při mírné teplotě povaříme. Scedíme a rozlijeme do čistých skleniček. Skladujeme vledničce vuzavřené nádobě aspotřebujeme do tří měsíců.

"Kaštanovou mast používáme třikrát až čtyřikrát denně, roztíráme ji na krouživými pohyby od periferií směrem ksrdci, toznamená od nohou směrem nahoru. Jakmile se objeví první známky zlepšení, používání omezíme nadvakrát denně," vysvětluje bylinkář.

Kaštanová koupel proti otokům a celulitidě

Zhruba 4lžíce nasekaných kaštanů a 3hrsti nasekaných smrkových větviček smrku přelijeme 4litry vroucívody a necháme asi 90 minut vyluhovat. Přecedíme a nalijeme do vody ve vaně. V koupeli zůstaneme 15–20 minut. Potom se zabalíme do deky, lehneme si a dopřejeme si 20minutovou relaxaci. Opakujeme jednou za 5–7 dnů.

Kaštany v kapse na zvýšení plodnosti

Nošení kaštanů v kapse se doporučuje při revmatických bolestechkloubůazad. Máme-li kaštany u sebe, chráníme se proti bolestem kyčlí a kolenou. Známé je také mnutí kaštanů v dlaních jako účinná zbraň proti revmatismu. Plod jírovce maďalu je také pradávným symbolem plodnosti. Podle lidové tradice by ženy, které se snažíotěhotnět, měly nosit 9 kaštanů stále při sobě, nejlépe vdolní části těla, to samé platí pro budoucí tatínky. Ženám v období klimakteria se doporučuje nosit u sebe i tři sáčky, každý s 15 kaštany.

Kaštany v posteli proti rýmě a kašli

Spaní na kaštanech nás má přes zimu ochránit před nachlazením, kašlem a rýmoua celkově působí blahodárně na náš organismus. Úlevu přinesou i přikřečových žilách, revmatismu, bolestech páteře, bolestech hlavy i při zánětechmočových cest.

 • Kaštany dáme pod polštář tak, aby nás netlačily. Měli bychom na nich spát až do prvního jarního dne a pak je spálit.
 • Při bolestech zad a kloubů je umístíme pod matraci či na zem pod postel.
 • Kaštany můžeme také dát do látkového sáčku.
 • Počet kaštanů se řídí věkem – mělo by jich být tolik, kolik je nám let + jeden navíc.

Střípky z historie využívání kaštanů

Kaštan a jeho léčivé účinky byly hojně využívány již od 16. století především k léčbě revmatismu a při onemocnění žil. Kaštany dříve sloužily jako krmivo pro domácí zvířata a jako krmivo pro lesní zvěř slouží dodnes; název koňský kaštan odkazuje na původní použití kaštanů proti kašli koní. Kaštany se používaly se také při přípravě piva, pálenky nebo jako náhražka kávy.

6 pravidel pěstování jírovce maďalu

 1. Jírovec maďalje opadavý strom patřící do čeledi jírovcovitých. Tento mohutný strom se silným kmenem a krásně košatě rozloženými větvemi dorůstá až do výšky 25 metrů. Kůra na kmeni a staršíchvětvích je rozpraskaná, na mladých větvích je hladká. Z lepkavých pupenů vyraší brzy z jara listy z dlouhými řapíky. Listy jsou pětičetné nebo sedmičetné s nestejnoměrně zubatými okraji. Matně tmavozelené zbarvení listů se na podzim mění v zářivě zlatožluté. Jírovec kvete v květnu bílými, růžově a žlutě kropenatými květy. Plodem je ostnitá, na povrchu skvrnitá tobolka s 1–3 velkými červenohnědými semeny známými jako kaštany.
 2. Půda jírovci vyhovuje hlubší, lehčí, vzdušná, spíše sušší, dobře propustná, bohatá na živiny. Přežijí sice i v těžších a stále vlhkých půdách, hůře však rostou a jsou v takovém prostředí náchylnější k napadení škůdci.
 3. Pěstování jírovce maďalu není složité. Nejlépe se mu daří na slunci, poroste ale i v mírném stínu. Strom není náročný na zálivku, všem při delším suchu, zálivku potřebuje.
 4. Jírovci maďalu vyhovuje společnost dalších stromů,neměl by tedy růst osamocený.
 5. Řezsnáší jírovce dobře, ale nejkrásnější je, pokud ho neřežeme vůbec a necháme vyniknout přirozenou krásu a majestátnost bohaté koruny.
 6. Jírovec maďal poprvé kvete a plodí ve věku 10–15 let.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama